راز اشک

عاشورائی

راز اشک

اشک
راز اشک عاشورائی

آقا جان, عاشقانت صبوراند...

آقا جان, عاشقانت صبوراند...

 

منتظرم! منتظر دلى از جنس نور، كسى از قوم خورشيد! كسى از نژاد نفس‏هاى گرم! مردم نيز منتظرند! و غرق در لحظه‏هاى انتظار، نيازشان را از لابه‏لاى نفس‏هاى حيران خود بازگو مى‏كنند. شقايق‏ها منتظرند! منتظر كسى كه به فرهنگ شبنم ايمان بياورد. كسى كه آيينه‏هاى مكدر زمانه را در هم بشكند و اشك‏هاى ارغوانى‏ را از كوچه‏هاى پريشانى نجات دهد. كوچه‏ها چشم به راهند! كوچه‏ها نيز چشم به راهند! چشم به راه قدم‏هايى هستند كه زخم‏هاى بى ‏رحم گمراهى را از چشمان مردم پاك كند.  كوچه‏ها منتظر چشمان باران ‏زايى هستند كه با قدم‏هايش جان مردم را به شبنم اشك‏ها بشويد. جاده‏ها منتظر رهگذرى هستند كه براى هميشه خواهد ماند. منتظر قدم‏هايى كه تن مرده كوچه‏ها را زنده مى‏كند.

 لاله‏ها منتظرند! در اين عرصه انفجار بلا، مردم ياد لاله‏ها را بين كوچه‏هاى اين شهر خاموش گم كرده‏اند و حتى امواج درياى عاشق سر بر ساحل نگاه‏هايى تيره مى‏گذارند و سرود عطش را سر مى‏دهند. لاله‏ها منتظرند؛ منتظر كسى كه همزاد موج‏هاى خورشيدى است. كسى از جنس ابر، پريزاد باران.

 عاشقان منتظرند! عاشقان بى‏تابند، بى ‏قرارند تا هم آواز شيدايى صبح فردا باشند. اى دريا تبار، بر گونه‏هاى امت ‏ببار. عاشقانت صبورند، منتظر خواهند ماند.

 


موضوعات مرتبط: حضرت مهدی (عج)

تاريخ : پنجشنبه 1387/07/25 | 21:0 | نویسنده : اشک |

گشایش در انتظار است

گشایش در انتظار است

 

همه ما كم و بیش نسبت به جایگاه «انتظار» در مجموعه معارف اسلامى آگاهى داریم و قطعا تاكنون درباره فضیلت انتظار فرج مطالب بسیارى شنیده و خوانده‏ایم. اما نكته‏اى كه شاید شنیدن آن براى شما تازگى داشته باشد این است كه از دیدگاه اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) «انتظار فرج» یا «چشم به راه گشایش بودن» به خودى خود در عصر غیبت براى منتظران مایه گشایش، نجات و رستگارى است و از این رو شیعیان به جاى گله و شكایت از طولانى شدن غیبت و سختی‌ها و رنج‌هاى این دوران باید تلاش كنند كه منتظران خوبى باشند تا همین انتظارشان، «فرج» را در عصر غیبت براى آنها به ارمغان آورد.

 

براى روشن‏تر شدن این موضوع چند روایت را با هم مرور مى‏كنیم:

 

ابوبصیر مى‏گوید به امام صادق(علیه السلام) عرض كردم:

 

جعلت فداك متى الفرج؟ فدایت شوم، این گشایش كى فرا مى‏رسد؟

 

آن حضرت فرمود:

 

یا أبابصیر و أنت ممّن یرید الدنیا؟ من عرف هذا الأمر فقد فرّج عنه لانتظاره(1)؛ اى ابابصیر! آیا تو از آن گروهى هستی كه به دنبال دنیایند؟ هر كس این امر را بشناسد، به سبب انتظارش براى او گشایش حاصل مى‏شود.

 

اگر كسى در عصر غیبت مؤمنانه زندگى كند؛ از بدی‌ها و زشتی‌ها دورى گزیند؛ خصال شایسته را پیشه خود سازد؛ وظایف و تكالیفى را كه در صحنه حیات فردى و اجتماعى متوجه اوست به درستى به‏ جا آورد و در انتظار ظهور امامش نیز باشد، خداوند متعال، فرج و گشایش واقعى را ـ كه همان یافتن راه هدایت و رستگارى و رسیدن به سعادت و نیكبختى در دنیا و آخرت است ـ نصیب او مى‏سازد و در این صورت است كه پیش افتادن و پس افتادن ظهور براى او هیچ تفاوتى نخواهد داشت و او در هر حال امام منتظَر خویش را درمى‏یابد.

امام رضا(علیه السلام) نیز در پاسخ «حسن بن جهم» كه از ایشان در مورد فرا رسیدن گشایش مى‏پرسد، مى‏فرماید:

 

أو لست تعلم أنّ انتظار الفرج من الفرج؟ آیا تو نمى‏دانى كه چشم به راه گشایش بودن، خود (جزیى) از گشایش است؟

 

او در پاسخ مى‏گوید:

لا أدرى إلاّ أن تعلّمنى؛ نمى‏دانم، مگر این كه شما به من بیاموزید.

 

آن حضرت بار دیگر مى‏فرماید:

 

نعم، انتظار الفرج من الفرج (2)؛ آرى، انتظار گشایش، [جزیى] از گشایش است.

 

بر اساس همین نگرش است كه در روایت‌هاى متعددى تأكید شده كه براى منتظران واقعى تفاوتى ندارد كه ظهور را درك كنند یا نكنند؛ چون آنها در عصر غیبت نیز در خدمت امام زمان خویش هستند؛ چنان كه در روایتى از امام صادق(علیه السلام) مى‏خوانیم:

 

من مات منكم و هو منتظر لهذا الأمر كمن هو مع القائم فى فسطاطه...(3)؛ هر كس بمیرد در حالى كه منتظر این امر باشد همانند كسى است كه با حضرت قائم(عج) و در خیمه‏اش بوده باشد... .

 

آرى، انتظار فرج، خود مایه فرج است، اما بشرطها و شروطها. اگر كسى در عصر غیبت مؤمنانه زندگى كند؛ از بدی‌ها و زشتی‌ها دورى گزیند؛ خصال شایسته را پیشه خود سازد؛ وظایف و تكالیفى را كه در صحنه حیات فردى و اجتماعى متوجه اوست به درستى به‏ جا آورد و در انتظار ظهور امامش نیز باشد، خداوند متعال، فرج و گشایش واقعى را ـ كه همان یافتن راه هدایت و رستگارى و رسیدن به سعادت و نیكبختى در دنیا و آخرت است ـ نصیب او مى‏سازد و در این صورت است كه پیش افتادن و پس افتادن ظهور براى او هیچ تفاوتى نخواهد داشت و او در هر حال امام منتظَر خویش را درمى‏یابد.

 

 

پى‏نوشت‌ها:

 

1 .محمدبن یعقوب كلینى، الكافى، ج1، ص371، ح3.

 

2 .شیخ طوسى، كتاب الغیبة، ص276.

 

3 .محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج52، ص126، ح18.

 

 

 


موضوعات مرتبط: حضرت مهدی (عج)

تاريخ : جمعه 1387/07/12 | 15:55 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 12 مهر ماه

تاریخ در چنین روزی 12 مهر ماه

 

عملیات ظفر 2 درچنین روزی در سال1366هجری شمسی عملیات ظفر 2 از جمله عملیات های برون مرزی  در استان کرکوک عراق انجام گرفت . به گزارش گروه دفاع مقدس خبرگزار ی مهر  این عملیات  با رمز { لبیک یا حسین } در استان کرکوک- منطقه عملیاتی شهر کفری وبا فرماندهی قرارگاه رمضان  آغاز گردید. این عملیات از نوع ایذایی وبه منظور پاسخگویی به شرارتهای رژیم بعث عراق در بمباران شیمیائی و ویران ساختن روستاهای کردنشین استانهای شمالی عراق و نیز با هدف انهدام تاسیسات نظامی و اقتصادی دشمن صورت گرفت .

در این عملیات که با شرکت نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ولشکر 9 سپاه بدر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق

اجرا شد در نخستین ساعات ، ارتفاعات کفری داغ که حد فاصل استان های کرکوک و سلیمانیه و دیاله واقع است به تصرف نیروهای ما در آمد. در ادامه ، جاده های مهم  کفری - بغداد و کرکوک - خانقین - تکریت در کنترل کامل نیروهای خودی در آمد .در این عملیات خسارات سنگینی به ساختمان ها و تاسیسات مهم دشمن وارد آمد ازجمله : انهدام ساختمان های سازمان امنیت ، ارگان حزب بعث ،  فرمانداری  ،  شهرداری و اداره پست و تلگراف شهر کفری ، ، شعبه بانک رافدین و ... .

همچنین در این عملیات  نیروگاه برق شهر کفری و پمپ بنزین شهر به آتش کشیده شد و پادگان جیش الشعبی به تصرف نیروهای خودی در آمد .در این عملیات پیروز ده ها تانک و نفربر و تعداد زیادی خودرو  و ده ها قبضه سلاح سبک و سنگین منهدم شد و همچنین قریب 500 نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند .

 

 

در گذشت دکتر مرتضی اسعدی در چنین روزی در سال 1375هجری شمسی ،  دکتر مرتضی اسعدی محقق و مترجم برجسته ایرانی دار فانی را وداع گفت . وی آثار بسیاری  را در حوزه اندیشه ترجمه و به رشته تحریر درآورد .

 

 

اجرای مرحله دوم خلع ید

 پس از ملی شد ن صنعت نفت کشور در حکومت دکترمصدق و گردن نهادن دیوان داوری لاهه به حق طبیعی وقانونی ایران در اداره وبهره برداری مستقل از سرمایه ملی خود در چنین روزی، مرحله دوم خلع ید از شرکت نفت انگلیس از منابع و مراکز نفتی انجام شد و این صنعت حیاتی از وجود استعمارگران انگلیسی پاک شد.

 

 

آغازبه کار تلویزیون در ایران در چنین روزی  در سال 1337 ه ش تلویزیون ملی ایران آغاز به کار کرد . راه اندازی تلویزیون در ایران خود کار سترگی است که برخی تحولات بعدی از جمله گردش سریع اطلاعات را در کشور رقم زد .

 

 

استقلال بولیوی

در چنین روزی در سال  1825میلادی: کشوربولیوی استقلال خود را ازاسپانیا بازپس گرفت. بولیوی کشوری است کوهستانی در منطقه استوایی آمریکای جنوبی . مساحت آ ن سه پنجم مساحت ایران است . نژاد مردم این کشور ،  سیاه ، سفید ، سرخ و دو رگه است و بطور متوسط شش نفر در هر کیلومتر آن زندگی می کنند . اکثر مردم این کشور پیرو دین مسیحیت اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . این کشور در چنین روزی سال 1825 میلادی از اسپانیا مستقل شد و در 14 نوابر 1945 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . لاپاز نام پایتخت بولیوی  است .

 

 

کنفرانس پاناما

در چنین روزی در سال 1939میلادی کنفرانس  پاناما با حضور نمایندگان بیش از بیست کشور جهان با هدف ایجاد منطقه بیطرفی در اطراف کشورهای امریکا و  ممنوعیت عملیات نظامی در منطقه  تشکیل شد .

 

 

آغاز هفته مبارزه با سرطان

سرطان از جمله بیماری هایی است که بشر امروز با پیشرفت کلانی که در علم پزشکی کرده است هنوز نتوانسته است در مانی برای بر خی از انواع آن  بیابد . در این بیماری  بر خی از سلولهای بدن بصورت نامنظم و بدون تدبیر خاص شروع به تکثیر کرده و میزان مرگ آن سلولها کاهش قابل ملاحظه ای می یابد . در نتیجه  این فرآیند بیمار  با مشکلات جسمی عمده ای روبرو شده  و در صورت تشخیص دیرهنگام ،  مرگ فرد مبتلا حتمی خواهد بود . همه ساله یک هفته با عنوان هفته مبارزه با سرطان در کشور به بیماران سرطانی اختصاص یافته است . با توجه به اهمیت این بیماری  لازم است در خصوص پیشگیری از آن به افراد مختلف جامعه اطلاعات لازم داده شود .  پزشکان برای جلوگیری از ابتلای افراد به سرطان شیوه های مختلفی را پیشنهاد می کنند که از آن جمله می توان به موارد ذیل  اشاره کرد : سیگار نکشیدن  ، پرهیز از رژیم غذایی کم چربی همراه با استفاده از  مواد گیاهی فراوان ، معاینه  مرتب توسط پزشک  و دندانپزشک  ، توجه  به هر برآمدگی و یا زخمی که تمایل به التیام ندارد  و به  هر نوع تغییری در اعمال طبیعی بدن  حساس باشد، پرهیز از ایستادن  در مقابل تابش مستقیم و شدید نور خورشید ، شناخت   مواد سرطان زا و عدم استفاده از آنها  در محیط کار و خانه و آزمایش منظم ترشح دهانه رحم (‌پاپ اسمیر ) در هرماه .

 

 

روز ملی وحدت دو آلمان در چنین روزی در سال 1990 میلادی دو آلمان بایکدیگر متحد شدند . به طور  خلاصه می توان گفت  از بین رفتن مرزهای ارزشی که درقالب دو بلوک شرق و غرب ظهور یافته بود و  روی گردانی  کشورهای اروپای شرقی از سلطه کشور شوروی سابق به  برداشته شدن مرز افتراق دوآلمان و حذف دیوار برلین منجر شد . این تغییر و تحولات موجب شد دوره نظام دو قطبی شکل یافته بعد از جنگ جهانی دوم به اتمام رسد . دیوار برلین  درسال  1961 احداث شد. در این زمان جدایی آلمان شرقی و غربی امری  همیشگی به نظر می‌رسید. اما باظهور پروستاریکا و  فرو پاشی کمونیسمی که بیش از هفتاد سال اندیشه های خود را در جهانی دو قطبی تزریق می کرد دو آلمان زمان را مغتنم شمردند و در مسیر اتحاد بر آمدند. خاطره فروریختن دیوار برلین خاطره ای است که هیچ یک از اروپاییان آ ن را  فراموش نخواهند کرد . در حقیقت این اتحاد را نظام کمونیستی آلمان شرقی ، وابسته به بلوک شرق یا سوسیالیستی انتخاب نکرد بلکه جریان تحولات تاریخی آن را تحمیل کرد زیرا دیگر این رژیم در دنیایی که دروا زه های آن باز بود ، نمی توانست جایگاهی داشته باشد چنان که همتایان این نظام نیز به سرنوشت مشابه دچار شدند.اکنون برلین به جای بن پایتخت آلمان واحد است.

 

 

روز تولد لویی آراگون

لوئی آراگون  شاعر بر جسته فرانسوی یکی از بنیانگذاران  مکتب سوررئالیسم در ادبیات  در چنین روزی در  سال 1898 متولد شد. اوو آندره برتون ( در نقاشی ) پس از آنکه  گروه سوررئالیست‌ها را در فرانسه راه اندازی کردند  ،  از سال 1931  به سوی مسائل اجتماعی و سیاسی کشیده شدند  . پس ازاین  زمان می توان در تمامی  آثاروی نشانی خاصی از اندیشه‌های اجتماعی سراغ گرفت .  مجموعه اشعار بسیار معروفش مربوط به زمان مقاومت و اشغال فرانسه در جنگ جهانی دوم  است. دل آزردگی ،  چشمان الزا ،  دیان فرانسوی و دل‌آزردگی تازه  از مهمترین آثار او هستند .

 

 

تولد لیتسو چنگ چنگ انقلابی مشهور چین در چنین روزی در سال 1605 میلادی به دنیا آمد . او آخرین پادشاه از سلسله مینگ را از قدرت خلع کرد .

 

 

تولد میخاییل لرمانتوف

لرمانتوف شاعر و نویسنده بزرگ روس در چنین روزی در سال 1814 میلادی دیده به جهان گشود . لرمانتوف از شاعران ونویسندگانی است که اشعار لطیف و رمانتیک او  شهره   است . او اگر چه عمر کوتاهی داشت اما در همین دوره کوتاه شاهکارهای ادبی بسیاری را به جهان ادب عرضه کرد . قطعه زیبای مرگ شاعر را وی به مناسبت مرگ پوشکین سرود و در آن از رژیم سیاسی حاکم بر جامعه آن روزگار انتقاد کرد . در نتیجه همین شعر وی را به دو سال تبعید در قفقاز محکوم کردند . لرمانتوف در سال 1840 میلادی نخستین مجموعه شعرش را ارایه کرد . بارتن از شیطان ، و قهرمان عصر ما از جمله مهمترین اثار اویند .  لرمانتوف در سال 1841 بر اثر دوئل در گذشت .

 

 

تولد هنری آلن فورنیه

آلن فورنیه نویسنده سرشناس فرانسوی در چنین روزی در سال 1886 میلادی متولد شد . مولنس بزرگ عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

 

 

تولد جی ایروینگ ایروینگ پویا نمای معروف آمریکایی در چنین روزی در سال 1900 میلادی به دنیا آمد . برای من لبخندی بکش عنوان مهمترین اثر هنری اوست .

 

 

تولد گور ویدال

گور ویدال نویسنده و نمایشنامه نویس آمریکایی در چنین روزی در سال 1925 میلادی به دنیا آمد . لینکلن عنوان  مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

 

تولد استو ریک ریک آهنگساز توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1936 میلادی دیده به جهان  گشود . اسم من این است عنوان مهمترین  اثر موسیقایی اوست .

 

 

 

در گذشت الیاس هاو

در چنین روزی در سال 1867میلادی ، الیاس هاو یکی ازندیشمندان و دانشمندان  غربی چشم از جهان فروبست  او توانست برای  نخستین بار  چرخ خیاطی  را ابداع کند .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/07/12 | 15:50 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 11 مهر ماه

تاریخ در چنین روزی 11 مهر ماه

 

مرگ عمروعاص درچنین روزی در سال 42 ه ق عمروعاص کشته شد . عمروعاص از جمله دشمنان امام علی (ع) و ازجمله حیله گرانی بود که تاریخ اسلام  کمتر در خود چنین فردی را دیده است . او در جنگ جمل در طرفداری از معاویه داد سخن در داد . اما مهمترین نقش وی در تاریخ اسلام را می توان در  ماجرای جنگ صفین جستجو  کرد . هنگامی که سپاه معاویه در روربارویی با امام علی(ع ) دچار شکست شده بود ، و راهی جز تسلیم نداشت ، عمروعاص حیله ای اندیشید و گفت که افراد  سپاه معاویه ، قرآن ها را بر سر نیزه ها کنند و به این طریق خود را متمسک به قرآن نشان دهند . این حیله وی موثر افتاد و بسیاری از لشکریان حضرت علی (ع) که از افراد مقدس ماب بودند امام را که قرآن ناطق بود،  تنها گذاردند و بر مالک اشتر فشار وارد آوردند که حمله خود را ناتمام نهد  . نقش او در ماجرای حکمیت هم در تاریخ معروف شده  است . عمروعاص از نخستین روز ورود به دومة الجندل، ابوموسى را به عنوان صحابى پیامبر وبزرگتر از خود، احترام مى‏کرد ودر مقام سخن گفتن او را جلو مى‏انداخت. هنگامى که توافق کردند که هر دو حکم، على ومعاویه را خلع کنند، باز هم عمروعاص او را براى اظهار عقیده وخلع موکل خود مقدم داشت، زیرا سیره طرفین در مدت اقامت آن دو در دومة الجندل چنین بود.ازاین رو، ابتدا ابوموسى به خلع امام علیه السلام از خلافت پرداخت وتمام سفارشهایى را که دوستانش در آغاز کار کرده بودند زیر پا نهاد.ولى عمروعاص بى درنگ معاویه را به خلافت نصب کرد.

 

 

آغاز عملیات فتح 3

 

 

درچنین روزی درسال 1365 ه ق عملیات فتح 3 در منطقه زاخو ودهوک در شمال عراق آغاز شد . این عملیات با تلاش رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (قرارگاه رمضان) انجام گرفت  که به انهدام مراکز و تأسیسات نظامی و دولتی عراق و سرنگونی یک بالگرد و انهدام دهها تانک و خودرو نظامی انجامید.

 

 

 

ترک عراق به سوی کویت

در چنین روزی در سال  1357هجری شمسی  حضرت امام خمینی(ره) به دلیل ممنوعیت های اعمال شده علیه ایشان از سوی رژیم بعث  عراق این کشور را به قصد کویت ترک گفت ، اما دولت کویت از ورود امام خمینی ( ره ) به این کشورممانعت کرد .  پس از قیام پانزدهم خرداد و همچنین افشاگری های امام امت علیه لایحه کاپیتولاسیون، رژیم پهلوی ،  امام خمینی (ره) را در سیزده  آبان 1343 (ه. ش) به ترکیه و پس از آن  به عراق تبعید کرد . امام (ره) مدت چهارده سال  در عراق و در نجف اشرف در کنار تدریس و تالیف  به فعالیت های سیاسی  و همچنین مبارزه علیه رژیم ستمشاهی ادامه دادند . پس از مذاکره  وزرای خارجه دو کشور ایران و عراق به هنگام شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل دولت عراق تصمیم گرفت که محدودیت های بیشتری را علیه امام خمینی  (ره)  به مرحله  اجرا گذارد . پس از این فشار ها ایشان تصمیم به ترک عراق گرفتند و قصد عزیمت به سوریه کردند اما به دلیل تیرگی روابط عراق و سوریه امام خواستند که از طریق کویت وارد سوریه شوند . اما مقامات کویتی هم از ورود ایشان به داخل مرزهای خود امتناع کرد . این کار دولت کویت  باعث تظاهرات و اعتراض ایرانیان مقیم کویت به عمل آن دولت شد .

 

 

استقلال گینه

گینه کشوری است نیمه کوهستانی که در غرب منطقه استوایی آفریقاو  در ساحل اقیانوس اطلس مابین ساحل عاج و سنگال قرار دارد . مساحت آن تقریبا معادل یک هفتم ایران است . نژاد مردم این کشور سیاه و زبان رایج در میان آنان فرانسوی و محلی است . بیشتر اهالی این کشور پیرو دین اسلام اند . نوع حکومت  گینه جمهوری است . گینه در چنین روزی در سال 1958 میلادی از فرانسه مستقل و در دوازدهم دسامبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن بندر کوناکری نام دارد. واحد پول آن فرانک محلی است .

 

 

تولد ماهاتما گاندی موهنداس کرمچند مشهور به مهاتما  گاندی

 در چنین روزی در سال 1869 میلادی دیده  به جهان گشود . وی دوره تحصیلات حقوق را در انگلیس گذراند و چند سال در آفریقای جنوبی به وکالت پرداخت و از نزدیک به مظالمی که به هندی تبارها می شد آشنا گردید. گاندی پس از بازگشت به هند آرام آرام در بطن مبارزات مردم هند قرار گرفت و هدف خود را در این مبارزه با استعمار انگلیس مقاومت منفی قرار داد که خشونت و حتی مقابله با مثل را نفی کرد. گاندی بزرگ در این مبارزه به طبقات مطرود جامعه هند اهمیت داد و نظام طبقاتی را نفی کرد . از جلوه های حرکت وی در انقلاب ملت هند ، تاکید همراه با عمل همه جانبه به اکتفا به حداقل امکانات زندگی و تامین آن به دست خویش است. در راستای این راهبرد کارساز تمام کالاهای  انگلیسی تحریم شد و مردم اجناس خارجی را در میادین به آتش کشیدند . گاندی بزی داشت که از شیر آن تغذ یه می کرد. پارچه لباس ساده اش را با نخ  چرخ نخریسی خود تهیه می کرد ، و بد ست خویش می دوخت. گاندی ؛ روح بزرگ مردم هند ، تلاش فراوانی برای آشتی میان مسلمانا ن و هندو ها و دیگر فرق این کشور کرید.   وی رهبر رهایی بخش  بزرگ هند است که مبارزات بسیاری را علیه انگلیسی ها که میهن او را مستعمره خود ساخته بودند به انجام رسانید و در این راه و در دفاع از استقلال کشورش  به پیروزی دست یافت . او در سال 1948 میلادی توسط هندویی متعصب  به قتل رسید . اما این روح بزرگ هماره زنده است .

 

 

سالروز پادشاهی داریوش هخامنشی

داریوش هخامنشی در چنین روزی در سال 522 پیش از میلاد تاج شاهی را بر سر نهاد . او در دوران پادشاهی خود دستور ساخت تخت جمشید را صادر کرد . تقنین برخی دستورهای مالی نیز از دیگر اقدامات اوست . 

 

 

 

تولد گراهام گرین

گراهام گرین نویسنده بر جسته  انگلیسی در چنین روزی در سال 1904 میلادی دیده  به جهان گشود . آثار گرین سرشار از درگیری و تعقیب و گریز است . جنبه سیاسی موضوع در این کنش و واکنش ها نیز تم بسیاری از رمان های این نویسنده است که خود در بطن وقایع حضوردارد . کنسول افتخاری ، آمریکایی آرام ،  صخره برایتون، از درمان گذ شته ، ازجمله آثار وی است، بیشترتالیفات گراهام گرین به فارسی بر گردانیده شده اند. برخی اسناد انتشار یافته درسال های اخیر حاکی است که گرین عضو سازمان جاسوسی انگلیس ، MI6 بوده است.

 

 

در گذشت ارسطو

ارسطو فیلسوف بزرگ یونان و جهان در چنین روزی در سال 322 قبل از میلاد دار فانی را وداع گفت . این فیلسوف بر جسته در  سال 384 قبل از میلاد مسیح در استاگیرا از شهرهای مقدونیه  یونان دیده به جهان گشود . پدرش  پزشک مخصوص پادشاه مقدونی بود و از اجداد اسکندر، که به واسطه همین نسبت ها ثروت و املاک زیادی هم به دست آورد .ارسطو در نوجوانی پدرش را از دست داد .وی بعدها مدتی در  ارتش کار کرد و اندکی بعد نیز  مشغول تحصیل طب شد.او سی  ساله بود که پزشکی را رها کرد و در آکادمی معروف آتن زیر نظر افلاطون به تحصیل پرداخت . ارسطو در عین شیفتگی به افلاطون  به بحث و انتقاد از استاد نیز می پرداخت .نوشته های اولیه ارسطو بیشتر در باره بیهودگی دنیاست و مدح لذت های اخروی .  تفاوت عمده  او با افلاطون در این است  که رویکرد افلاطون به دنیا بیشتر دینی و بر پایه ی مفاهیم معنوی است  و نگاه ارسطو به هستی علمی و عقلی تر .اساس فلسفه  ارسطو مشتمل بر سیاست و نظام های گوناگون اجتماعی است  . اگر افلاطون آرمانگراست ،  ارسطو پراگماتیست  است . گویند ارسطو استاد اسکندر نیز بوده است و به همین دلیل  یرخی نظرات عملگرایانه او در مشی دیکتاتوری اسکندر موثر افتاده است .  اما به حال  ارسطو همواره خشونت را نفی کرده است . علم منطق و استنتاج مدیون ارسطوست و نظرات او در سیاست و حکومت و اخلاق مدنی تا امروز محل بحث و تحقیق بوده است  .متافیزیک ،  اخلاق نیکوماخوس ،  سیاست و  فن شعر ازجمله کتب معروف ارسطویند که وی در آنها به بیان نظرات خود در باب جامعه ، اخلاق ، حکومت  . و ادبیات پرداخته است

 

 

در گذشت پاپ اوربان چهارم

پاپ اوربان چهارم در چنین روزی در سال 1264 میلادی دار فانی را وداع گفت . او در میان سال های 1261 تا 1264 میلادی سمت پاپ اعظم کاتولیک ها را به عهده داشت .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/07/12 | 15:48 | نویسنده : اشک |

عید صالحان

عید صالحان 

فرازی از خطبه علی علیه السلام در روز عید فطر

امیرالمومنین علیه السلام در روز عید فطر، پس از اقامه نماز عید، در جمع مردم به خطابه ایستاد و فرمود: 

«... ای بندگان الهی، شما را به تقوای پروردگار سفارش می‌کنم؛ (همان خدایی که) نعمتش به آخر نمی‌رسد و رحمتش پایانی ندارد، بندگانش از او بی‌نیاز نمی‌گردند و تمامی اعمال، پاداش نعمتهایش را نمی‌دهد. (هم او) که (ما را) نسبت به تقوا تشویق نمود و درباره دنیا زهد آموخت، و از گناهان بر حذر داشت. 

(پروردگاری که) به جاودانگی و بقا عزیز گشته و خلقش را با مرگ و نیستی کوچک ساخته است، در حالیکه، مرگ سرانجام مخلوقات و مسیر روشن جهانیان است و بر پیشانی زنده‌ها نوشته شده است. مرگ را گریز فرار کننده‌ها درمانده نمی‌کند و چون فرارسید، هواپرستان را اسیر می‌نماید، هر لذتی را ویران می‌سازد، تمامی نعمتها را نابود می‌کند و تمامی خوشی‌ها را قطع می‌نماید. 

و دنیا سرایی است که خداوند، فنا را برای آن نوشته و برای ساکنانش، خروج از آن را رقم زده، (اما) بیشتر مردم قصد ماندن در آنرا دارند و آباد ساختن آن را بزرگ می‌پندارند، در حالیکه دنیا (چیز) خرم و شیرینی است و برای آنکس که آن را می‌خواهد، به سرعت می‌گذرد و قلب آنکس که به آن می‌نگرد را فریب می‌دهد...

پس - خدا رحمت خویش را شامل حالتان کند -، به همراه بهترین چیزی که در اختیار دارید، از آن کوچ کنید، و بیشتر از مقداری اندک، از آن چیزی نجویید و بیش از حد کفاف از آن نخواهید، به کم آن راضی باشید و به آنچه افراد خوشگذران از آن بهره‌مند هستند، چشم مدوزید.

دنیا را سبک بشمارید و آنرا وطن خود قرار ندهید، مبادا به انواع نعمتها و سرگرمی‌ها مشغول شوید، چرا که آنها باعث غفلت و فریب می‌گردند.

همانا دنیا خود را به نشناختن زده (گویی که اصلا شما را نمی‌شناسد)، و پشت کرده، بار سفر بسته و خداحافظی نموده و آخرت (به سوی ما) کوچ می‌کند، می‌آید، نزدیک رسیده و اعلام ورود می‌کند. 

آگاه باشید که هنگام آماده شدن، امروز است و مسابقه، فردای قیامت خواهد بود، خط پایان بهشت است و آنکه بدان نرسد در دوزخ خواهد بود. 

آیا کسی نیست که از گناهان خویش پیش از رسیدن مرگش توبه کند؟ آیا کسی نیست پیش از آنکه روز بدبختی و نیازش فرا برسد، برای خویش کاری نماید؟ خدا ما و شما را جزو کسانی قرار دهد که از او می‌ترسند و به ثوابش امید دارند.

امروز، روزیست که خداوند آنرا برای شما عید قرار داده و شما را شایسته آن نموده است، پس خدا را یاد کنید تا شما را یاد نماید و او را بخوانید، تا شما را اجابت کند و فطریه خویش را بپردازید، چرا که سنت پیامبرتان و فریضه‌ای واجب از جانب پروردگار شماست... 

خداوند ما و شما را بوسیله تقوا حفظ کند و آخرت را برایمان بهتر از دنیا قرار دهد...» (1) 

--------------------------------------------------------------------------------

 

1- شیخ صدوق، کتاب "من لایحضره الفقیه"، جلد 1، صفحات 517 – 515،

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : سه شنبه 1387/07/09 | 21:30 | نویسنده : اشک |

من، روزه‌دار عاشقی‌ام

من، روزه‌دار عاشقی‌ام

با یاد خدای قدر

 

 

صدای قدم‌های ماهِ خوبی‌ها، دل ِ خاکی‌ام را آگاه ساخته است که لحظه‌ی وداع نزدیک است. 

لحظه‌ی وداع با ماه مهدی، با شعبان، و من در آخرین ثانیه این ماه به مناجات شعبانیه نشسته‌ام "و اسمَع دُعائی اِذا دَعَوتُک1 

 پس از آن "و اسمَع نِدائی اِذا دَعَوتُک2من. "ذلک العشقِ" من، "لاریب فیه"، ای خدای عاشقی‌ام . من در آغوش مُهر دلدادگی‌ام. و باران روزه‌داری‌ام "انتَ ربُّ العظیم3 

صبح دلدادگی‌ام را با آهنگ دل نواز "الّلهم اِنی اَسئَلُک مِن بَهائِک4مأمن من تو هستی ای خدای دیدگانم و من، زیر چتر پروردگاریت، از باران غم، که در این زندان، بر سر و رویم می‌بارد ایمن شوم . من، روزه‌دار عاشقی‌ام. تشنه‌ی دیدار توأم. نگاهم کن تا سیراب شوم. نگاهم را پذیرا باش که هر چه سفیر تو، قرآن را می‌نگرم سیر نمی‌شوم.

عطر آش نذری همسایه و صدای ربّنای استاد، تمنای دلم را آشکارتر ساخته است تا من عاشقانه‌تر به ختم شمیم عاشقی‌ام بپردازم و آل عمراندلم را در عدد سی فریاد کنم. "ربّنا لا تُزِغ قُلوبَنا بَعدَ اِذ هَدَیتَنا و هَب لَنا مِن لَدُنکَ رَحمَة اِنَّکَ انتَ الوهّاب5 

 ای خدای آسمانیِ دلِ خاکی‌ام "رُدَّ کُلَّ غَریب6

منی که دَم عاشقی‌ات، گِل وجودم را بیدار ساخت، با نسیم نوازشت دوباره بیدارم ساز؛

ای کسی که "عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیر"ی . 

 بار الها، ببخشا که من ِ خاکی، آلوده‌ی دنیا گشته‌ام. 

ای خدای شَهر ِ رمضان که "اَنزَلتَ فیه" کتاب جاویدان را، "اِغفرلی تِلکَ الُذنوب العِظام" راکه کسی جز معبود دلم نمی‌بخشاید "یا علّام" .

فرشتگان بارگاهت در این قدر آسمانی، زمین را به قدر آورده‌اند تا قدر دلتنگی‌ام را به مهدی‌ات بگویند و مهدی بداند که من، من ِ منتظِر، از انتظار خسته نمی‌شوم تا بیاید ... العَجَل العَجَل العَجَلَ7 

و من ضجّه می‌زنم "یا مُفیَّ العَهد8 

من ِ بارانی با آمدنش عافیت می‌یابم، بگو بیاید. "اِنّا اَنزَلناه ُ فی لَیلَة القدر" قرآن در حضور ستارگان آسمانی می‌درخشد و من، دلم برای حضور مهدی می‌تپد. 

 "و ما اَدراک ما لَیلَةُ القدر" و کسی انتظارم را درک نمی‌کند "لَیلَةُ القدرِ خیرٌ مِن اَلفِ شَهر" هزار ماه کم است بگو هزار سال "تَنَزَّلُ الملئِکةُ و الرّوح"، تا درد انتظارِ مرا، به سویت آورند؟ 

من منتظرم! بگو بیاید. 

"سلامٌ هیَ حتّی مَطلَع الفَجر" تا وقتی تو بیایی همه شب، شب ِ قدر من است و من تا صبح می‌گریم، تا صبح ناله می‌کنم، تا صبح می‌خوانمسرود ِ زندگی بخش را: "اللّهم کُن لِوَلیّک َالحجَّةِ ابنِ الحَسَن". روزه‌دار، سالگرد عاشقیت، سالگرد روزه‌داریت مبارک باد!!!

روزه‌دار، سالگرد عاشقیت، سالگرد روزه‌داریت مبارک باد!!!

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

1- سوره آل عمران، آیه

2- مفاتیح الجنان، اعمال آخر ماه رمضان 

3- مفاتیح الجنان، اعمال عید فطر 

4- ذکر قنوت نماز عید فطر 

5- دعای عهد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : سه شنبه 1387/07/09 | 21:28 | نویسنده : اشک |

فطریه ی عاشقی

فطریه ی عاشقی

هلال نقره ای ماه، آسمان رمضان را روشنایی بخشیده است و منِ خاکی در این ثانیه های آخر به یک ماه مهمانی می اندیشم، به یک ماه خاطره ی آسمانی، به یک ماه «ربَّنا لا تزغ قلوبَنا»ی(1) دستانم، به یک ماه طعم دعای سحر و به یک ماه تشنگی!. 

خدایِ آسمانیِ دل خاکی ام، تو را قسم می دهم به این لبان تشنه، ما را با نگاه مهدی ات سیراب گردان و این شب عید، آخرین شب عید بی مهدی باشد. 

خدایا آسمان نیازم سرشار از توست، منِ روزه دارِ عاشقی  را بیش از این تشنگی مده! و قدم های مهدیت را هدیه ی روز عید نصیب ما گردان. 

«اللهُم اجعَل صیامی»(2) در این شهر رمضان «بِالشُکر و القبول عَلی مَا تَرضاهُ...» امشب منِ سراپا خاکی، همانند شبهای قدر به نیایش تو نشسته ام و تاریکی شب را در زیر نور مهتاب با ذکر شمار عاشقی ام انتظار می کشم... انتظار! انتظار رسیدن روزی که فطریه ی عاشقی ام را بپردازم، قلب کوچکم را می گویم ... ای مهدی قلبم برای تو، منتظرمان نگذار! 

امشب من با مهتاب به درد دل نشسته ام و حضور مهدی را تمنا می کنم تا آسمان دلم را با آمدنش مهتابی سازد. 

من در سیل سرشکم غسل عید به جا آورده ام، غسل شادمانی، غسل شوق... 

صدا می آید... الله اکبر، خدا بزرگ است؛ لا اله الا اللهُ، الله اکبر(3)، و ستایش مخصوص توست ای تنها بهانه ی نیایش. 

آسمان که هر صبحدم تسبیح تو می گوید اینک در این صبح بارانی از شوق و شور در این عید عرفانی در مقابل روزه داران کم آورده است، این همه عاشق زیر سقف آسمان دست به سوی پروردگار به نیت پنج مهمان کساء پیامبر «اللهُم اهلَ الکِبریاءِ و العظمةِ و اهلَ الجودِ و الجبروت»(4) را، با تو نجوا می کنند، ای تو اهلِ عفو و رحمت و ای اهل تقوا و مغفرت...

دانه دانه ی اشک آسمان با سرشک شوق آدمیان درآمیخته و همه فریاد می زنند «اسئَلُک بِحقّ هذا الیَوم» که قرارش دادی «للمسلمینَ عیدا» رحمت فرست بر محمد و خاندان او، بر مهدی موعود، بر منتَظَر دل ما، سلام ما را برسان یا الله! 

«و اعوذُ بِکَ مِمَاستَعاذَ منهُ عِبادُک الصالحون» پناه می برم به تو از دردِ جانکاه انتظار...! 

چه نشاط انگیز است همگام با نسیم صبحِ بارانی پس از یک ماه روزه داری و نماز عاشقی، یک صدا با دیگر عاشقان، هم نوا با آن یار سفر کرده! ندای «اللهُم رَبَّ النورِِ العظیم»(5) سر دهی و در آخر با ضربه های قلبت «العجل، العجل، العجل» را عیدانه از خداوند درخواست کنی. 

پس از یک ماه روزه داری و لب تشنگی اکنون با باران رحمت پروردگار روزه ات را افطار کن! 

روزه ات قبول

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : سه شنبه 1387/07/09 | 21:24 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 10 مهرماه

تاریخ در چنین روزی 10 مهرماه

 

تصرف صنایع نفتی به نفع ایران

درچنین روزی در سال1330هجری شمسی صنایع نفتی ایران در دست مردم ایران قرار گرفت . در بیست و سوم اسفند  سال 1329 ه ش ،  مجلس شورای ملی ماده واحده  ارسالی از کمیسیون نفت را در مورد ملی شدن صنعت نفت ایران به اتفاق آرا تصویب کرد و در روز بیست‌ونهم اسفند همان سال مجلس سنا رای مجلس شورای ملی را تایید نمود. پس از آن طرح نه  ماده‌ای اجرای قانون ملی شدن نفت در کمیسیون مربوط  مورد تایید قرار گرفت . بر اساس طرح مصوب مجلس شورای ملی  کلیه عملیات صنعت نفت در دست دولت ایران قرار می گرفت و البته دولت می توانست در این مسیر  از کارشناسان خارجی به شرط اجرای ترتیباتی کمک بگیرد . همچنین تمامی  درآمد نفت و فرآورده های نفتی به دولت ایران تعلق داشت . علاوه بر این باید  به دعاوی و مطالبات حقه شرکت سابق و دعاوی و مطالبات متقابل دولت ایران با پیش بینی تودیع 25درصد از عایدات خالص نفت به منظور پرداخت غرامت به شرکت سابق رسیدگی می شد .

 

 

روز شهادت کلنل محمد تقی خان پسیان

 محمد تقی خان پسیان از آزادیخواهان   تاریخ ایران در چنین روزی در سال 1300 ه ش به شهادت رسید . وی در اواخر دوره قاجاریه قیام خود را در استان خراسان آغاز کرد و با این قیام خواست علیه  استبداد داخلی ایران و شیوه حکومت در خراسان اعتراض کند . وی  دامنه اصلی قیام خود را در شهر مشهد بنا نهاده بود . گروه پسیان  در این قیام مستقیما با عوامل حکومت به درگیری و مقابله مسلحانه پرداختند که در نتیجه آن کلنل پسیان و برخی یاران او به شهادت رسیدند .

 

 

روز سالمند پیری  ،

 کاهش قوای روانی و جسمی است که در اثر گذشت زمان روی میدهد. تعریف پیری در کشورهای  مختلف با توجه به شرایط فرهنگی متفاوت است . در ایران سن پیری  تعریف نشده است ولی اگر شروع دوره پیری را زمان بازنشستگی کامل از خدمت محسوب کنیم طبق قانون تامین اجتماعی سن پیری  برای  مردان  60  سالگی و برای زنان 55 سالگی است  و طبق قانون استخدام کشوری  سن بازنشستگی برای  مردان و زنان 65 سالگی می باشد . به گفته  جامعه شناسان  مرحله سالمندی در زندگی انسان بخش سوم از دوران  زندگی اوست . باید به خاطر سپرد که  این گروه سنی جامعه همانند دیگر گروه ها و بلکه بیشتر احتیاجات عاطفی ، معیشتی ،   تفریحی   واجتماعی دارند.  بر اساس ماده 1200  قانون مدنی نفقه ابوین با رعایت قاعده الاقرب فالاقرب بر عهده اولاد و اولاد اولاد است . این ماده اگرچه بیانگر موارد حداقلی در روابط با سالمندان است و نفقه را تنها به عهده فرزندان می داند اما باید گفت که احتیاجات روحی و برآوردن مسایل و مشکلات روانی این قشر سنی جامعه ، ضروری تر می نماید .

 

 

روز انقلاب چین

چین کشوری ا ست در ساحل اقیانوس کبیر بین روسیه و هندوستان . وسعت آن تقریبا شش برابر مساحت کل ایران است . بطور نسبی در هر کیلومتر مربع آن 127 نفر زندگی می کنند  و از این رو این کشور پر جمعیت ترین  کشور دنیاست . مردم این کشور از نژاد زرد هستند و به زبان چینی صحبت می کنند ولی زبانهای تبتی ، ترکی ومغولی هم در میان آنان رایج است . اکثر مردم این کشور پیرو آیین بودیسم ، کنفسیوس و دین اسلام اند . لهاسا شهر مقدس بوداییان( در  چین و) در تبت قرار دارد .حکومت این کشور جمهوری خلقی است که درچنین روزی در سال  1949 میلادی به رهبری مائوتسه تونگ تاسیس شد .  این کشور  در بیست و ششم اکتبر 1971 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد  و امتیازات چین ملی در سازمان ملل ، از جمله حق وتو را از آن خود کرد .

 

 

روز استقلال نیجریه

نیجریه کشوری است کوهستانی در غرب آفریقای استوایی و در ساحل شمالی خلیج گینه . مساحت آن تقریبا معادل نصف ایران است. بطور متوسط در هر کیلومتر آن 112 نفر زندگی می کنند . نژاد مردم  این کشور اکثرا سیاه  و عده کمی نیز سفید هستند . زبان رایج میان آنان انگلیسی است و برخی از قبایل  آن به زبانهای بانتوو عربی هم تکلم می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری فدرال است که در سال 1960 میلادی از از انگلستان در چنین روزی مستقل شد و در هفتم اکتبر همان سال به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت این کشور لاگوس نام دارد  و از شهرهای مهم آن می توان به عبادان ، اوگبوموشو ، کانو و بندر هارکورت اشاره کرد . نیجریه از کشور های نفت خیز جهان و عضو سازمان کشورهای صاد ر کننده نفت ( اوپک ) است.

 

 

رو زملی قبرس

 

قبرس جزیره ای است در مشرق دریای مدیترانه ، نزدیک ساحل ترکیه و سوریه که مدار 35 در جه عرض شمالی  از آن می گذرد . مساحت این کشور یک صد و هفتاد و هشتم مساحت ایران است  و بطور متوسط در هر کیلومتر مربع آن هشتاد نفر زندگی می کنند . نژاد مردم این کشور لاتین وترک است و اکثر مردم آن به زبانهای یونانی و ترکی تکلم می کنند . اهالی این سرزمین از دین اسلام و  مسیحیت پیروی  می کنند . نوع حکومت این کشور جمهوری است و در سال 1960 میلادی در چنین روزی  از انگلستان مستقل شد . پایتخت قبرس  شهر نیکوزیا نام دارد و لیماسول ، لارناکا ، و بندر فاماگوستا از مهمترین بنادر آن هستند .

به دلیل جنگ بین ترک تبار ها و یونانی تبارها این کشور به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است و تلاش های مجامع یین المللی برای برقراری صلح بین آنان به دلیل اختلاف ترکیه و یونان به جایی نرسیده است . 

 

 

 

تولد هنری سوم

 هنری سوم در چنین روزی در سال 1207 میلادی دیده به جهان گشود . او در بین سالهای 1216 تا 1272 میلادی پادشاه انگلستان بود .

 

 

تولد چارلز ششم

 چارلز ششم معروف به امپراطور مقدس روم در چنین روزی در سال 1685 میلادی به دنیا آمد . وی در بین سالهای 1711 تا 1740 بر کشور روم حکومت می کرد .

 

 

تولد سارجی آکساکوف

 آکساکوف نویسنده روس در چنین روزی در سال 1791 میلا دی دیده  به جهان گشود . وقایع نامه زندگی یک خانواده روس عنوان مهمرین  اثر داستانی اوست

 

 

تولد آنی بزانت

آنی بزانت فیلسوف بر جسته انگلیسی در چنین روزی در سال 1847میلادی  متولد شد . وی در زمینه های حکمت اشراق نیز مطالعات گسترده ای داشت .

 

 

تولد پل دوکاس پل

 دو کاس آهنگساز بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1865 میلادی به دنیا آمد . ول  د ا عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد لویی اونتر میر

 اونتر میر شاعر توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1885 میلادی به دنیا آمد . اشعار جاودان و اشعار داستانی عناوین مهمترین اثار ادبی اویند . او یک منتقد ماهر ادبی نیز بود .

 

 

تولد دانیل بورستین

بورستین نویسنده برجسته و توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1914 میلادی به  دنیا آمد . وی به سال 1974 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 

 

در گذشت لوییس لیکی

لیکی جامعه شناس و مردم شناس بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1972 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی به هنگام مرگ شصت و هشت سال داشت .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/07/09 | 21:21 | نویسنده : اشک |

خداحافظ ، ماه نفس های مسیحایی

بشارت باد، فرا رسیدن عید فطر

 

 

 

عید فطر صحنه ای از قیامت

روز و نماز عید فطر

در قنوت نماز عید  چه می خوانیم؟

جایزه الهی

 

"عید" در لغت از ماده "عود" به معنی بازگشت است، لذا روزهایی را که مشکلات قوم و جمعیتی برطرف می شود و به پیروزی ها و راحتی های نخستین باز می گردند، عید می نامند. مانند عید فطر و قربان به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان ، باز می گردد، و آلودگی هایی که بر خلاف فطرت است ، از میان می رود .

 

"عید فطر" یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است . مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را روزه به پا داشته و از خوردن ،آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند ، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند ، اجر و پاداشی که خداوند ، خود به آنان وعده داده است .

 

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک از خوردن و آشامیدن برداشته می شود و مؤمنان رخصت می یابند در روز، افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

 

عید فطر صحنه ای از قیامت

حضرت علی (ع)  به مناسبت عید فطر خطبه ای قرائت کرده و در آن ، این روز را به قیامت تشبیه فرموده است :

ای مردم! این روز شما ، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مأیوس و نا امید می گردند.

 

دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزای بازماندگان است .

 

(عید فطر) شبیه ترین روز به روز قیامت است. -  چون در قیامت عده ای که زیان کارند ، تأسف می خوردند و غضبناک می گردند و عده ای که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمت های الهی می شوند . -

 

وقتی از منازلتان برای خواندن نماز عید خارج می شوید ، به یاد آورید زمانی را که از منزل بدن خود خارج شده و به سوی خدای خود خواهید رفت .

 

وقتی در جایگاه نماز خود می ایستید به یاد آورید زمانی را که در محضر عدل الهی می ایستید و از شما حسابرسی می کنند. وقتی از نماز به منازلتان بر می گردید به یاد آورید زمانی را که به منازل خود در بهشت خواهید رفت .

 

ای بندگان خدا! کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد: "هان! بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه باقی ایام را بگذرانید ."

 

 

روز و نماز عید فطر

از سخنان معصومین علیهم السلام چنین برداشت می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

مناسبت های مختلف اسلامی ، زمینه توجه به خدای متعال و زنده کننده یاد او در زندگی و فکر مسلمانان است و برای بسیاری از این مناسبت ها، اعمال و دعاهای ویژه ای از جمله "نماز" بیان شده است . بر خلاف اغلب جشن ها و اعیاد ، که آمیخته به غفلت ها، هوسرانی ها و شهوات است، اعیاد اسلامی، همراه با نماز، دعا، انفاق، صدقه ، غسل ، طهارت و ... است .

 

در حدیث شریفی از امام رضا علیه السلام آمده است :

" خداوند ، روز فطر را بدین سبب "عید فطر" قرار داد تا مسلمانان ، اجتماع و مجمعی داشته باشند که در آن روز، گرد هم آیند و در برابر خداوند ، به خاطرمنت ها و نعمت هایش، به تمجید و تعظیم بپردازند، پس آن روز، روز عید و تجمع ، روز زکات و رغبت و روز نیایش است. "

 

در قنوت نماز عید  چه می خوانیم؟

بارالها! به حق این روز، که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد صلی الله و علیه و اله ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود فرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر بدی که محمد و آل محمد را خارج ساختی ، ما را نیز از آن خارج ساز، درود و صلوات تو بر او و آنها. خداوندا! از تو می طلبم، هر آنچه را که بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از هر آنچه که بندگان خالصت به تو پناه بردند .

 

جایزه الهی

عمده ترین چیزی که در این نماز، از خدا خواسته می شود، آمرزش و مغفرت الهی و مبارک ساختن این عید، با قبولی طاعات است و این، بهترین جایزه ای است که خداوند به نمازگزاران روزه دار، عطا می کند . امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت می کند که فرمود : هر گاه روز اول ماه شوال (عید فطر) فرا می رسد ، منادی از سوی خداوند ندا می دهد : " ای مؤمنین : بشتابید به سوی جایزه هایتان."

آنگاه امام باقر علیه السلام رو به جابر کرد و فرمود : ای جابر! جوایز خدا، مثل جایزه های این پادشاهان نیست! امروز ، روز جایزه هاست!

 

از "سوید بن غفله" نقل شده است : در روز عید بر امیرالمؤمنین علی علیه السلام وارد شدم و دیدم که نزد او نان گندم و خطیفه

 

(خوراکی از آرد و شیر) و ملبنة (غذا یا حلوایی که با شیر تهیه می شود ) موجود است . پس به آن حضرت عرض کردم : روز عید و خطیفه؟!

 

حضرت فرمود : این عید کسی است که آمرزیده شده است. منابع:1- تحف العقول، ص 170.

 

2- وسائل الشیعه، ج 5، ص141.

 

3- همان ، ص 140.

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 20:33 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 20:28 | نویسنده : اشک |

بشارت باد، فرا رسیدن عید فطر

بشارت باد، فرا رسیدن عید فطر

 

 

 

عید فطر صحنه ای از قیامت

روز و نماز عید فطر

در قنوت نماز عید  چه می خوانیم؟

جایزه الهی

 

"عید" در لغت از ماده "عود" به معنی بازگشت است، لذا روزهایی را که مشکلات قوم و جمعیتی برطرف می شود و به پیروزی ها و راحتی های نخستین باز می گردند، عید می نامند. مانند عید فطر و قربان به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان ، باز می گردد، و آلودگی هایی که بر خلاف فطرت است ، از میان می رود .

 

"عید فطر" یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است . مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را روزه به پا داشته و از خوردن ،آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند ، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند ، اجر و پاداشی که خداوند ، خود به آنان وعده داده است .

 

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک از خوردن و آشامیدن برداشته می شود و مؤمنان رخصت می یابند در روز، افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

 

عید فطر صحنه ای از قیامت

حضرت علی (ع)  به مناسبت عید فطر خطبه ای قرائت کرده و در آن ، این روز را به قیامت تشبیه فرموده است :

ای مردم! این روز شما ، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مأیوس و نا امید می گردند.

 

دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزای بازماندگان است .

 

(عید فطر) شبیه ترین روز به روز قیامت است. -  چون در قیامت عده ای که زیان کارند ، تأسف می خوردند و غضبناک می گردند و عده ای که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمت های الهی می شوند . -

 

وقتی از منازلتان برای خواندن نماز عید خارج می شوید ، به یاد آورید زمانی را که از منزل بدن خود خارج شده و به سوی خدای خود خواهید رفت .

 

وقتی در جایگاه نماز خود می ایستید به یاد آورید زمانی را که در محضر عدل الهی می ایستید و از شما حسابرسی می کنند. وقتی از نماز به منازلتان بر می گردید به یاد آورید زمانی را که به منازل خود در بهشت خواهید رفت .

 

ای بندگان خدا! کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد: "هان! بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه باقی ایام را بگذرانید ."

 

 

روز و نماز عید فطر

از سخنان معصومین علیهم السلام چنین برداشت می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

مناسبت های مختلف اسلامی ، زمینه توجه به خدای متعال و زنده کننده یاد او در زندگی و فکر مسلمانان است و برای بسیاری از این مناسبت ها، اعمال و دعاهای ویژه ای از جمله "نماز" بیان شده است . بر خلاف اغلب جشن ها و اعیاد ، که آمیخته به غفلت ها، هوسرانی ها و شهوات است، اعیاد اسلامی، همراه با نماز، دعا، انفاق، صدقه ، غسل ، طهارت و ... است .

 

در حدیث شریفی از امام رضا علیه السلام آمده است :

" خداوند ، روز فطر را بدین سبب "عید فطر" قرار داد تا مسلمانان ، اجتماع و مجمعی داشته باشند که در آن روز، گرد هم آیند و در برابر خداوند ، به خاطرمنت ها و نعمت هایش، به تمجید و تعظیم بپردازند، پس آن روز، روز عید و تجمع ، روز زکات و رغبت و روز نیایش است. "

 

در قنوت نماز عید  چه می خوانیم؟

بارالها! به حق این روز، که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد صلی الله و علیه و اله ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود فرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر بدی که محمد و آل محمد را خارج ساختی ، ما را نیز از آن خارج ساز، درود و صلوات تو بر او و آنها. خداوندا! از تو می طلبم، هر آنچه را که بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از هر آنچه که بندگان خالصت به تو پناه بردند .

 

جایزه الهی

عمده ترین چیزی که در این نماز، از خدا خواسته می شود، آمرزش و مغفرت الهی و مبارک ساختن این عید، با قبولی طاعات است و این، بهترین جایزه ای است که خداوند به نمازگزاران روزه دار، عطا می کند . امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت می کند که فرمود : هر گاه روز اول ماه شوال (عید فطر) فرا می رسد ، منادی از سوی خداوند ندا می دهد : " ای مؤمنین : بشتابید به سوی جایزه هایتان."

آنگاه امام باقر علیه السلام رو به جابر کرد و فرمود : ای جابر! جوایز خدا، مثل جایزه های این پادشاهان نیست! امروز ، روز جایزه هاست!

 

از "سوید بن غفله" نقل شده است : در روز عید بر امیرالمؤمنین علی علیه السلام وارد شدم و دیدم که نزد او نان گندم و خطیفه

 

(خوراکی از آرد و شیر) و ملبنة (غذا یا حلوایی که با شیر تهیه می شود ) موجود است . پس به آن حضرت عرض کردم : روز عید و خطیفه؟!

 

حضرت فرمود : این عید کسی است که آمرزیده شده است. منابع:1- تحف العقول، ص 170.

 

2- وسائل الشیعه، ج 5، ص141.

 

3- همان ، ص 140.

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 20:26 | نویسنده : اشک |

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(4)

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(4)

 

سوال هفتم:

 

علت ادامه جنگ پس از باز‌پس‌گیری و فتح خرمشهر چه بود؟

 

پاسخ: برای پاسخ دقیق به این سوال بهتر است به اظهارات سرلشگر پاسدار دکتر رحیم صفوی مشاور مقام معظم رهبری در نیروهای مسلح اشاره کنیم که دلایل زیر را برای این علت ذکر کرده‌اند.

 

1- گرفتن زمان و امتیاز از دشمن. پس از خاتمه عملیات بیت‌المقدس، جمهوری‌اسلامی ایران در برتری آشکار قابل ملاحظه‌ای از قدرت رزمی نسبت به عراق قرار داشت، آهنگ شتاب‌دار دوره تناوب عملیات‌ها و موفقیت‌ها تصاعدی عملیات‌های تهاجمی رزمندگان نشان‌گر روند مثبت و رو به رشد پیروزی‌ها نمایانگر دورنمای روشن و درخشانی بود که در آن پیش‌‌بینی می‌شد ادامه دفاع مقدس به کسب پیروزی‌های بزرگ‌تر و احقاق حقوق ملت ایران خواهد رسید.

 

از طرف دیگر عراق که در حالت انفعال قرار گرفته بود برای خروج از بن‌بست ایجاد شده به کسب زمان‌ نیاز داشت تا قوای تحلیل رفته خود را مجدداً بازیابی کند و متعاقباً از دست دادن زمان برای نیروهای ما به مفهوم ایجاد تزلزل روحی دراراده‌ها و سست کردن باورهای مردم به ادامه مقاومت و تنبیه متجاوز در جنگ بود لذا ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر به مفهوم ایجاد فرصت مناسب برای دشمن و از دست دادن فرصت خود برای ما بود.

 

2- نبود هیچ تضمین بین‌المللی برای احقاق حقوق ایران در واقع هیچ‌ساز و کار تضمین‌کننده و اطمینان بخشی از سوی نهادهای بین‌المللی مثل شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری یک صلح شرافتمندانه و عادلانه وجود نداشت و هیچ اقدامی حتی صدور قطعنامه‌ای هم از طرف این شور انجام نشده بود. در چنین فضایی که دشمن همه ابزارهای تقویت را در شرایط توقف جنگ در اختیار داشت و بازیابی قدرت وی مشروط به توقف و رکود در جبهه‌ها بود و شرط تقویت ما حرکت و پیشروی بود هنوز هیچ الزام قانونی بین‌المللی برای توقف و خاتمه جنگ وجود نداشت. بنابراین واگذاری این فرصت به دشمن آیا جز ایجاد سهولت برای شکل‌دهی به یک آرایش سیاسی و نظامی سازمان یافته و مجدد برای تهاجم دشمن نبود؟

 

3- عدم اطمینان به دشمن، متجاوز و احتمال تجاوز مجدد او حوادث پس از پذیرش قطعنامه 598 موید این نظریه است زیرا فقط 3 روز پس از پذیرش قطعنامه توسط ایران، ارتش عراق وقتی در محاسبات خود به این نتیجه رسید که می‌تواند تهاجم مجددی را برای اشغال مجدد خرمشهر آغاز کند این تهاجم را هم در جنوب و هم در غرب کشور مجدداً انجام داد، که البته حملات متقابل شجاعانه، عاشورایی و حماسه‌ساز رزمندگان اسلام، مجدداً وی را مجبور به فرار به آن سوی مرزهای بین‌المللی کرد. در حقیقت توقف ایران در جنگ بعد از خرمشهر مخاطرات بالقوه و وسیعی را برای ایران اسلامی به همراه داشت چرا که با توجه به شخصیت نامطمئن صدام و عدم اعتماد و اطمینان به مواضع سیاسی حزب بعث عراق و سیال بودن رفتار سیاسی این رژیم هیچ چشم‌انداز روشن و اطمینان‌بخشی از صلح وجود نداشت.

 

 

سوال هشتم:

 

این همه مردم عراق، فرزندان ما را کشتند پس چرا الآن با عراقی‌ها رابطه دوستانه داریم؟

 

پاسخ فرزندان این مرز و بوم به دست ملت عراق کشته نشدند که ملت عراق خود قربانی سیاست‌های دیکتاتور مآبانه صدام بوده است فرزندان ما به دست کسانی به شهادت رسیدند که همین امروز هم دشمنی خود را با شیعه طرفدار اهل بیت‌ (ع) با بمب‌گذاری‌ها نشان می‌دهد یعنی حزب بعث که ستون فقرات ناامنی‌های فعلی در عراق می‌باشد. دولت بعثی عراق نه فقط رزمندگان ایران اسلامی را بلکه فرزندان غیور و مبارز ملت خود را در سیاه‌چال‌ها و شکنجه‌گاه‌ها به قتلگاه برد و امروز دیکتاتور عراق به سزای بخشی از جنایات خود در این دنیا رسیده و اعدام شده، دلیلی برای عدم آشتی و دوستی دو ملت و دو دولت شیعه پیرو امام حسین (ع) وجود ندارد، ما امروز با ملتی روابط دوستانه داریم که در انتخابات قانون اساسی و مجلس و دولت، بهترین مسیر را انتخاب کرده، مسیر پیاده شدن احکام ناب اسلام، با ملتی روابط  دوستانه داریم که تا دیروز دربند بود و امروز رهیده از ستم بعثی‌هاست، با ملتی ارتباط داریم که به انقلاب اسلامی ایران علاقه دارد و پیرو خط رهبری و مرجعیت عراق یعنی آیت‌الله سیستانی است، چنین ملتی حتماً سزاوار برقراری روابط دوستانه و مساعدت هستند. به علاوه ملت عراق امروز در مقابل دشمن اصلی ما آمریکا سینه سپر نموده‌‌اند و فرصت از این جنایتکار برای پرداختن به ایران از بُعد نظامی و حتی سیاسی ربوده‌اند؛ پس مستحق حمایت و همرهی‌اند.

 

سوال نهم:

 

معمولاً در کشور ما فقط در هفته دفاع مقدس به این موضوع پرداخته می‌شود و در طول سال کمتر از این افتخار آفرینی‌ها یاد می‌شود؛ علت چیست؟

 

پاسخ: البته از یک نگاه، این گله‌مندی وارد است چرا که پردازش 8 سال دفاع مقدس در یک هفته، آن هم برای نسلی که فقط از دفاع مقدس چیزهایی را شنیده فرصت کافی و مطلوبی نیست ولی از یک نگاه دیگر می‌توانیم بگوییم دفاع مقدس یک لایه سخت‌افزاری داشت که همان 8 سال جنگ بود و یک لایه نرم‌افزاری داشت که در واقع همان روح معنوی حاکم بر این دوران بود، به نظر می‌رسد می‌توان این لایه را عمیق‌تر کرد و به آن پرداخت که البته معمولاً در مناسبت‌هایی مثل هفته بسیج، فتح خرمشهر، روز پاسدار، و سالگرد پذیرش قطعنامه 598 به این موضوعات پرداخته می‌شود ولی به هر حال نسل جوان تشنه که مشتاق شنیدن بیشتر است باید توسط نسل جنگ دیده بیشتر توجیه شوند که این امر درستی است و غفلت از این موضوع تبعات خسران‌آوری خواهد داشت.

 

 

منبع:راه میانه

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 20:11 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 8 مهرماه

تاریخ در چنین روزی 8 مهرماه

 

شهادت جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه

در چنین روزی در سال 1360 ه ش سرتیپ موسی نامجو (وزیر دفاع)، سرلشکر ولی الله فلاحی (فرمانده نیروی زمینی ارتش)، یوسف کلاهدوز (قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، سرتیپ فکوری (فرمانده نیروی هوایی ارتش) و محمد جهان آرا (فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر)، بر اثر سقوط هواپیمای سی ـ 130 نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به در جه رفیع شهادت نایل آمدند .

 

 

امیر سر لشکر فلاحی

وی  در سال 1310 ه ش در طا لقان به دنیا آمد  و تحصیلات خود را در طالقان و تهران به انجام رسانید . آن شهید والامقام پس از   دیپلم وارد دانشکده افسری شد و بعد از تحصیل با خدمت در ارتش تا در جه سرتیپی ارتقا یافت . او طی سالهای 1330 تا 1352 به علت فعالیت علیه رژیم ستمشاهی چهار بار به  زندان افتاد . شهید فلاحی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد . او از آغاز جنگ در کنار دیگر رزمندگان به مبارزه با رژیم بعثی  پرداخت و سرانجام در این راه به شهادت رسید .

 

 

سردار سرلشکر یوسف کلاهدوز

شهید کلاهدوز در یکم دی ماه سال 1325 ه ش در قوچان به دنیا آمد . وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده افسری شد و چندین سال نیز در شیراز به خدمت مشغول گردید  . اودر همین سالها  فعالیت های سیاسی خود را علیه رزیم پهلوی آغاز کرد و به همراه شهید نامجو ، گروهی را علیه رژیم ستمشاهی فعال ساخت  . از اقدامات شجاعانه او نا کارآمد ساختن 200 تانک در 21 بهمن 1357 بود . کلاهدوز پس از انقلاب اسلامی ،  پیشنهاد تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ارایه کرد و آخرین سمت وی در این زمینه  قائم مقامی  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود .

 

 

 

امیر سرلشکر سید موسی نامجو

شهید نامجو در سال 1317 در بندر انزلی دیده به جهان گشود. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشکده افسری شد . او پس از این دوره ،  وارد دانشکده نقشه برداری شد و در همین زمان نیز با تلاش و همت بسیار توانست به زبانهای فرانسه و انگلیسی تسلط یابد . آن شهید والامقام در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به سمت فرماندهی دانشکده افسری منصوب شد و پس از شهادت دکتر چمران به عنوان نماینده ولی فقیه در شورای عالی دفاع منصوب شد . آخرین سمت وی ،عهده داری  وزارت دفاع کابینه شهید باهنر بود .

 

 

امیر سرلشکر جواد فکوری

شهید فکوری در سال 1317 ه ش در تبریز دیده به جهان گشود . او پس از اتمام تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده خلبانی شد . وی  همچنین در همین زمان دوره های تکمیلی خلبانی چون مدیریت خلبانی اف 4 ، فرماندهی گردان هوایی و دافوس را با موفقیت به  اتمام رساند . فکوری در طول مدت خدمتش در پست های مختلف انجام وظیفه  کرد که از میان آنها می توان به فرماندهی پشتیبانی پایگاه شکاری دوم ، فرماندهی پایگاه دوم شکاری ، فرماندهی پایگاه یکم ، معاون عملیاتی نیروی هوایی و فرماندهی نیروی هوایی اشاره کرد . در زمان کابینه شهید رجایی نیز وی با حفظ سمت   به عنوان وزیر دفاع منصوب شد و پس از چندی نیز جانشین رییس ساد مشترک ارتش گردید  .

 

 

سردار سرلشکر محمد جهان آرا

محمدعلی جهان آرا در سال 1333 ه ش در خانواده ای مذهبی و تهیدست  در خرمشهر دیده به جهان گشود . وی در زمان کودکی عضو گروهی به نام حزب الله در خرمشهر شد که این گروه در سال 1351 از سوی رژیم پهلوی غیر قانونی اعلام شد و تمامی اعضای آن دستگیر شدند . وی در همین زمان به یک سال زندان محکوم شد . پس از پیروزی انقلاب اسلامی  آن  شهید والامقام تلاش گسترده ای در تشکیل سپاه پاسداران خرمشهر  انجام داد . پس از حمله رژیم بعثی به میهن اسلامی ، شهید جهان آرا به همراه افراد خود به دفاع از شهر پرداخت . پس از سقوط خرمشهر وی مجددا اقدام به ساماندهی نیروهای حاضر در منطقه کرد و در این زمینه فعالیت شایانی را انجام داد .

 

 

اعلام عربی کردن تمام حوزه خلیج فارس از سوی صدام حسین

 در چنین روزی  در سال 1359 ه ش صدام حسین هدف از تهاجم خود را به ایران، عربی کردن تمام حوزه خلیج فارس  اعلام کرد.

 

 

امضای قرار داد مونیخ

درچنین روزی درسال 1938میلادی قرار داد مونیخ بین کشورهای آلمان ، ایتالیا ، فرانسه و بریتانیای کبیر درمونیخ آلمان امضا شد . طی  این قرارداد که از سوی آدولف هیتلر مطرح شد و مورد توافق کشور های بریتانیا و فرانسه نیز قرار گرفت ، منطقه سا د تلند  - بخشی از چکسلواکی - به خاک آلمان ملحق می شد . رهبران آلمان تاکید کردند که دولت چک مردم سادتلند را از حقوقشان بی بهره کرده است و دولت آلمان قصد دارد که استقلال آنها را به آنان بازگرداند . بریتانیا و فرانسه  ناچار این قرار داد را پذیرفتند . درحقوق بین الملل  ،  قرار داد مونیخ نمادی است برای تمکین چند کشور در برابر کشوری دیگر به منظور جلوگیری  از جنگ و خونریزی . اما آلمانها به همین امر نیز وفادا ر نماندند و در مارس سال 1939 میلادی با لغو قرارداد مزبور چکسلواکی را اشغال کردند . سیاست تمکین انگلستان و فرانسه در برابر آلمان با ترکتازی های آلمانی ها و تصرف لهستان پایان گرفت و بدین طریق فرانسه و انگلستان به آلمان اعلان جنگ دادند و جنگ جهانی دوم آغازشد .

 

 

تولد مایکل سروتوس

مایکل سروتوس فیزیکدان و فیلسوف اسپانیایی در چنین روزی در سال 1511 میلادی دیده به جهان گشود . مهمترین اثر علمی او روستیتوای مسیحی نام دارد .

 

 

تولد فرمی

در چنین روزی در سال 1901میلادی  ایزیکو فرمی دانشمند مشهور  ایتالیایی دیده به جهان گشود  . وی در حوزه فیزیک کشف های مختلفی را به نام خود به ثبت رساند که از مان آنها می توان به  قانون حرکت مولکولهای گاز شاره کرد . وی به  سال 1938میلادی جایزه نوبل را دررشته فیزیک  از آن خود کرد .

 

 

تولد روبرت لرد کلایو

لرد کلایو کسی که امپراطوری استعمار گرو متجاوز بر یتانیا را در هند بنا نهاد در چنین روزی در سال 1755 میلادی دیده به جهان گشود .

 

 

تولد هنری هابسن ریچارد سون

ریچاردسون معمار بر جسته آمریکایی در چنین روزی در سال 1838 میلادی  به دنیا آمد  . آثار او عمدتا ریشه  در مایه های  رمانتیک دارند .

 

 

تولد میکل آنجلو آنتـو نیونی

 آنتونیونی کار گردان بر جسته و معاصر ایتالیایی در چنین روزی در سال 1912 میلادی متولد شد .آثار او به لحاظ زیبایی شناسی تصویر و نوع ساخت و تکنینک از فرم خاص و پیچیده ای پیروی می کنند . حرفه - خبرنگار ، زن بدون کاملیا ، کوششی برای خود کشی ، ماجرا ، فریاد ، شب ، پشت ابرها و انفجار عناوین مهمترین آثار سینمایی اویند .  وی چندین فیلم مستند هم ساخت که در وغ های عشق عنوان مهمترین آنهاست .

 

 

تولد استنلی ای کریمر

 کریمر کار گردان معروف آمریکایی در چنین روزی  در سال 1913 میلادی دیده به جهان گشود . در کنار ساحل عنوان مهمترین اثر سینمایی اوست .

 

 

درگذشت چارلز آدامز

آدامزسازنده آمریکایی فیلم های انیمیشن در چنین روزی در سال 1988 میلادی دیده از جهان فرو بست  . خانواده  آدامز عنوان مهمترین فیلم انیمیشن اوست . وی  در سن هفتاد و شش سلگی بر اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت .

 

 

درگذشت امیل زولا

امیل زولا نویسنده مشهور فرانسوی در چنین روزی در سال 1902 میلادی دار فانی را وداع گفت . زولا یکی از بزرگترین نویسندگان فرانسوی   است . اودر سال 1840 میلادی به دنیا آمد. کودکی و جوانی اش را در اکس آن پروانس  گذرا ند. زولا  که در آغاز روزنامه نگار بود ، توانست بعدها  به رمان نویسی بپردازد و در این مسیربه موفقیت برسد .  وی  اصول علمی را در نوشتن رمان  دخالت داد . آثار او سرشار از انتقادات شدید نسبت به جامعه بشری و تمدن عصر جدید است . زولا رمان ترز راکن  را در 1887 نوشت و از 1870 تا 1893 در بیست مجلد مجموعه رمان‌های  روگن – ماکار  را منتشر کرد که همه وقایع یک دوران را دربرمی‌گیرد. با انتشار  بیانیه من متهم می‌کنم ، مدتی به انگلستان تبعید ش کردند. کشیش ، عالیجناب اوژن روگن ،  پول  ، پو- بویی ،  اوبنورد دام ، اسوموار ، ژرمینال ، زمین و نانا   از جمله آثار آن نویسنده پرتوان اند  . وی طرفدار بزرگ آزادی و عدالت و مدافع آشتی ناپذیر طبقه زحمتکش اجتماع بود .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 20:5 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 13:41 | نویسنده : اشک |

بدرود ای بزرگترین ماه خدا

بدرود ای بزرگترین ماه خدا

لحظات زیبا و نورانی ماه مبارك رمضان رو به پایان می‌رود و روزه‌داران؛ این جهادگران با نفس به نقطه‌های اوج تزكیه و پرورش درون نزدیك می‌شوند و بهترین و مطمئن‌ترین توشه‌های معنوی را برای طول سال خود به منظور مقابله با تمایلات نفسانی و معاصی و گناهان و صفات و رذایل اخلاقی، ذخیره می‌نمایند.

 

بدرود ای یار و قرینی كه چون باشی، قدرت پس جلیل است و چون رخت بربندی، فراقت رنج افزا شود. ای مایه امید ما كه دوریت برای ما بس دردناك است .

لحظات وداع با رمضان را با تعابیر زیبا و عمیق حضرت امام زین العابدین علیه السلام سپری می‌سازیم و از درگاه حضرت پروردگار توفیق درك رمضان‌های دیگر را آرزو می‌نمائیم .

 

ای خداوندی كه احسان و فضل خویش به بندگانت عطا كرده‌ای و آنان را در بخشش و عطا غرقه ساخته‌ای آثار نعمت تو بر ما چه آشكار است و احسان تو در حق ما چه بسیار . و چه بسیار ما را به بّر و نیكی خویش مخصوص گردانیده‌ای .

 

ما را به دین برگزیده خود، آیین پسندیده خود، شریعت سهل و آسان خود هدایت كردی و دیدگانمان را بینا ساختی كه به تو تقرب جوییم و به مقام كرامت تو واصل آییم .

 

بدرود كه هنوز فرا نرسیده است از آمدنت شادمان بودیم و هنوز رخت بر نبسته از رفتنت اندوهناك .

بار خدایا، یكی از این برگزیده‌ترین وظایف و خاص‌ترین واجبات، ماه رمضان را قرار دادی. ماهی كه آن را از میان دیگر ماه‌ها ویژگی دیگری بخشیده‌ای و از میان همه زمان‌ها و روزگارها اختیارش كرده‌ای و بر همه اوقات سال برتری‌اش نهاده‌ای، زیرا كه در آن قرآن و نور نازل كرده‌ای و بر تكالیف مومنان چند برابر افزوده‌ای و روزه را در آن واجب داشته‌ای و مردمان را به برپای خاستن برای عبادت خود ترغیب كرده‌ای و شب قدر را كه از هزار ماه بهتر است تجلیل فرموده‌ای . و چون رمضان را به ما عطا كردی، ما را بر دیگر امت‌ها فضیلت نهادی و از میان پیروان دیگر كیش‌ها برگزیدی . پس ما به فرمان تو روزش را روزه داشتیم و شبش را به نماز برخاستیم، و با روزه داشتن و نماز خواندن در این ماه به رحمتی كه ما را ارزانی داشته بودی روی نهادیم و آن را وسیله نیل به ثواب تو قرار دادیم . تویی كه هر چه از تو خواهند توانی داشت و آنچه از فضل و احسان تو طلبند توانی داد و به خواستاران مقام قرب خود نزدیك هستی .

 

در برابر قصوری كه در این ماه در طاعت تو ورزیده‌ایم، ما را پاداشی ده كه به یاری آن بر فضیلت مرغوب دست یابیم و آن اندوخته‌های گوناگون را كه به آن مشتاق شده‌ایم بستانیم . عذر تقصیر ما را در ادای حق خود بپذیر و عمر ما را تا رمضان دیگر دراز كن و چون به رمضان دیگر رسیدیم، یاریمان ده تا آن سان كه سزای خداوندی توست عبادتت كنیم و ما را به منزلتی رسان كه سزاوار طاعت توست و به چنان اعمال شایسته‌ای برگمار كه ادای حق تو را در این رمضان و رمضان دیگر، بایسته باشد.

ای خداوند، ماه رمضان در میان ما بس ستوده زیست و ما را مصاحب و یاری نیكو بود و گرانبهاترین سودهای مردم جهان را به ما ارزانی داشت . اما چون زمانش به سر رسید و مدتش و شمار روزهایش پایان گرفت، آهنگ رحیل كرد.

 

ای خداوند، اینك با او وداع می‌كنیم، همانند وداع با عزیزی كه فراقش بر ما گران است و رفتنش ما را غمگین و گرفتار وحشت تنهایی كند، عزیزی كه او را بر ما پیمانی است كه باید نگه داریم و حرمتی كه باید رعایت كنیم و حقی كه باید ادا نماییم . پس اكنون می‌گوییم:

 

بدرود ای بزرگ‌ترین ماه خداوند و ای عید اولیای خدا.

 

بدرود ای گرامی‌ترین اوقاتی كه ما را مصاحب و یار بودی، ای بهترین ماه در همه روزها و ساعت‌ها.

 

بدرود ای ماه دست یافتن به آرزوها، ای ماه سرشار از اعمال شایسته بندگان خداوند.

 

بدرود ای یار و قرینی كه چون باشی، قدرت پس جلیل است و چون رخت بربندی، فراقت رنج افزا شود. ای مایه امید ما كه دوریت برای ما بس دردناك است .

 

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او، ما از سپری شدن رمضان اندوهگینیم، تو ما را بر اندوه این فراق پاداش خیر ده و این روز عید و روز روزه گشادن را بر ما مبارك گردان . چنان كه روز عید از شمار بهترین روزهایی باشد كه بر ما گذشته و عفو تو را به سوی ما آورده و گناه ما را زدوده است. بار خدایا، گناهان آشكار و نهان ما را بیامرز.

بدرود ای همدم ما كه چون بیایی، شادمانی و آرامش بر دل ما آری و چون بروی، رفتنت وحشت خیز است و تالم افزای .

 

بدرود ای همسایه‌ای كه تا با ما بودی، دل‌های ما را رقت بود و گناهان ما را نقصان .

 

بدرود ای یاریگر ما كه در برابر شیطان یاریمان دادی و ای مصاحبی كه راه‌های نیكی و فضیلت را پیش پای ما هموار ساختی .

 

بدرود كه آزادشدگان از عذاب خداوند، در تو چه بسیارند، و چه نیكبخت است آن كه حرمت تو نگه داشت .

 

بدرود كه چه بسا گناهان كه از نامه عمل ما زدودی و چه بسا عیب‌ها كه پوشیده داشتی .

 

بدرود كه درنگ تو برای گنهكاران چه به درازا كشید و هیبت تو در دل مومنان چه بسیار بود.

 

بدرود ای ماهی كه هیچ ماه دیگر را توان همسری با تو نیست .

 

بدرود ای ماهی كه تا تو بودی، امن و سلامت بود.

 

بدرود ای آن كه نه در مصاحبت تو كراهت بود و نه در معاشرتت ناپسندی .

 

بدرود كه سرشار از بركات بر ما در آمدی و ما را از آلودگی‌های گناه شست و شو دادی .

 

بدرود كه به هنگام وداع از تو نه غباری به دل داریم و نه از روزه‌ات ملالتی در خاطر.

 

بدرود كه هنوز فرا نرسیده است از آمدنت شادمان بودیم و هنوز رخت بر نبسته از رفتنت اندوهناك .

 

بدرود كه چه بدی‌ها كه با آمدنت از ما دور شد و چه خیرات كه ما را نصیب آمد.

 

بدرود تو را و آن شب قدر تو را كه از هزار ماه بهتر است .

 

بدرود كه دیروز كه در میان ما بودی آزمند ماندنت بودیم و فردا كه از میان ما خواهی رفت آتش اشتیاق در دل ما شعله خواهد كشید.

 

بدرود تو را و آن فضل و كرم تو را كه اینك از آن محروم مانده‌ایم . و بر آن بركات كه پیش از این ما را داده بودی و اینك از كف داده‌ایم .

 

بار خدایا، ما آشنای این ماهیم، ماهی كه ما را بدان شرف و منزلت دادی و به بركت نعمت و احسان خویش روزه داشتنش را توفیق دادی، در حالی كه مردمان شقی قدرش را نشناختند و با شوربختی خویش، از فضیلتش محروم ماندند.

 

ای خداوند، تو بودی كه ما را برگزیدی و به شناخت این ماه توفیق عنایت كردی و به سنت آن راه نمودی . تو بودی كه ما را توفیق روزه داشتن و نمازگزاران ارزانی داشتی، هر چند ما قصور ورزیدیم و اندكی از بسیار به جای آوردیم .

 

بار خدایا، حمد تو راست در حالی كه به بدكرداری خویش اقرار می‌كنیم و به تبهكاری خویش معترفیم . برای رضای توست اگر در اعماق دلمان پشیمان شده‌ایم و از سر صدق از تو پوزش می‌طلبیم . پس در برابر قصوری كه در این ماه در طاعت تو ورزیده‌ایم، ما را پاداشی ده كه به یاری آن بر فضیلت مرغوب دست یابیم و آن اندوخته‌های گوناگون را كه به آن مشتاق شده‌ایم بستانیم . عذر تقصیر ما را در ادای حق خود بپذیر و عمر ما را تا رمضان دیگر دراز كن و چون به رمضان دیگر رسیدیم، یاریمان ده تا آن سان كه سزای خداوندی توست عبادتت كنیم و ما را به منزلتی رسان كه سزاوار طاعت توست و به چنان اعمال شایسته‌ای برگمار كه ادای حق تو را در این رمضان و رمضان دیگر، بایسته باشد.

 

بار خدایا، در این ماه اگر گناه كرده‌ایم، یا مرتكب آن شده‌ایم، یا به عمد خطایی از ما سر زده، یا از سر فراموشی ستمی بر خود واداشته‌ایم، یا پرده حرمت دیگری را دریده‌ایم، بار خدایا بر محمد و خاندانش درود بفرست و گناه ما در پرده اغماض فروپوش و ما را عفو كن و در برابر دیدگان شماتت كنندگان قرار مده و زبان طاعنان در حق ما دراز مگردان و ما را به رافت پایان نیافتنی و فضل و كرم نقصان ناپذیر خود به كاری برگمار كه خطاهایی را كه در این ماه مرتكب شده‌ایم و تو آن نپسندیده‌ای، از میان ببرد یا فرو پوشد.

 

بار خدایا، درود بفرست بر محمد و خاندان او، ما از سپری شدن رمضان اندوهگینیم، تو ما را بر اندوه این فراق پاداش خیر ده و این روز عید و روز روزه گشادن را بر ما مبارك گردان . چنان كه روز عید از شمار بهترین روزهایی باشد كه بر ما گذشته و عفو تو را به سوی ما آورده و گناه ما را زدوده است. بار خدایا، گناهان آشكار و نهان ما را بیامرز.

 

ای خداوند، با به پایان رسیدن این ماه، ما را از لوث گناه پاك نمای و با رفتنش، از ورطه گناهان برهان و از نیكبخت‌ترین كسانی قرار ده كه در آن به عبادت تو پرداخته‌اند و نصیبشان از همه بیشتر بوده و بیش از همه از آن بهره یافته‌اند.

 

بدرود ای گرامی‌ترین اوقاتی كه ما را مصاحب و یار بودی، ای بهترین ماه در همه روزها و ساعت‌ها.

بار خدایا، اگر كسی از بندگان تو، حق این ماه را آن چنان كه شایسته اوست رعایت كرده و حرمتش نگه داشته و وظایف خود و احكام آن را به جای آورده و از گناهان پرهیز كرده و به تو تقرب جسته، آن سان كه خشنودی تو نصیبش شده و رحمت تو بر او روی نهاده، ای خداوند، همانند مزدی كه او را می‌دهی، از خزانه بی‌نیازیت به ما نیز ارزانی دار و چند برابر آن از فضل خود عطا فرمای، كه خزاین فضل تو را نقصان نیست، بلكه همواره در افزایش است، و معادن احسان تو دستخوش فنا نشود و بخشش تو چه بخششی گواراست .

 

بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و برای ما مزدی بنویس چونان مزد كسی كه این ماه را تا روز قیامت روزه داشته و تو را عبادت كرده است .

 

ای خداوند، ما در این روز فطر، روز عید و شادمانی مومنان، روز اجتماع مسلمانان به گرد یكدیگر، از هر گناه كه مرتكب شده‌ایم و از هر كار زشت كه زین پیش از ما سر زده، و از هر خیال بد كه در دل خود پنهان داشته‌ایم، توبه می‌كنیم؛ توبه كسی كه در حال خیال بازگشتنش به گناه نیست و بار دیگر به گناه بازنگردد، توبه‌ای كه بی بازگشت، عاری از هرگونه شك و ریب . بار خدایا، چنین توبه‌ای را از ما بپذیر و از ما خشنود شو و ما را در آن توبه ثابت قدم گردان .

 

ای خداوند، روزی ما ساز خوف از عقاب جهنم را و شوق به نعیم بهشت را، تا لذت آنچه را كه از تو خواسته‌ایم دریابیم .

 

ای خداوند، ما را در شمار توبه كنندگانی درآور كه محبت خود را به آنان ارزانی داشته‌ای و پذیرفته‌ای كه به طاعت تو باز گردند، ای دادگرترین دادگران .

 

ای خداوند، از پدران و مادران و همكیشان ما، آنان كه دیده از جهان بسته‌اند و آنان كه هنوز جام مرگ ننوشیده‌اند، درگذر.

 

بار خدایا، بر محمد پیامبر ما و خاندان او درود بفرست . همچنان كه بر ملائكه مقربین خود درود فرستاده‌ای . و بر او و خاندانش درود بفرست، آن سان كه بر پیامبران مرسل خود درود فرستاده‌ای، و درود بفرست بر او و خاندانش، آن سان كه بندگان صالح خود را درود فرستاده‌ای، درودی برتر از درود آنها، ای پروردگار جهانیان . درودی كه بركت آن به ما رسد و سود آن نصیب ما گردد و سبب استجابت دعای ما شود، كه تو كریم تر كسی هستی كه بدو رغبت توان یافت و كارسازترین كسی هستی كه بدو توكل توان كرد و تو خود بخشنده‌ترین كسان به سائلان درگاه خود هستی و انت علی كل شی قدیر.

 

بدرود ای بزرگترین ماه خداوند، ای عید اولیای خدا!

 

بدرود ای گرامی‌ترین اوقاتی كه ما را مصاحب و یار بودی، ای بهترین ماه در همه روزها و ساعت‌ها.

 

بدرود ای ماه دست یافتن به آرزوها، ای ماه سرشار از اعمال شایسته بندگان خداوند.

 

بدرود ای همدم ما كه چون بیایی، شادمانی و آرامش بر دل ما آری و چون بروی، رفتنت وحشت خیز است و تالم افزای.

 

بدرود كه چه بسا گناهان كه از نامه عمل ما زدودی و چه بسا عیب‌ها كه پوشیده داشتی.

 

بدرود كه درنگ تو برای گنهكاران چه به درازا كشید و هیبت تو در دل مومنان چه بسیار بود.

 

بدرود ای ماهی كه هیچ ماه دیگر را توان همسری با تو نیست.

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 13:39 | نویسنده : اشک |

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(3)

  

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(3)

 

سوال چهارم:

 

 

آیا صدام در اعمال جنگ علیه ایران اسلامی تنها بود یا حامیانی هم داشت؟

 

پاسخ: آمریکا  محرک و مشوق اصلی صدام برای حمله به ایران اسلامی بود، انگلیس، رژیم صهیونیستی، آلمان، فرانسه، شوروی و ایتالیا از عمده‌ترین کشورهای اروپایی حامی صدام بودند در میان کشورهای مرتجع منطقه نیز عربستان، مصر، اردن، کویت، امارات، بحرین و هم‌چنین سومالی و سودان از عمده‌ترین کشورهایی بودند که با پول و نفت و ارسال نیروی انسانی در قالب سرباز به کمک صدام  شتافته بودند در میان اسیرانی که از عراق گرفتیم بیش از 10 ملیت وجود داشت و این خود گویای تنها نبودن صدام و ارتش بعثی عراق بود. بعدها مشخص شد نزدیک به چهل کشور مستقیم یا غیرمستقیم صدام را در جنگ علیه ما یاری رساندند.

 

 

سوال پنجم:

 

با آنکه می‌توانستیم پیروز شویم چرا قطعنامه 598 را پذیرفتیم؟

 

پاسخ: علت پذیرش قطعنامه 598 که از سوی امام راحل به عنوان جام زهر تلقی شد این بود که رژیم بعثی عراق و حامیان صدام به این نتیجه رسیده بودند که تداوم جنگ منجر به برتری رزمندگان ایرانی شده و باید هر چه زودتر جنگ را خاتمه دهند تا از پیروزی کشور ایران جلوگیری کنند، مقارن با این استراتژی، صدام خلق و خوی وحشیانه خود را عیان‌ترکرد، شدت بخشیدن به حملات موشکی علیه‌ شهرها و مناطق مسکونی با هدف وارد کردن  مردم در مصائب جنگ و بالتبع فشار مردمی به نظام اسلامی برای پذیرش قطعنامه 598، حمله به هواپیمای مسافربری ایرباس در آسمان خلیج‌فارس و به شهادت رساندن 290 زن و کودک و پیر و جوان، استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی، همگی حاکی از این بود که صدام به هر قیمتی می‌خواهد جنگ به لحاظ نظامی به نفع ایران پایان نپذیرد.

 

یکی از علل پذیرش قطعنامه 598 این بود که مملکت به لحاظ اقتصادی، با توجه به پایین آوردن قیمت نفت توسط سلطه‌گران، در شرایطی قرار گرفته بود که به اذعان کارشناسان، تداوم دفاع مقدس، محتاج هزینه‌های سنگینی بود که شرایط آن زمان پاسخ‌گوی این هزینه‌ها نبوده است. به هر حال مجموعه‌ای از شرایط بیرونی و درونی باعث شد تا قطعنامه 598 توسط امام راحل پذیرفته شود. نکته مهم دیگر تصمیم قطعی آمریکا برای مستقیم وارد شدن در جنگ بود؛ چنانچه ناوگان او در خلیج فارس به حرکت در آمده بودند و جنگ مستقیم با آمریکا با توجه به شرایطی که برخی از مسئولین سیاسی برای ایران ترسیم کرده بودند، امکان پذیر نبود.

 

 

 

سوال ششم:

 

تکلیف غرامت‌های ما از عراق بالاخره چه می‌شود؟

 

پاسخ: اگر چه پی‌گیری برای دریافت غرامت معین شده از سوی کمیته تعیین غرامت سازمان ملل که معادل1000 میلیون دلار اعلام شده حق مسلم و قطعی ایران می‌باشد اما با توجه به اینکه شرایط حکومتی و روند سیاسی ساختار فعلی عراق به کل متفاوت از دوران دفاع مقدس می‌باشد پی‌گیری این‌ خواسته در شرایط فعلی خیلی به مصلحت نیست، مضاف بر آنکه دولت نوری مالکی به لحاظ امنیتی با مخاطرات سنگین تروریستی در این کشور روبرو می‌باشد.

 

بنابراین پاسخ این است که اگر چه اصل موضوع برای دریافت غرامت به جای خود پابرجاست اما مقطع فعلی به لحاظ سیاسی و حقوقی در دولت عراق مستعد برای این درخواست نیست و باید در شرایط مناسب‌تری که می‌تواند آینده‌ای نزدیک یا دور باشد عنوان گردد.

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 13:35 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی9 مهر ماه

تاریخ در چنین روزی 8 مهر ماه

 

 

 

آغاز عملیات مسلم ابن عقیل

درچنین روزی درسال 1361 ه ش عملیات مسلم ابن عقیل آغازشد . این عملیات با رمزیا ابوالفضل العباس (س) درجبهه میانی (منطقه سومار ـ مندلی)، با تلاش مشترک دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران وسپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغازشد . عملیات یادشده دردومرحله  انجام یافت ومجموعا  7 روزطول کشید . درپایان این عملیات 79 تانک ونفربرو 7هواپیما منهدم شد وارتفاعات مشرف به شهرمندلی عراق و پاسگاه‌های مرزی ایران آزاد گشتند . این عملیات منجربه کشته وزخمی شدن بیش از 4 هزارعراقی شد .

 

 

درگذشت محمد مقدم

 درچنین روزی درسال1375هجری شمسی محمد مقدم ایرانشناس برجسته ایرانی دارفانی را وداع گفت. وی ازخود آثاربسیاری درحوزه ادب پارسی به یادگارنهاده است که ازمیان آنها می توان به جستاردرباره مهروناهید ورستم وسهراب ازشاهنامه اشاره کرد .

 

 

روزجهانی مسکن

 همه ساله چنین روزی به عنوان روزجهانی مسکن گرامی داشته می شود . درجمهوری اسلامی ایران نیزوزارت مسکن وشهر سازی درزمینه برنامه ‌ریزی، شهرسازی ومعماری فعالیت می کند .وظایف این وزارتخانه ازقانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب 1351، قانون تغییرنام وزارت آبادانی ومسکن به وزارت مسکن وشهرسازی مصوب 1353، آیین‌نامه مربوط به استفاده از اراضی واحداث بنا و تأسیسات درخارج ازمحدوده قانونی وحریم شهرها مصوب 1355  ناشی می‌شود. مدیریت فضای سرزمین ، برنامه‌ریزی ملی اسکان جمعیت ، تعیین شبکه شهرها وسطح بندی خدمات برای تأمین مکان کافی و مناسب جهت اسکان جمعیت کشور، تأمین دسترسی همه ساکنان کشوربه انواع خدمات وتسهیل خدمات ‌رسانی به مرد م ، هدایت ونظارت برتوسعه موزون شهرها با هدف تأمین فضای کافی برای سکونت و کاروخدمات همراه با شبکه‌های کارآمد ومتوازن رفت ‌وآمد ، کمک به اعتلا وترویج معماری واعتلای معماری کشوردرمسیرتاریخی خود ازجمله وظایف این وزارتخانه است .

 

 

شهادت محمد الدوره

درچنین روزی درسال 2000 میلادی ، محمد الدوره نوجوان دوازده ساله فلسطینی به طرز فجیعی به دست نظامیان رژیم صهیونیستی به درجه شهادت نایل شد . تصویرشهادت اوهنگامی که پشت پدرخود مخفی می شود تا ازشرحمله نظامیان صهیونیست درامان باشد - بارها ازشبکه های تلویزیونی جهان پخش شده است واسباب رسوایی رژیم اشغالگر قدس وحامیان آنان را دردنیا فراهم آورد. این جنایت که علیه نوجوانی بی پناه وبی سلاح توسط نیرویی مسلح به سلاح گرم وبا فاصله اندک وبا شلیک چند گلوله دربرابردیدگان مردم به وقوع پیوست فقط ازدژخیمان رژیمی متجاوزوزورگو که با زوروستم وکشتاروترورو قساوت به وجود آمده وبراساس تخریب وقتل وتجاوزاستمرار یافته ساخته است . اما شهادت الدوره همسالانش را به مبارزه ای بی امانتروآگاهانه تربا اشغالگران یاغی صهیونیستی تشویق کرده وبه جای الدوره صد ها الدوره پابه میدان جهاد بی امان گذاشته اند و اشغالگران وحامیان آمریکایی آنان ازدرک این پدیده عاجزند لذا کورکورانه با هرتروروجنایت قدمی به پرتگاه عدم نزدیکتر می شوند . همه ساله چنین روزی به نام روزهمدردی با کودکان ونوجوانان فلسطینی نامگذاری شده است .

 

 

روزجهانی ناشنوایان

 همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی ناشنوایان گرامی داشته می شود . تجلیل ازناشنوایان نخبه ، ارایه طریق درجهت کمک بیشتربه ناشنوایان وبیان طرق کمک گیری ازفناوری رایانه ای و ... ازجمله اهداف برگزاری این روزاست .

 

 

روزاستقلال بوتسوانا

جمهورى بوتسوانا درجنوب قاره پهناورآفریقا واقع شده است. حداقل 585 هزارو370 کیلومتر مربع ازمساحت این کشوردر خشکى و کمتراز15هزار کیلومترمربع ازآن دربسترآب است. بوتسوانا ازسمت جنوب شرقى با آفریقاى جنوبى، ازسمت شرق با زیمبابوه وازسمت غرب با نامیبیا هم مرز است. این کشور، حدود نصف خاک جمهورى اسلامى ایران وسعت دارد وعمده نقاط آن پوشیده از دشت هاى پهناور است. صحراى معروف کالاهارى  در جنوب غربى بوتسوانا قرار دارد .  جمعیت بوتسوانا حدود یک میلیون و 586 هزار نفر است . حدود 79 درصد از جمعیت این کشور از تیره سوانا ، 11 درصد از تیره کالانگا ، 3 درصد از تیره  باساروا  و بقیه از سایر قبایل سیاه پوست جنوب آفریقا هستند. بیش از نیمى از مردم این سرزمین به ادیان اولیه و بت پرستی معتقدند ومابقى افراد هم مسیحى هستند. زبان رسمى ساکنان بوتسوانا انگلیسى است، ولى بیشتر مردم در محاورات روزمره از زبان ست سوانا استفاده مى کنند. پایتخت جمهورى بوتسوانا شهر گابورونه  است و از دیگر مراکز مهم شهرى این کشور مى توان به " تشابونگ"، "ماهالاپى"، "سرو"، "بوبونگ"،"فرانکیستون"، "ماوون"، "غنزى" و "مامونو" اشاره کرد. جمهورى بوتسوانا در چنین روزی در سال  1966 از زیر نفوذ انگلیسى ها خارج شد و به استقلال رسید.

 

 

چاپ نخستین کتاب

در چنین روزی در سال 1452 میلادی نخستین کتاب با دستگاه چاپ روانه بازار نشر شد . یوهان گوتنبرگ این دستگاه را اختراع کرد . پیش از این کتاب ها بصورت دست نویس منتشر می شدند .

 

 

 

استقلال ترکیه

 در چنین روزی در سال  1923میلادی ترکیه  استقلال خود را اعلام کرد . . نخستین رییس جمهور این کشور مصطفی کمال پاشا بود که بعدها به عنوان  آتاتورک (پدر ترک) معروف  شد .

ترکیه کشوری است آسیایی-  اروپایی که در شمال غربی ایران قرار دارد و شامل شبه جزیره آسیای صغیر و تراس شرقی در شبه جزیره بالکان که توسط تنگه های دار دانل و بسفرو دریای مرمره از هم جدا شده اند  ، می شود . نژاد مردم این کشور زرد و سفید است و غالب آنان به زبان ترکی صحبت می کنند  اماجای الفبا ی  عربی رابه لاتین دادند وپوشش اسلامی در ادارات ومراکز اداری ممنوع شد و از فعالیت  مدارس دینی نیزمما نعت به عمل آمد . این حرکت آتا تورک در راستای اسلا مزدایی صورت گرفت. نود هشت در صد مردم ترکیه  مسلمان وبقیه پیرو دین های مسیحیت و یهودیت اند .  این کشور در 24 اکتبر سال 1945 میلادی  به عضویت سازمان ملل متحد در آمد . پایتخت آن شهرآنکاراست و بندر استانبول  ، بندر ازمیر ، آدانا و بورسا از جمله مهمترین شهر های این  کشورند.

 

 

در گذشت چارلز ریشتر

درچنین روزی در سال 1985میلادی  چارلز ریشتر دانشمند آمریکایی در گذشت . وی واحد  ریشتر را برای سنجش میزان لزرش زمین ابداع کرد . او به هنگام مرگ هفتاد و پنج سال داشت .

 

 

 

تولد رابینسون کروزوئه رابیسنون

 کروزوئه به گفته دانیل  دفو نویسنده کتابی به همین نام  ، در چنین روزی در سل 1627 میلادی به  دنیا آمد  . کروزوئه دریانوردی بود که بر اثر وضیت بد  جوی  به هنگام در یا نوردی ، دچار طوفان  شد  و طوفان او را به سوی جزیره ای  نامعلوم  سوق داد  . وی مدت مدیدی در این جزیره بدون اینکه با کسی در ارتباط داشته باشد زندگی کرد  . گفتنی است تاکنون از زندگی وی و بر اساس رمان دانیل دفو چندین فیلم ساخته شده است .

 

 

تولد ژان پرن

ژان پرن فیزیکدان بر جسته فرانسوی  در چنین روزی ر سال 1870 میلادی دیده  به جهان گشود . او درباره حرکت برونیان تحقیقات فراوانی به انجام رساند . وی به سال 1926 نوبل فیزیک را از آن خود کرد .

 

 

تولد یور یپتروویچ لیبیموف

لیبیموف کارگردان توانمند روسی در چنین روزی در سال 1917 میلادی به دنیا آمد . تاگانکا عنوان مهتمرین اثر سینمایی اوست .

 

 

تولد الی ویزل

 

 

الی ویزل نویسنده  آمریکایی

 در چنین روزی در سال 1928 میلادی  دیده به جهان گشود . ارواح در آتش عنوان مهمترین اثر داستانی اوست . وی به سال 1986 میلادی جایزه نوبل ادبی را از ان خود کرد .

 

 

 

 

در گذشت جیمز دین

جیمز دین اسطوره بازیگری فیلمهای پلیسی و حادثه ای در چنین روزی در سال 1955 میلادی  در گذشت . او بر اثر تصادف با یک خودرو جان خود را از دست داد . وی در سال 1931 دیده به جهان گشود . او در فیلمهایی چون شرق بهشت و شورش بدون دلیل خوش در خشید .

 

 

در گذشت فردی مارتین

 مارتین ،  موسیقیدان و رهبر ارکستر آمریکایی در چنین روزی در سال 1983 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی در سن هفتاد و شش  سلگی دیده از جهان فروبست . مرو گریفین عنوان مشهور ترین قطعه اجرا شده به دست اوست .

 

 

در گذشت یواخیم پرینز

 پرینز نویسنده آمریکایی در چنین روزی در سال 1988 میلادی دار فانی را وداع گفت . خاخام برلی عنوان مهمترین اثر داستانی اوست . وی در سن هشتاد و شش سالگی در گذشت .

 

 

تولد ترومان کاپوت

اترومان کاپوت ، نویسنده آمریکایی در چنین روزی  در سال 1924 میلادی دیده به جهان گشود . وی روش نویسدگی به سبک داستانهای مینیمالیستیک ( داستانهای کوتاه کوتاه ) را در آمریکا باب کرد و توانست در این روش خاص محبوبیت زیادی به دست آورد . در خون سرد عنوان  مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

روز جهانی دریانوردی

 

همه ساله سی ام سپتامبر به عنوان روز جهانی در یانوردی در جهان گرامی داشته می شود. با عنایت به اینکه صنعت دریانوردی به عنوان صنعتی فراگیر در جهان معاصر مطرح است  کشور ایران  نیز می تواند در این فرآیند جهانی نقش ویژه ای ایفا کند. جمهوری اسلامی  ایران که چون پلی بین کشورهای حاشیه خزر و آبهای آزاد جهان قرار گرفته است، ارزانترین راه ترانزیتی بین کشورهای آسیای میانه و دریاهای آزاد جهان است. صدور نفت و گاز و صادرات غیرنفتی از پایانه­ها و بنادر خلیج فارس ورود کالا و افزایش این میزان با پذیرش کالاهای ترانزیتی و وجود منابع پروتئینی غنی در خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، همگی انگیزه­هایی بسیار قوی برای دولت جمهوری اسلامی ایران درتوجه به این صنعت و توسعه آن است.

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/07/08 | 13:30 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : شنبه 1387/07/06 | 20:33 | نویسنده : اشک |

سیره تربیتى امام سجاد علیه السلام در عید فطر

سیره تربیتى امام سجاد علیه السلام در عید فطر

 

 

با مرورى كوتاه به سیره تربیتى ائمه اطهار علیهم السلام درمى‏یابیم كه آن بزرگواران از ماه مبارك رمضان به عنوان یك دانشگاه تربیتى بهره گرفته و با پرورش شاگردان و انسان هاى با استعداد در روز عید فطر هدایا و جوائز مادّى و معنوى به آنان عطا مى‏كردند و به این ترتیب این ماه را به یك آموزشگاه و كلاس پرورش روح و جسم و اخلاق تبدیل نموده و به پرورش یافته‏گان این مكتب در محدوده وسع و اختیاراتش نسبت به شایستگى افراد، عطایائى در نظر گرفته و آنان را تشویق مى‏كردند. در اینجا گوشه‏اى از سیره تربیتى و آموزنده امام سجاد علیه السلام را به روایت سید بن طاووس مى‏خوانیم:

 

امام صادق علیه السلام فرمود: شیوه حضرت على بن الحسین علیهماالسلام در ماه رمضان چنان بود كه هرگاه غلامان یا كنیزان آن حضرت خطائى را مرتكب مى‏شدند آنان را تنبیه نمى‏كرد. آن حضرت فقط خطاها و گناهان آنان را در دفترى ثبت كرده و تخلّفات هر كس را با نام و موضوع مشخص مى‏نمود. در آخر ماه همه غلامان و كنیزان را جمع كرده و در میان آنان مى‏ایستاد. آنگاه از روى نوشته تمام كارهاى خلاف آنان را كه در طول ماه رمضان مرتكب شده بودند برایشان گوشزد مى‏كرد و به تك تك آنان مى‏فرمود: فلانى تو در فلان روز و فلان ساعت تخلفى كردى و من ترا تنبیه نكردم! آیا به یاد مى‏آورى؟ مى‏گفت: بلى اى پسر رسول خدا! و تا آخرین نفر این مطالب را متذكر مى‏شد و آنان به اشتباهات و خطاهاى خود اعتراف مى‏كردند. آنگاه به آنان مى‏فرمود: «ارفعوا اصواتكم و قولوا یا على بن الحسین! انّ ربّك قد احصى علیك كلّما عملت كما احصیت علینا كلّما قد عملنا و لدیه كتابٌ ینطق علیك بالحقّ لا یغادر صغیرةً ولا كبیرةٌ ممّا اتیت الّا احصاها و تجد كلما عملت لدیه حاضراً... ؛ با صداى بلند بگوئید: اى على بن الحسین! پروردگارت تمام اعمال و رفتار تو را نوشته است چنان كه تو اعمال ما را نوشته‏اى. نزد خداوند نامه اعمالى هست كه با تو به حق سخن مى‏گوید و هیچ عمل ریز و درشتى را فروگزارى نمى‏كند و هرچه انجام داده‏اى به حساب آورده و تمام آنچه را كه انجام داده‏اى نزد او حاضر و آماده خواهى یافت، چنان كه ما اعمال خود را در نزد تو آماده و ثبت شده دیدیم. پس ما را ببخش همچنان كه دوست دارى خدا تو را ببخشد.

 

اى على بن الحسین! به یاد آر آن حقارت و ذلّتى را كه فرداى قیامت در پیشگاه خداى حكیم و عادل خواهى داشت. آن پروردگار عادل و حكیمى كه ذرّه‏اى و كمتر از ذرّه‏اى به كسى ظلم و ستم روا نمى‏دارد و اعمال بندگان را همچنان كه انجام داده‏اند به آنان عرضه خواهد كرد و حساب و گواهى خدا كافى است ...

 

ببخش و عفو كن تا پادشاه روز قیامت از تو عفو كرده و درگذرد چنان كه خودش در قرآن مى‏فرماید: «ولیعفوا و لیصفحوا الا تحبّون ان یغفر الله لكم والله غفورٌ رحیمٌ(1) ؛ باید ببخشند و درگذرند. آیا دوست ندارید خداوند شما را بیامرزد؟ او خداوند آمرزنده و مهربان است.

 

 

 

امام سجاد علیه السلام این كلمات را براى خویش و غلامان و كنیزانش تلقین مى‏كرد و آنان با هم تكرار مى‏كردند و خود امام كه در میان آنان ایستاده بود و مى‏گریست و با لحنى ملتمسانه مى‏گفت: «ربّ انّك امرتنا ان نعفوا عمّن ظلمنا فقد ظلمنا انفسنا فنحن قدعفونا عمّن ظلمنا كما امرت فاعف عنّا فانّك اولى بذلك منّا و من المأمورین ... ؛ پروردگارا، تو به ما فرمودى از ستمكاران خویش درگذریم و ما به راستى بر خود ستم كرده‏ایم. همان طور كه فرمودى، ما از كسانى كه ستم كرده‏اند درگذشتیم، تو هم از ما درگذر كه تو در عفو كردن از ما و از ماموران برترى. تو به ما فرمودى سائلى را از درگاه خود محروم نكنیم و هم اكنون ما سائلان و گدایان در آستانه در خانه‏ات زانو زده و احسان و عطاى تو را مى‏طلبیم، بر ما منّت بگذار و محروممان نگردان، كه تو در این كار شایسته‏تر از ما و از مأموران هستى. خدایا! من اكرام كردم تو هم به من اكرام كن و با اهل نعمت و مغفرت محشور نما اى صاحب احسان و كرامت.

پس از این برنامه عرفانى حضرت سجاد علیه السلام خطاب به غلامان و كنیزان خویش مى‏فرمود: من شما را عفو كردم، آیا شما هم من و بدرفتاری هاى مرا كه فرمانرواى بدى براى شما و بنده فرومایه‏اى براى فرمانرواى بخشاینده عادل و نیكوكار بودم، بخشیدید؟! همگى یكصدا مى‏گفتند: با این كه ما از تو جز خوبى ندیده‏ایم ترا بخشیدیم. آنگاه به آنان مى‏فرمود:

 

بگوئید خداوندا! از على بن الحسین درگذر! همان طور كه او از ما در گذشت، او را از آتش جهنم آزاد كن همان طور كه او ما را از بردگى آزاد كرد. آنان دعا مى‏كردند و امام سجاد علیه السلام هم آمین مى‏گفت. و در پایان مى فرمود: بروید، من از شما در گذشتم و آزادتان كردم به امید این كه خدا نیز از من درگذرد و آزادم كند.

 

در روز عید فطر چندان به آنها جایزه و هدایا مى‏بخشید كه از دیگران بى‏نیاز مى‏شدند. هر سال در شب آخر ماه مبارك رمضان در هنگام افطار حدود بیست بنده آزاد مى‏كرد و مى‏گفت: «انّ الله تعالى فى كلّ لیلةٍ من شهر رمضان عند الافطار سبعین الف عتیقٌ من النّار كلّاً قد استوجبوا النّار؛ خداوند متعال در هر شب ماه مبارك رمضان هفتاد هزار كس را از آتش جهنم آزاد مى‏كند كه همگى مستحق عذاب بوده‏اند آن حضرت هیچ بنده‏اى را بیش از یك سال به بندگى نمى‏گرفت. هرگاه كسى را در اول سال و یا در وسط آن مالك مى‏شد در شب عید فطر آزاد مى‏كرد. این عمل روش هر ساله او بود. بندگان سیاه را كه هیچگونه نیازى به آنان نداشت مى‏خرید و در عرفات بعد از مراسم عرفه همه را آزاد ساخته و هدایاى قابل توجهى را به آنان عطاء مى‏كرد.(2)

 

با توجّه به این روایت نسبتاً طولانى در مى‏یابیم كه رهبران الهى و پیشوایان معصوم ما چقدر در ترویج فرهنگ اسلامى و آموختن آن به انسانهاى تشنه معرفت تلاش نموده و نه تنها در ماه رمضان و عید فطر در آزادى جسم آنان مى‏كوشیدند بلكه افكار و اندیشه‏هاى آنان را نیز از بند جهل و غفلت و خرافه پرستى رها مى‏ساختند و بدین گونه بود كه تربیت یافتگان مكتب اهل بیت علیهم السلام از پستى ذلّت به اوج عزت مى‏رسیدند و بردگان گرفتار به رهبران جامعه و عارفان خداجوى مبدل مى‏گشتند. كه فهرست مفصلى از اینان را مى‏توان در كتابهاى رجالى، تاریخى و سیره مطالعه نمود.

 

 

 

پی نوشت ها:

 

1- سوره نور، آیه 22.

 

2- اقبال الاعمال، ص 260.

 

 

 

منبع:

 

مجله پاسدار اسلام، شماره 275 ، حجة‏الاسلام عبدالكریم پاك‏نیا .

 

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : شنبه 1387/07/06 | 20:31 | نویسنده : اشک |

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(2)

 

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(2)

 

سوال دوم:آیا برای دفاع لازم بود که حتماً دست به سلاح ببریم و این همه کشته بدهیم؟

پاسخ: شما با تجاوزگری روبرو بودید که آمده تا تمامیت ارضی و استقلال و هویت شما را از بین ببرد، صدام پیش از حمله‌ی سراسری‌اش به ایران اسلامی قرارداد 1975 الجزایر را که بین عراق و ایران بسته شده بود پاره کرد و بعد گفت با ایران همین کار را خواهیم کرد این تصویر توسط تلویزیون عراق در همان سال‌های اولیه پخش شد، شما با تجاوزگری روبرو بودید که اهل منطق و گفتگو نبود مردم کشورش (مردم حلبچه) را آن گونه مورد تعرض بمباران شیمیایی قرار داد علما و مراجع شیعه‌ی عراق را در سپاه‌چال‌ها و زندان‌های مخوف و وحشتناک زندانی کرده بود و دسته‌دسته آنها را در گورهای دسته‌جمعی به شهادت می‌رساند حالا خودتان انصاف بدهید با چنین فردی آیا جز با سلاح می‌شد برخورد کرد؟ آیا عقل و منطق در مبنای فکری او جای داشت؟ آری ما شهید دادیم ولی ما مگر در حمله و تعرض به خاک کشوری کشته داده بودیم؟ خیر ما شهید دادیم چون می‌خواستیم از خاک و ناموس و دین کشورمان دفاع کنیم، مگر امام حسین(ع) برای حفظ مکتب توحید شهید نشد و مگر یاران باوفایش برای ماندگاری دین خدا، خون خود را نثار آبیاری درخت انقلاب نکردند، بنابراین شهدای ما شهید شده‌اند چون می‌خواستند من و شما بعد از 20 سال که از پایان جنگ می‌گذرد نظاره‌گر امروز عراق باشیم که امام و رزمندگان ما چه کردند و صدام و ارتش بعثی عراق چه کردند؟ آزادی و امنیت و آرامش امروز ما مرهون ایثارگی شهیدان دیروز است. یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

 

 

سوال سوم:اگر در تحریم بودیم پس چگونه اسلحه بدست می‌آوردیم؟

پاسخ: ما در دفاع مقدس و در شرایط تحریم به 2روش نیازهای جنگی‌مان را تأمین می‌کردیم. روش اول این بود که ما از برخی کشورها که در جنگ بی‌طرف بودند و به دنبال فروش سلاح‌‌هایشان بودند عقد قرارداد می‌بستیم و از آنها سلاح خریداری می‌کردیم البته چون آنها ممکن بود تحت فشار کشورهای سلطه‌گری قرار بگیرند لذا معمولاً با سر و صدا این کار انجام نمی‌شد به تعییر دیگر که جیب دنیا آنقدر گشاد بود که شما بتوانید نیازهای تسلیحاتی خود را خریداری کنید. روش دوم و مهمتر این بود که تحریم باعث شد ما با نگاهی به منابع داخلی رویکرد خود اتکایی را پیشه خود کنیم و آرام آرام با گام‌های حساب شده توانستیم بخش‌هایی از نیازهای تسلیحاتی‌مان را با اتکاء به دانش و تخصص بومی تامین نماییم. درست همان کاری که در بحث خودکفایی غنی‌سازی اورانیم و انرژی هسته‌ای انجام داده و دنیا را شگفت‌زده توانمندی و دانش و تخصص ایرانی کردیم. غنیمت‌های جنگی نیز بخش دیگری از توانمندی ما را شامل می‌شد.

 

منبع:راه میانه

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : شنبه 1387/07/06 | 20:29 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 7 مهر ماه

تاریخ در چنین روزی 7 مهر ماه

 

شهادت عبدالکریم هاشمی نژاد

عبدالکریم هاشمى نژاد درسال 1311ه ش درخانواده اى مذهبى ودرشهرستان بهشهرچشم به جهان گشود . وی درحوزه علمیه آیت الله کوهستانى درنزدیکی بهشهرتحصیلات مقدماتی را به پایان برد وپس ازطی موفقیت آمیزمقدمات علوم به قم رفت . دردرس خارج فقه بزرگانى چون امام خمینى( ره ) ومرحوم آیت الله بروجردى شرکت جست. هاشمى نژاد درزندگی خویش فقط به تعلم اکتفا نکرد به گونه ای که می توان گفت لحظه های زندگی اوهمواره توام با مبارزه علیه ظلم وستم رژیم ستمشاهی بوده است.  با تصویب لایحه انجمنهاى ایالتى و ولایتى واعلام به اصطلاح انقلاب سفید شاه ، مبارزه روحانیت به رهبرى امام خمینى( ره ) اوج گرفت وهاشمى نژاد نیزمبارزه سیاسى اش را با سخنرانیهاى افشاگرانه اش علیه رژیم ستمشاهی تشدید نمود تا اینکه در ماجرای خونبار 15خرداد 1342 دستگیرو روانه زندان شد. اما اوپس ازآزادی مبارزه را رها نکرد به گونه ای که درمدت مبارزه اش علیه رژیم پهلوی پنج بارروانه زندان شد. مبارزات فرهنگی شهید هاشمی نژاد ، بعد وسیع تری اززندگی اورا به خود اختصاص می دهند . وی درسال 1337 ودربیست وشش سالگى ، مبارزه فرهنگی خود راعلیه فرهنگ منحط غربى شروع کرد ونخستین   اثر قلمى خود را تحت عنوان دکتر و پیرمنتشر کرد . اودرمیان مطالب مطرح شده دراین کتاب ، به بیان ارزشها ودفاع ازشریعت اسلامی مى پردازد. مشکلات مذهبى روز، درسى که حسین به انسانها آموخت ، پاسخ به مشکلات جوانان ، اصول پنجگانه اعتقادى ، راه سوم بین کمونیزم وسرمایه دارى ، ضرورت تشکیلات ، مبارزه با جهل وما دیت ، قرآن وکتابهاى دیگرآسمانى ، رهبران راستى ، مسائل عصر ما ، ولایت فقیه ، زهرا مکتب مقاومت ، رسالت انقلابى امام حسین ، تقریرات اصول آیت الله شیخ على کاشانى ، غروب آفتاب اند لس ومشکلات جنبى وچاره آن در اسلام ازدیگر آثار استاد هاشمى نژاد است .آن استاد فرزانه در فاصله سالهاى 1354  تا 1356 درزندان مشهد ضمن برخورد وگفتگو با گروه هاى سیاسى توانست حتی دراین مکان نیز به وظیفه شرعی خود و دفاع از آیین همیشه جاوید اسلام در برابر کمونیست ها دفاع کند .  در سال 1357  مبارزات و خدمات بى شائبه و مجاهدتهاى مخلصانه آن بزرگمرد مورد تقدیر و تشکر حضرت امام خمینى واقع شد. امام خمینی ره  در نامه اى خطاب به وى فرمود: من چشمم به افرادى چون شما روشن است . آن عالم ربانی که سالها ی سال بود که درشهر مقدس زندگی می کرد و از ارکان انقلاب در مشهد به حساب می آمد. وی در آن شهر مقدس به تعلیم و تربیت شاگردان نیز همت گمارد .  پس از  شکست حصر آبادان و در آستانه برگزارى سومین انتخابات ریاست جمهورى ،  منافقین با هدف تضعیف روحیه مردم ، ترور شخصیت های بزرگ انقلاب اسلامی ، ترور هاشمى نژاد را در دستور کارشان قراردادند . سرانجام  آن عالم نستوه  درساعت  هشت صبح چنین روزی در سال 1360 ه ش در مشهد مقدس   به دست یکی از منافقین کور دل  به در جه رفیع شهادت نایل آمد . مدفن وی در آستان مقدس امام رضا ع قرار دارد .

 

 

روز آتش نشانی و ایمنی

همه ساله هفتم مهر ماه به عنوان روز آتش نشانی و ایمنی  در کشور گرامی داشته می شود . سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با اهدافی چون  مهار و اطفاء حریق و حفاظت از افراد و ثروتهای عمومی و خصوصی   در مقابل آتش سوزی و عوارض و سوانح ناشی  از آن ، ارایه  آموزشهای لازم در امور آتش نشانی و خدمات ایمنی در سطوح مختلف ،  ایجاد و توسعه ایستگاههای مورد نیاز و بهره برداری از آنها ،    انجام ترتیبات لازم جهت مقابله و کاهش آثار سوء ناشی از حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی  و  نظـارت و کنترل بر تحقق شرایط ایمنی و استانداردهای تجهیزاتی ساختمانها در مقابل سوانح گوناگون (آتش‌سوزی، زلزله، برق گرفتگی، سیل و ...)  فعالیت می کند .

 

 

شکست وحدت مصر و سوریه

 در چنین روزی در سال 1961 میلادی وحدت مصر و سوریه دچار مشکلاتی شد ،  تاجایی که این وحدت منجر به شکست گردید . جمال عبد الناصر در سال 1951 برای اتحاد  اعراب سعی فراوانی مبذول داشت و توانست با دولت سوریه در این حوزه اتحادی تشکیل دهد و پس از آن نیز جمهوری متحده عرب را بوجود آورد . اما چنین اتحادی دیری دوام نیاورد  و در سال 1961 میلادی منجر به شکست شد .

 

 

تولد کنفوسیوس

کنفوسیوس فیلسوف بر جسته و مشهور چینی در چنین روزی در 551 قبل از میلاد متولد شد . او را بزرگترین حکیم چین نام نهاده اند . کنفوسیوس یکی از عجیب ترین شخصیت های تاریخ جهان است . او خود بی دین بود اما موسس یکی از بزرگترین آیین ها در دنیا شد . کنفوسیوس خود به خداوند اعتقاد نداشت اما هنگامیکه مرد،  پیروانش او را ستودند تاجاییکه به پرستش وی پرداختند . کنفوسیوس پسر یک سردار چینی بود و هنگامی که سه سال بیشتر نداشت پدرش را از دست داد . او از همان کودکی با نفرت جنگ طلبی و شور عدالتخواهی   بزرگ شد  و تصمیم گرفت که معلم نظم و صلح شود . وی در بیست و یک سالگی تدریس را شروع کرد اما  از آنجا که نتوانست شغل ثابت تعلیماتی به دست آورد ،  شهر به شهر به دنبال شاگرد می رفت و به تعلیم می پرداختت . وی نی نواز ماهری نیز بود با این همه هیچگاه به داشته های خود قناعت نمی کرد .  پس از مدتی وی به دیدار لائوتسه فیلسوف بزرگ چینی رفت  و راز خوب زیستن را از او آموخت . وی اما بر آن شد که فلسفه ای متفاوت با لائوتسه مطرح نماید . کنفوسیوس قصد آن را داشت که  فلسفه اش به مسایل عملی زندگی بپردازد و تنها اخلاقیات را محور کار خود قرار ندهد . عامه مردم او را می ستود ند و ولی بزرگان و صاحبان قدرت از وی وحشت داشتند . لذا افرادی را اجیر کردند تا او را از پای در آوردند اما او همچنان به طریق خود در موعظه مردم و ترغیب آنان به راست کرداری ادامه می داد . کنفوسیوس یک سلسله قوانین برای رفتار جمعی  هموطنانش و انبوهی از آداب و مقررات برای  تهذیب خود آنها وضع کرد . هدف او از این کار آن بود که روح ادب و نزاکت دو جانبه را در تمام بشریت القا کند . آیین او هنوز نیز میان پیرواننش در چین و تایوان زنده است .

 

 

تولد کاراواجیو

کاراواجیو نقاش ایتالیایی در چنین روزی در سال 1573 میلادی دیده به جهان گشود . وی در نوع نقاشی و تکنیک های استفاده از عوامل رنگ و فرم تحولاتی ایجاد کرد . موضوعات مورد نقاشی او را عمدتا مسایل مذهبی تشکیل می دهند .

 

 

 

تولد فرانسی ترنر پالگراو

پالگراو شاعر مشهور انگلیسی در چنین روزی در سال 1824 میلادی به دنیا آمد . او استاد ادبیات دانشگاه آکسفورد نیز بود . گنج طلایی عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

 

 

تولد هنری مواسان

مواسان شیمیدان بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1852 میلادی به دنیا آمد.  او توانست عنصر فلورین را تجزیه نماید . وی به همین خاطر در سال 1906 میلادی جایزه نوبل را از آن خود کرد .

 

 

تولد کیت داگلاس ویگینز

داگلاس ویگنز نویسنده معروف آمریکایی در چنین روزی در سال 1856 میلادی دیده به جهان گشود  . ربکا و مزرعه سانی بروک عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

تولد فلورن اشمیت

 اشمیت آهنگساز بر جسته فرانسوی در چنین روزی در سال 1970 میلادی به دنیا آمد . مفصل  عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد ویویان فاین

فاین ،  آهنگساز مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1913 میلادی به دنیا آمد . زن در باغ عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

 

درگذشت لویی پاستور

 لوئی پاستور در سال 1822 در فرانسه متولد شد. وی در طول عمر پر برکت خود کمک های شایانی به علم پزشکی کرد که بسیاری ازکشفیات او  هم اکنون نیز جان بسیاری از انسان ها را نجات می بخشد .  دولت فرانسه به پاس خدمات علمی او جوایز متعددی به او اهدا کرد . وی  نه فقط از فرانسه که در کشورهای دور و نزدیک جای خود را در قلب همگان  یافت . بر همین اساس در سال 1868 دانشگاه بن آلمان  درجه دکترای افتخاری به پاستور به واسطه مطالعاتش روی میکروارگانیزم اعطا کرد. پاستور  واکسن هاری را کشف کرد که در زمان خود یک انقلاب در علم پزشکی به شمار می رفت . وی  با کشف حیات در مخمر،  همچنین در یافت  که بسیاری از موجودات ذره بینی  ( باکتری ) عامل تخمیر اند . او پس از این بود که روش پاستوریزاسیون را برای از بین بردن میکرب ها پیشنهاد داد . سرانجام پس از عمری خدمت به بشریت ، وی  در ساعت 40 : 4 ،  28 سپتامبر 1895 بدرود حیات گفت.

 

 

درگذشت ادوین پی ها بل

هابل ستاره شناس مشهورآمریکایی درچنین روزی درسال 1953میلادی درگذشت . اورا طراح تلسکوپ های مختلف می دانند . هم اکنون بزرگترین تلسکوپ جهان درآمریکا به نام او نامگذاری شده است . وی درسن 69 سالگی دارفانی را وداع گفت .

 

 

درگذشت جمال عبد الناصر

عبد الناصردرچنین روزی درسال 1970میلادی درگذشت .عبد الناصرازافسران جوانی بود که درمصرعلیه نظام استبدادی سلطنتی به پاخاست. به سال 1952میلادی انقلاب مصرپیروزشد وناصرپس ازاحرازمقاماتی چون وزارت کشورومعاونت نخست وزیردرفوریه 1954 میلادی به نخست وزیری ودوسال بعد به ریاست جمهوری مصربرگزیده شد . ناصردرسال 1956کانال سوئزرا ملی اعلام کرد ومتعاقب آن کشورهای فرانسه ، انگلیس واسراییل مصررا اززمین وهوا مورد حمله قراردادند . ناصر برای اتحاد اعراب جمهوری متحده عربی را به وجود آورد. وی درداخل مصرنیزدست به اصلاحات فراوانی زد . شکست اعراب درجنگ ژوئن 1967 از رژیم صهیونیستی اثرنامطلوبی برروی اوگذاشت . مراسم تشییع جنازه اودرمصریکی ازبزرگترین مراسم تشییع جنازه تا آن روزدردنیا بود .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : شنبه 1387/07/06 | 20:10 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و ششم ماه مبترک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : جمعه 1387/07/05 | 20:19 | نویسنده : اشک |

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(1)

نسل سومی‌ها از دفاع مقدس می‌پرسند(1)

 

سوال اول:سلاح‌هایی که با آنها جنگیدیم متعلق به آمریکایی‌ها و به جا مانده از دوران شاه بود با این وصف آیا می‌توانیم بگوییم برای پیروزی در جنگ کار مهمی نکرده‌ایم؟

پاسخ: بله سلاح‌های فراوانی از سقوط حکومت پهلوی در اختیار ما قرار گرفت؛ لکن بخش عظیمی از آنها با کارشناسان آمریکایی اداره می‌شد که از کشور بیرون رفته بودند و بخش دیگر نیز به دلیل به هم پاشیدگی سازمان فرماندهی ارتش که فرماندهان گذشته یا فرار کرده بودند یا در اختیار نیروهای انقلاب بودند و یا اعدام شده بودند، امکان بهره‌وری نداشت. بخش دیگری نیز توسط بدنه مکتبی ارتش و وفاداران به انقلاب اسلامی به هر شکل ممکن در صحنه‌ی نبرد مورد استفاده قرار گرفت که بسیاری به دلیل حجم گسترده‌ی دشمن و فراگیر بودن منطقه‌ی نبرد منهدم شد و از بین رفت. و اصولاً با پیروزی انقلاب اسلامی ایران آمریکا در حالی که پول بسیاری از تجهیزات نظامی را از ما گرفته بود از واگذاری آنها خودداری کرده بود.

 

ما آنقدر از لحاظ تجهیزات نظامی در مضیقه بودیم که حتی برای تهیه سیم‌خاردار و استفاده از آن در جنگ دچار محرومیت و محدودیت بودیم

در شرایطی که درگیر مسائل داخلی و سامان دادن به انقلاب نوپای نظام اسلامی بودیم از مرزهای جنوب و غرب کشورمان مورد حمله و تهاجم سنگین ارتش کاملاً مجهز رژیم  بعثی قرار گرفتیم آن مقدار سلاحی که در اختیار داشتیم به هیچ‌وجه پاسخ‌گوی دفاع نظامی نبود و به‌همین دلیل ارتش عراق در روزهای اول جنگ بیشتر شهرهای مرزی کشورمان را اشغال کرد ما آنقدر از لحاظ تجهیزات نظامی در مضیقه بودیم که حتی برای تهیه سیم‌خاردار و استفاده از آن در جنگ دچار محرومیت و محدودیت بودیم در شرایطی که آمریکا به عراق هواپیما‌های جاسوسی می‌داد، روسیه  تانک‌ها و توپ‌های مدرن می‌داد، آلمان سلاح‌های شیمیایی می‌‌داد، کشورهای مرتجع عربی سرباز و پول برای صدام می‌فرستادند، ایران اسلامی با حداقل امکانات نظامی و صرفاً با تکیه برایمان و انگیزه الهی و با روحیه‌ی عاشورایی و الهام گرفتن از آیه‌ی شریفه‌ی «غلبت فئة کثیرة» و به برکت نفس مسیحایی امام خمینی (ره)، ملت ایران دریا شد و این دریا با خروش خود همه ناجوانمردی‌ها را از بین برد.

 

پس یادمان باشد پیروزی در نبرد و دفاع 8ساله مرهون سلاح‌های آمریکایی به جای مانده از زمان شاه نبود که اولاً در قیاس با حجم تجهیزات ارتش عراق و با کیفیت سلاح‌های اهدایی به عراق قابل مقایسه نبود بلکه آن چیزی که «کار مهمی» محسوب می‌شد عاشورایی شدن و عاشورایی عمل کردن ملت ایران در صحنه‌های دفاع مقدس بود که همین حضور و حماسه‌آفرینی هنوز هم نقش بازدارند اندکی در مقابل تهدیدات فعلی را ایفا می‌کند.

 

از سوی دیگر باید توجه داشت که این سلاح‌ها ارزان بدست ملت ایران نیامده است. مردم ایران در طول دوران انقلاب برای قطع سلطه‌ی آمریکا و غرب، خیل عظیمی از شهدا، از اقشار گوناگون، به محضر خداوند بزرگ تقدیم نموده، و خسارات مادی بسیاری را متحمل گردیده است، و این سلاح‌ها حداقل غنیمتی است که از آنان بدست ملت ایران افتاده است.

 

ما در دوران دفاع مقدس سلاح‌های بسیاری نیز از دشمن به غنیمت گرفتیم، آیا مدیون بعثی‌ها نیز هستیم؟!! خاصیت جنگ و انقلاب همین است.

 

منبع:راه میانه

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : جمعه 1387/07/05 | 20:7 | نویسنده : اشک |

شناخت ماه خدا

 

شناخت ماه خدا

 

نخستین كارى كه باید در ارتباط با “ماه مبارك” انجام گیرد, بدست آوردن نگاه صحیح نسبت به آن مى باشد, نگاهى برگرفته از آنچه كه كتاب خدا و پیشوایان راستین الهى به انسان ارایه كرده اند. بدین ترتیب انسان مومن, در آغاز و پیش از انجام هرگونه رفتار و برخورد با این ماه, در تب و تاب به دست آوردن آگاهى از “چیستى ماه رمضان” و كسب معرفت لازم درباره مقام, موقعیت و جایگاه آن است.

آن گونه كه امام زین العابدین (ع) این آگاهى و معرفت را ملتمسانه از پروردگارش طلب مى كند:

“اللهم صل على محمد وآل محمد والهمنا معرفه فضله واجلال حرمته...”6خدایا بر محمد و آل او درود فرست و شناخت فضیلت ماه رمضان و بزرگداشت حرمتش را به ما الهام فرما.

شناخت ماه رمضان تعیین كننده نحوه برخورد با آن پى بردن به ماهیت و موقعیت ماه مبارك رمضان و آگاهى از چیستى آن, ضمن آنكه خود نعمتى بزرگ و موهبتى سترگ است, راه گشاى كیفیت برخورد و چگونگى رفتار با آن نیز مى باشد. در پرتو شناسایى موقعیت و شناخت جایگاه ماه خدا است كه انسان مومن هنگام حلول و تشریف فرمایى آن, مى تواند استقبال شایسته از آن به عمل آورد. در حقیقت با این شناسایى و شناخت, راه چگونگى برخورد با این ماه و نوع رفتار با آن هموار مى گردد. در این باره این گزارش “انس بن مالك” شنیدنى است: “لما حضر شهر رمضان قال النبى (ص): سبحان الله, ماذا تستقبلون وماذا یستقبلكم قالها ثلاث مرات.”7 هنگامى كه ماه رمضان فرا مى رسید پیامبر (ص) مى فرمود: منزه است خدا, بنگرید كه به استقبال چه مى روید و چه به شما روى مىآورد و این جمله را سه بار تكرار فرمود.

در سایه ى این شناخت و شناسایى است كه نقش بى بدیل, تاثیر شگرف و آثار و فواید ارجمند آن, هویدا مى گردد و تلاش و تقلا ى انسان مومن براى شرف یابى به محضر آن, رعایت وظایف و آداب, بهره مندى از بركات و كوشش براى نگهدارى و از دست نرفتن لحظات و ساعت آن را برمى انگیزد. چنانچه در روایت “ابى مسعود انصارى” از پیامبر اكرم (ص) مى خوانیم: “لو یعلم العبد ما فى رمضان لود ان یكون رمضان السنه”8 اگر بنده, از آنچه كه در ماه رمضان قرار داده شده آگاهى داشت, با تمام وجود دوست مى داشت كه همه ى سال, ماه رمضان باشد.

 

شناخت و درك ماه رمضان موجب شكر پروردگار

 

برخوردارى از درك درست از ماه مبارك رمضان, زمینه و موجبات به دست آوردن مواهب و بركات الهى و هدایا و عطایاى ربانى در این ماه را فراهم مى نماید.

نعمتى بسیار بزرگ و موهبتى بسیار عظیم است كه بى تردید هر كس با بهره مندى از آن نیكبختى خود را رقم زده, قله سعادت و ظفرمندى را فتح كرده و مدال پر افتخار رستگارى را نصیب خود مى كند. نعمتى كه از شدت گرانقدرى و ارجمندى نمى توان براى آن قیمت و بهایى تعیین كرد. از این رو سزاوار است, كسى كه از این نعمت بزرگ بهره مند گردید خداوند را شكر فراوان و سپاس بسیار گوید; “لو علمتم ما لكم فى شهر رمضان لزدتم الله تعالى ذكره شكرا”9 اگر آنچه را كه در ماه رمضان براى شما قرار داد شده مى دانستید فراوان شكر خدا مى گذاشتید.

هدف اساسى و نتیجه نهایى و دستاورد اصلى “روزه” كه برجسته‌ترین وظایف مسلمان در ماه مبارك رمضان است, تقوا مى باشد

گفت پیغمبر كه نفحت هاى حق اندر این ایام مىآرد سبق گوش و هش دارید این اوقات رادر ربایید این چنین نفحات را پیامبر فرمود, بوهاى خوش الهى, عنایت و رحمت ها و دم مبارك خداوندى در این ایام بیشتر است و پى درپى مىآید. یعنى در تمام اوقات و در همه ساعات نفحات الهى درمى رسد و بر دیگر نفحات سبقت مى گیرد. اى كسانى كه نفحات الهى را طالب هستید این اوقات را كه نفحه حق به شما مى رسد با گوش هوش, غنیمت شمرید و این ساعات لطیف و شریف را دریابید.

 

شناسایى و شناساندن ماه رمضان

 

به مدد و توفیق الهى این نوشتار بر آن است كه به منظور ارایه نگاه صحیح درباره “چیستى ماه رمضان”, به بررسى و بیان ویژگیها, اوصاف و اسامى آن در آیات, روایات و ادعیه بپردازد. هرچند با توجه به فراوانى این اوصاف وویژگى ها همه آن ها در این مقاله نمى گنجد و ناگزیر به بیان چند ویژگى اكتفا مى شود.

 

ماه مبارك

 

یكى از اوصاف ماه رمضان كه در برخى از روایات و ادعیه بدان تصریح شده است, صفت “مبارك” است, اینك تعدادى از آنها را با هم مرور مى كنیم:

 

قال رسول الله (ص): “قد جائكم شهر رمضان, شهر مبارك, شهر فرض الله علیكم صیامه...”10 رسول خدا (ص) فرمود: ماه رمضان به سوى شما آمد, ماه مبارك, ماهى كه خداوند روزه اش را بر شما واجب كرده است...

 

عن الامام على (ع) قال: ان رسول الله (ص) خطبنا ذات یوم فقال: “ایها الناس انه قد اقبل الیكم شهر الله بالبركه والرحمه والمغفره...”11 از امام على (ع) روایت شده كه فرمود: روزى رسول خدا (ص) چنین فرمود: مردم, ماه خدا همراه با بركت و رحمت و مغفرت به شما روى آورده است...”

 

عن سلمان الفارسى قال: خطبنا رسول الله (ص) فى آخر یوم شعبان فقال: “قد اظلكم شهر رمضان شهر مبارك, شهر فیه لیله القدر خیر من الف شهر...”12 در گزارشى از سلمان فارسى آمده است: رسول خدا (ص) در آخرین روز ماه شعبان براى ما سخنرانى كرد و چنین فرمود:

 

ماه رمضان, ماهى مبارك, ماهى كه در آن ماه, شب قدر كه از هزار شب برتر است, سایه خود را بر شما گسترده است...

 

عن رسول الله (ص) انه كان یدعو اول لیله من شهر رمضان: “الحمد الله الذى اكرمنا به ایها الشهر المبارك...”13 از رسول خدا (ص) روایت شده كه آن حضرت همیشه در شب اول ماه رمضان این گونه دعا مى خواند: حمد و سپاس خدایى را كه ما را به تو اى ماه مبارك كرامت بخشید...

 

عن الصادق (ع) انه كان یقول فى آخر لیله من شعبان واول لیله من شهر رمضان: “اللهم ان هذا الشهر المبارك الذى انزلت فیه القرآن وجعلته هدى للناس وبینات من الهدى والفرقان قد حضر...”14 از امام صادق (ع) روایت شده كه آن حضرت در آخرین شب ماه شعبان و در نخستین شب ماه رمضان این دعا را مى خواند: بارالها! این ماه مبارك را كه در آن قرآن, براى راهنمایى مردم, نشانه هدایت و جداكننده حق و باطل فرو فرستاده شد, فرا رسید...

 

فراوانى اطلاق عنوان “مبارك” بر ماه رمضان در متون دینى موجب شده است كه این عنوان جزو مشهورترین اوصاف و عناوین این ماه شناخته گردد.

 

معنى بركت و مبارك

علماى لغت واژه “بركت” را به فزونى و رشد15 همراه با ثبات و دوام معنى كرده اند.

 

در كتاب لسان العرب به نقل از ابن عباس آمده است: “معنى بركت فراوانى در هرچیز خیر است”.16 راغب اصفهانى نیز آن را به معناى ثبوت و استقرار خیر الهى در چیزى مى داند, چنانچه بركه “چیزى شبیه حوض” به جایى كه آب در آن مجتمع و مستقر مى گردد, گفته مى شود.17

 

اما مبارك, به آنچه كه در آن خیر فراوان وجود دارد و از او بروز و صدور مى یابد اطلاق مى گردد. زجاج مى گوید: “مبارك آن چیزى است كه از آن خیر فراوان برآید”18 راغب نیز مى نویسد:” به آنچه كه خیر و فایده الهى در آن ثبوت و استقرار داشته باشد مبارك گفته مى شود”.19 

 

كاربرد واژه بركت و مبارك در قرآن

بنابراین, آنچه كه در آن خیر فراوان و نفع و فایده بسیار, ثبات و قرار داشته و از آن صادر گردد, مبارك نامیده مى شود. بدین ترتیب عنوان “با بركت” و “مبارك” در آیات قرآن كریم ودر این موارد بكار رفته است:

 

1) ذات اقدس الهى كه خیر محض و بركت ناب است; “تباره الله رب العالمین” (اعراف54/), “فتباره الله احسن الخالقین” (مومنون/ 14), “تباره الذى نزل الفرقان على عبده...!” (فرقان/ 1).

 

2) قرآن كریم; “وهذا كتاب انزلناه مبارك” (انعام/ 92), “وهذا كتاب انزلنا مبارك فاتبعوه...”

 

(انعام/ 155), “كتاب انزلناه الیه مبارك لیدبروا آیاته...” (ص / 29)

 

شناخت ماه رمضان تعیین كننده نحوه برخورد با آن پى بردن به ماهیت و موقعیت ماه مبارك رمضان و آگاهى از چیستى آن, ضمن آنكه خود نعمتى بزرگ و موهبتى سترگ است, راه گشاى كیفیت برخورد و چگونگى رفتار با آن نیز مى باشد

 

3) خانه خدا (كعبه); “ان اول بیت وضع للناس للذى ببكه مباركا وهدى للعالمین”.20

 

4) مسجد الاقصى; “.. الى المسجد الاقصى الذى باركنا حوله...”21

 

5) شب قدر; “انا انزلناه فى لیله مباركه...”22

 

6) پیامبران الهى; “وجعلنى مباركا اینما كنت...”23, “وباركنا علیه وعلى اسحاق...”24

 

7) باران; “ونزلنا من السما ما مباركا...”25 

 

راز مباركى ماه رمضان

بى تردید مباركى و نامباركى و سودمندى و زیان بارى هرچیزى كه به انسان منتسب مى شود, با حیات آدمى و ابعاد وجودى او رابطه اى تنگاتنگ و گسست ناپذیر داشته و با مصالح و مفاسد حیات و جنبه هاى مختلف وجود او ارتباط كامل دارد. به همین علت, براى پى بردن به “مباركى” ماه رمضان و بركت زایى آن براى انسان, توجه و تامل در نكات زیر ضرورى است:

 

1ـ حقیقت حیات و گوهر وجود انسان روشن است كه آدمى علاوه بر جنبه هاى مادى و زندگى حیوانى از جنبه هاى معنوى و زندگى انسانى نیز برخوردار است این جنبه معنوى و انسانى در پرتو اعطاى وجودى برتر به او بخشیده شده است.

 

“..ثم انشاناه خلقا آخر فتباره الله احسن الخالقین”26 “فاذا سویته ونفخت فیه من روحى فقعوا له ساجدین”27 این وجود برتر و حقیقت فراتر كه اساس هستى و گوهر حیات انسان را تشكیل مى دهد همان روح آدمى و جان انسانى است كه دیگر موجودات از آن بهره اى ندارند; غیر این جانى كه در گاو و خر استآدمى را عقل و جانى دیگر است در صورت نبود این گوهر ارجمند, آدمى ازحیات انسانى تهى شده و در ردیف دیگر حیوانات قرار خواهد گرفت.

 

2ـ نیازمندیها و موجبات حیات انسانى همان گونه كه براى حیات حیوانى و جنبه مادى انسان نیازمندى‌ها و خواسته‌هایى متناسب با آن وجود دارد و در صورت تامین نشدن و پاسخ ندادن به آنها حفظ و بقاى آن ناممكن است, براى حیات انسانى و معنوى نیز نیازها و تمایلاتى وجود دارد كه حفظ و بقاى آن تنها در پرتو تامین و برآورده كردن آنها امكان پذیر خواهد بود.

 

پیداست كه نیازمندىها و خواسته هاى این دو جنبه ى وجود و دو بعد حیات انسانى متناسب با تفاوت و اختلاف آنها متفاوت و مختلف خواهد بود; تغذیه, رشد, بالندگى و نشاط بعد حیوانى و جنبه مادى انسان, به امور مادى و تامین خواسته هاى حیوانى وابسته است و از امور مورد نیاز بعد انسانى بیگانه و بى خبر مى باشد; او نداند جز كه اصطبل و علف از سعادت غافل است و از شرف اما براى تغذیه, فربهى, شادابى و پرورش بعد انسانى و جنبه معنوى و روحى انسان موجبات و نیازمندىهاى دیگرى وجود دارد و این گونه نیست كه با به دست آوردن عوامل و زمینه هاى شادابى, فربهى و آسایش تنى, زمینه تنومندى, رشد, نشاط و آرامش جان نیز فراهم گردد.

 

 

3ـ هدف و نقش ماه رمضان بنابراین, براى پرورش و رشد و بالندگى جان و تامین خواسته هاى آن باید به سراغ امورى غیر از عوامل تامین كننده نیازهاى تن شتافت. هدف اساسى و نتیجه نهایى و دستاورد اصلى “روزه” كه برجسته ترین, وظایف مسلمان در ماه مبارك رمضان است, تقوا مى باشد.

 

“یا ایها الذین آمنوا كتب علیكم الصیام كما كتب على الذین من قبلكم لعلكم تتقون”28 اى كسانى كه ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شده; آن گونه كه بر آنها كه پیش از شما بودند نوشته شد, تا پرهیزكار باشید.

 

تقوا كه همان نگهدارى, كنترل و مهار تمایلات حیوانى و خواسته هاى نفسانى است, یك امر واقعى و عینى مى باشد كه در سایه ى روزه و روزه دارى در وجود انسان محقق مى گردد. ماه رمضان با همه آنچه كه به همراه دارد (و برجسته ترین آن روزه است), در صدد كنترل انسان و مهار تمایلات تنى و ایجاد و تقویت روحیه ى مقاومت در برابر جاذبه هاى نفسانى است تا بتواند بعد حقیقى و گوهر اصلى وجود انسان را سرزنده, بالنده, با نشاط و فربه نماید; تا تو تن را چرب و شیرین مى دهى گوهر جان را نیابى فربهى 4ـ ارتباط ماه رمضان با حیات حقیقى انسان انسان براى تامین حیات معنوى خود و تقویت, پرورش و فربهى روح خویش به این ماه الهى نیازمند است. گرچه این فریضه الهى مانند دیگر فرایض و تكالیف اسلامى تنها با یك بعد وجود انسان سروكار ندارد و فواید و آثار آن به حیات روحى انسان محدود نمى گردد و ضمن تامین نیازهاى روحى و درپى داشتن آثار و نتایج معنوى, بهره ها و بركات مادى و دنیایى را هم براى انسان و جامعه به همراه دارد,29 ولى هدف اصلى ونقش اساسى و تاثیر عمده ماه رمضان به حیات معنوى و روان انسانى مربوط مى شود و آدمى براى بالندگى, رشد و چالاكى به امساك, منع و محدودیتى كه ماه رمضان براى بعد حیوانى انسان ایجاد مى كند نیازمند است, این امساك, هرگز به معناى محرومیت و از دست دادن توانایى ها و گرفتار ضعف و ناتوانى شدن نیست.

 

امام باقر (ع): خداوند داراى ملائكه‌اى است كه وظیفه آنان استغفار نمودن براى روزه داران در هر روز از ماه رمضان تا پایان این ماه است و در هر شب هنگام افطار به روزه داران بشارت مى دهند: اى بندگان خداوند اندكى گرسنگى را چشیدید و بزودى سیر مى‌گردید. شما و آنچه كه در شماست مبارك گردید

 

“روزه” براى پیشگیرى از محرومیت انسان و ایجاد قدرت كنترل در برابر شهوات نفس و تمایلات تن و برخوردار ساختن جان انسان از گوهرها و كمالات انسانى بسیار لازم و ضرورى است. چه بسیار افرادى كه با رها نمودن نفس و تن دادن به شهوات آنى و هوس هاى زودگذر, در حسرت ازدست دادن گوهر انسانیت نشسته و گرفتار اندوهى همیشگى شده اند; “كم من شهوه ساعه اورثت حزنا طویلا”30 امام على (ع) فرمود: و چه بسا شهوت یك لحظه كه مایه اندوه طولانى گردد.

 

ماه رمضان یكپارچه خیر و بركت

با به خاطر سپردن نكات چهارگانه ى پیش, اكنون مى توان چهره مبارك و سیماى پر خیر و بركت ماه رمضان را مشاهده نمود و به بركت آفرینى آن براى انسان پى برد.

 

البته این چهره زیبا و سیماى نورانى آنگاه قابل مشاهده است كه پرده از دیدگان آدمى برداشته شود و غبار تن, حجاب رخسار زیباى جان نگردد و خواهش هاى نفسانى, مانع رویت ارتباط میان نیازهاى جان آدمى با حقیقت و ماهیت روح پرور ماه رمضان نباشد و نگاه صحیح نسبت به این ماه و رابطه آن با جان انسانى و نیازهاى او بدست آید. در این صورت لحظه لحظه این ماه و همه آنچه كه به همراه دارد, موجب خیر, بركت و مباركى براى انسانى است كه آن را درك كرده و در آستانش بستر افكنده است. چقدر شنیدنى است این گزارش محمد بن مسلم از امام باقر (ع): “ان الله تعالى ملائكه موكلین بالصائمین یستغفرون لهم فى كل یوم من شهر رمضان الى آخره وینادون الصائمین كل لیله عند افطارهم: ابشروا عباد الله فقد جعتم قلیلا وستشبعون كثیرا بوركتم و بوره فیكم...”31 خداوند داراى ملائكه‌اى است كه وظیفه آنان استغفار نمودن براى روزه داران در هر روز از ماه رمضان تا پایان این ماه است و در هر شب هنگام افطار به روزه داران بشارت مى دهند: اى بندگان خداوند اندكى گرسنگى را چشیدید و بزودى سیر مى گردید. شما و آنچه كه در شماست مبارك گردید.

 

اى خجسته درد و بیمارى و تب

 

اى مبارك درد و بیدارى شب

 

رنج گنج آمد كه رحمت ها دروست

 

مغز تازه شد چو بخراشید پوست

 

 

آرى, اگر روح انسان را بشناسیم و نیازهاى حقیقى او را بدانیم و رابطه بنده با خدا و راز نیازمندى بشر به ارتباط با عالم ملكوت را به درستى بیابیم نه تنها ماه رمضان راموجب محرومیت و محدودیت نمى دانیم, بلكه آن را موجب توسعه و پیشرفت وجودى و صعود و تكامل انسانى خواهیم دانست.. در این صورت, براى تكامل و تعالى انسان و رسیدن به كوى حق, روزه و ماه رمضان (و امورى كه موجب بالندگى و نشاط و قوت جان مى گردد) را لازم و ضرورى خواهیم شمرد; چنان كه در این روایت نبوى آمده است:

 

“من عرف الله و عظمه, منع فاه من الكلام و بطنه من الطعام و عنى نفسه بالصیام و القیام...”32 كسى كه خدا را به درستى شناخته و به عظمت او پى برده باشد, دهان خود را از سخن و شكمش را از غذا بازداشته و رنج روزه و عبادت (نماز و شب زنده دارى) را بر خود هموار مى كند.

 

چون كه در معده شود پاكت پلید

 

قفل نه بر حلق و پنهان كن كلید

 

یعنى ویژگى معده این است كه پاكى ها را به پلیدى تبدیل مى كند پس بر حلق خود قفلى بزن و كلیدش را پنهان كن و دائم مراقب شكم خود باش]. با این نگاه و معرفت, انسان مومن هرگز به از دست دادن ماه رمضان راضى نمى شود و در صورت از دست رفتن آن سخت نگران و بسیار آزرده خاطر و ملول مى گردد. آن گونه كه در زمزمه هاى عارفانه آن روح آگاه و شیدا در واپسین ساعات ماه مبارك مى خوانیم:

 

“فنحن مودعوه وداع من عز فراقه علینا وغمنا و اوحشنا انصرافه عنا...”33 ما با این ماه خدا حافظى مى كنیم, خدا حافظى كسى كه جدایى اش براى ما سخت است و این جدایى ما را اندوهگین مى كند و با رفتنش تنها مى شویم.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

1ـ آل عمران, 178.

 

2ـ متن خطبه مقام معظم رهبرى در نماز جمعه تهران در تاریخ 77/10/18 بیستم ماه مبارك رمضان.

 

3ـ در مقاله اى تحت عنوان “على (ع) و كارگزاران ناصالح” به این شخصیت پرداخته شده است.

 

4ـ اعراف, 33.

 

5ـ در این گفتار متن عربى عباراتى كه معظم له از غیر معصوم نقل كرده اند حذف و به ترجمه اكتفا شده است.

 

6ـ صحیفه جامعه سجادیه دعاى / 155.

 

7ـ بحار, ج 93, ص 347.

 

8ـ بحار, ج 93, ص 346.

 

9ـ وسایل الشیعه, ج 6, ص 174.

 

10ـ تهذیب الاحكام, ج 4, ص 152.

 

11ـ وسایل الشیعه, ج 7, ص 227.

 

12ـ مستدرك الوسایل, ج 7, ص 429.

 

13ـ همان, ص 446.

 

14ـ الاقبال بالاعمال الحسنه (اقبال سید بن طاووس) باب 3 فصل 4.

 

15ـ لسان العرب, ج 1 و مفردات راغب واژه “برك” ومجمع البیان, ج 2, ص 477.

 

16ـ لسان العرب, ج 1.

 

17ـ مفردات راغب.

 

18- لسان العرب, ج 1.

 

19ـ مفردات راغب.

 

20ـ آل عمران, 96.

 

21ـ اسرا, 1.

 

22ـ دخان, 3.

 

23ـ مریم, 31.

 

24ـ صافات, 113.

 

25ـ ق, 9.

 

26ـ مومنون, 14.

 

27ـ حجر, 29.

 

28ـ بقره, 183.

 

29ـ واین حقیقیت با مدد و توفیق الهى پس از بیان همه ى ویژگیها و اوصاف ماه مبارك كاملا آشكار خواهد شد.

 

30ـ كافى ج 2, ص 451.

 

31ـ وسائل الشیعه, ج 6, ص 176.

 

32ـ امالى صدوق, ص 249.

 

33ـ صحیفه جامعه سجادیه, دعا 142 و اقبال سید بن طاووس, باب 34.

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : جمعه 1387/07/05 | 20:3 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 6 مهرماه

تاریخ در چنین روزی 6 مهرماه

 

فتح اندلس

 

در چنین روزی در سال  92 ه ق  اندلس به دست مسلمین و به رهبرى طارق بن زیاد فتح شد .

مسلمانان عرب و بربرهاى شمال آفریقا در سال 92 هجرى  قمری تحت فرماندهى  طارق بن زیاد که خود ازآفریقاییان   و یکى از افسران برجسته  موسى بن نضیر فرمانرواى آفریقا بود ،  با 12 هزار مرد جنگی  از تنگه میان مراکش و اسپانیا، (که امروز به نام این سردار نامى جبل الطارق نامیده شده) گذشت و در اندک زمانى سراسر اسپانیارا که شامل کشور پرتقال کنونى هم بود به تسخیر سپاه اسلام در آورد . با این رشته فتوحات، اسلام به سوی کشور های اروپایی نیز گسترش یافت . 

دکتر گوستاولوبون شرق شناس بر جسته با اشاره به این که  این فتح با نهایت ‏سرعت انجام گرفت  ، تاکید کرده است :   تمام شهرهاى بزرگ دروازه‏ها را به روى این سپاه گشودند، و شهرهایی چون  قرطبه، مالقه، غرناطه، طلیطله بدون مزاحمت فتح شد و به تصرف مسلمین در آمد . هنوز نیز برخی از آثار اسلامی در اسپانیا و منطقه بالکان دیده می شود . برخی عناصر فرهنگی موجود دراین منطقه اروپایی از جمله موسیقی آن بی شباهت به موسیقی کشور های عربی نیست . در تاریخ فتح اندلس آمده است که وقتی سپاه مسلمانان تحت فرماندهی طارق از دریا گذ شت وپای بر خشکی نهاد ، به دستور طارق ، تمام کشتی ها را ازبین بردند ، وی سپس خطاب به سربازان مسلمان گفت : اکنون پشت سر شما دریا ست و پیش رو نیز دشمن قرار دارد لذا بازگشتی متصور نیست ، تنها راه نجات جهاد است برای پیروزی . و سرانجام نیز مسلمانان پیروز شدند و تمدن درخشانی را در قلب اروپای عقب مانده آن روز بنیان نهاد ند که کمک شایان توجهی به اروپاییان در رنسانس کرد.    

 

 

 

به روی کار آمدن سامانیان

در ایران در چنین روزی در سال دویست و شصت ه ق سلسله سامانیان  در ایران به روی کار آمد . موسس این سلسله امیر اسماعیل سامانی است . نسب سامانیان به  پادشاهان ساسانی می رسد . امیر اسماعیل از طرف برادرش نصر در سال 260 ه ق به حکومت بخارا رسید و این منطقه  را مرکز حکومت خود قرار داد .  سامانیان در احیای فرهنگ ایرانی تلاش های بسیاری کردند . احمدبن اسماعیل ، نوح بن نصر ، عبدالملک بن نوح ، منصور بن نوح ، نوح  بن منصور و منصور بن نوح ( دوم )   از جمله معروفترین پادشاهان این سلسله ایرانی بودند .

 

 

استقلال مکزیک

درچنین روزی درسال 1821مکزیک استقلال یافت .مکزیک کشوری است نیمه کوهستانی درجنوب ایالات متحده آمریکا ودر طرفین مدارراس السرطان ، بین خلیج مکزیک واقیانوس کبیر، نژاد مردم این کشورسفید وسرخ وسیاه ودورگه وزبان رایج در میان آنان اسپانیولی است . اکثرمردم این کشور کاتولیک اند . نوع حکومت این کشورجمهوری فدرال است که درسال 1821میلادی پس ازمبارزات فراوان ازاسپانیا مستقل شد ودرتاریخ هفتم نوامبر سال 1945میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

 

 

آغاز حکومت طالبان

درچنین روزی در سال 1996 طالبان که در مدارس مذهبی آوارگان افغانستان در پاکستان آموزش دیده بودند ، شهر کابل را که از طرف دولت افغانستان تخلیه شده بود، تصرف کردند و دکتر نجیب الله رهبر سابق این کشور را که از سال 1992 به صورت پناهنده در دفتر سازمان ملل در کابل به سر می برد دستگیر نمودند . گروه طالبان  پس از شکنجه فراوان و سوزاندن لبهای نجیب الله  با آتش سیگار او را تیرباران کردند و مقابل ساختمان مقر رییس جمهوری افغانستان به دار کشیدند و جسد اورا  دوروز بر بالای دار نگهداشتند. برادر او نیز به همین سرنوشت دچار شد.ناظران سیاسی این واقعه دهشتناک را  یک نقطه ضعف در تاریخ سازمان ملل و تعهدات بین المللی  می دانند. طالبان مدت  پنج سال و چند ماه  بر افغانستان حکومت کردند و به فجیع ترین شکل ممکن حقوق انسانی را زیر پاگذاردند .                              

نقل از پایگاه اینترنتی تاریخ ایرانیان در امروز

 

 

 

آغاز به کار مجمع سربازان مسیح

در چنین روزی در سال 1540 میلادی مجمع سربازان مسیح یا فرقه ژزوییت ها  آغاز به کار کرد . هدف این مجمع مبارزه با پروتستانها بود .

 

 

تولد کارولی کیسفالودی

 کیسفالودی نمایشنامه نویس رومانتیک  مجارستانی در چنین روزی در سال 1772 میلادی به دنیا آمد . او نخستین نمایشنامه نویس مجارستانی است که توانست اقبال عمومی را نسبت به آثار ش به دست آورد .

 

 

تولد آگوستین اول دایتوربید

آگوستین اول دایتوربید امپراطور مکزیک در چنین روزی در سال 1783 میلادی دیده  به جهان گشود . وی در بین سالهای 1822 میلادی تا 1823 بر این کشور حکومت کرد .

 

 

تولد گیوسپ پینو پینو ریاضیدان توانمند ایتالیایی در چنین روزی در سال 1858 میلادی به دنیا آمد . او را پایه گذار منطق نمادین می دانند .

 

 

تولد گرادزیا دلدا

دلدا رمان نویس مشهور ایتالیایی در چنین روزی در سال 1875 میلادی متولد شد  . این نویسنده زن ایتالیا آثار خود را با دیدی  واقع گرایانه می نگاشت . وی توانست در سال 1926 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کند . پیرمرد ام تی ان عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

تولد دومیترو

پروناریو پروناریو نخستین فضا نورد رومانیایی در چنین روزی در سال 1952 میلادی به دنیا آمد . وی با سفینه سایوز 40 راهی فضا شد .

 

 

 

در گذشت روری استورم

استورم رهبر ارکستر و آهنگساز آمریکایی در چنین روزی در سال 1927 میلادی به دنیا آمد . اجرای سمی کی عنوان مهمترین اثر اجرایی او در زمینه موسیقی است . وی در سن 69 سالگی دار فانی را وداع گفت .

 

 

تولد لویی سیزدهم

لویی سیزدهم، پادشاه فرانسه  در چنین روزی در سال 1601 میلادی به دنیا آمد. وی در بین سالهای 1610 تا 1643 بر این کشور حکومت کرد.

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : جمعه 1387/07/05 | 19:53 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : پنجشنبه 1387/07/04 | 22:46 | نویسنده : اشک |

چه بر سر اين مرد جنگي آمده است؟

 

چه بر سر اين مرد جنگي آمده است؟

   

 

روايت تكان‌دهنده همسر يك جانباز از مرگ شوهرش

 

 

به راستي چه بر سر محمد آمد؟ چه کسي مسئول است؟ و چه کسي پاسخگوي خانواده محمد خواهد بود؟

يک اتاق انباري‌مانند در انتهاي يکي از راهروهاي بيمارستان شهيد رجايي کرج، چهار روز يا به قولي شش روز افتخار پذيرايي دلاورمردي را داشت که روزهاي جواني‌اش را در جبهه گذرانده بود، بي هيچ ادعايي و سالها موج انفجار را که گاهي دستاويزي براي مسخره کردنش مي‌شد با خود داشت، بدون آنکه به زبان بياورد. پسر جوان و دختر نوجوانش با اعصاب به هم ريخته و بيماري پدر کنار آمده بودند چون مي‌دانستند، او در راه به دست آوردن چيزي که آن را ارزش مي‌دانسته، موج انفجار را با خود همراه دارد. همسر جوانش که تنها افتخارش در زندگي، همسري يک جانباز محسوب مي‌شود، تنها سه سال است پاي در زندگي او گذاشته و اکنون مانند اسپند روي آتش، بي‌قرار است و نگران.

محمد رجبي ثاني، جانباز 35 درصد اعصاب و روان، در کما به سر مي‌برد اما چرا در اين انباري و چرا در کنار تخت‌هاي بي‌استفاده بيمارستان و ويلچرهاي از کار افتاده اين مرکز درماني؟! ابعاد اتاق، حدود سه در چهار متر است. تعدادي تخت فنري خاک گرفته روي هم انبار شده‌اند. چند ويلچر قديمي در گوشه اتاق ديده مي‌شود و در اين ميان تختي قرار دارد که محمد روي آن خوابيده، يک سرم يک ليتري که چند ميلي بيشتر از آن باقي نمانده به دست محمد وصل است. روي يک برگه تقويم روميزي با ماژيک مشکي نوشته‌اند محمدرجبي ثاني و با پونز به ديوار چسبانده‌اند.

بوي تعفن از اتاق بيرون مي‌زند، چهره و دستان محمد وضعيت وحشتناکي دارند و معلوم نيست چه بر سر آنها آمده است. تاول‌هايي به بزرگي کف دست و زخم‌هايي که هيچ پانسماني نداشتند، بر روي دستهاي بيمار وجود داشت. زير چشمان محمد، کبود بود و لبهايش به شدت متورم و تا آنجا که من فهميدم، به هوش نبود. دست و پاي او با زنجير به تخت قفل شده و صحنه دلخراشي را ايجاد کرده بود.

متحير و متعجب در جا ميخکوب شده‌ام. بهت من از اين نحوه بستري يک بيمار وقتي بيشتر مي‌شود که متوجه آمدن سرباز مراقب محمد مي‌شوم. اما چرا سرباز؟ مگر يک جانباز بستري، نياز به سرباز مراقب دارد؟ از اتاق خارج مي‌شوم و منتظر مي‌مانم تا فردي از بستگان محمد را بيابم و بپرسم که چه بر سر او آمده است؟

يکي از پرسنل خدماتي بيمارستان که متوجه رفتن من به داخل اتاق شده بود، گفت: او را از زندان آورده‌اند و انگار ايدز دارد. کسي را ندارد و الان سه روز است که در اين اتاق است. او را آورده‌اند که فقط در اينجا بميرد و گواهي فوت برايش صادر شود.

اگر او يک جانباز است، چرا در اين وضعيت بستري شده است؟ اگر يک بيمار عادي است، چه بيماري عجيب و غريبي دارد که او را داخل بخش نبرده‌اند؟ اگر بيماري مسري دارد و اين اتاق قرنطينه است، چرا من به ديدن او رفتم و هزار چراي بي‌پاسخ ديگر.

پس از کلي پرس‌وجو و چند روز رفت‌وآمد و پيگيري در بيمارستان، بالاخره همسر محمد را يافتم و فهميدم محمد کيست؟

محمد رجبي ثاني، جانباز 35 درصد اعصاب و روان، متولد 1343 و داراي 41 سال سن است. وي يگانه فرزند خانواده‌اي است که ديگر وجود ندارند و در سالهاي کودکي محمد، به رحمت خدا رفته‌اند. همسر اول محمد از او جدا مي‌شود و محمد با شرايط ويژه خودش سالها بدون اختيار کردن همسري زندگي مي‌کند تا اينکه دختري جوان از نسل انقلاب و جنگ، با افتخار، همسري محمد را مي‌پذيرد و پسر 17 ساله و دختر 14 ساله محمد را مادري مي‌کند.

در تکاپوي بررسي وضعيت و پيگيري ماجراي محمد هستيم که يک خبر ما را ميخکوب مي‌کند. خبر تلخ است. در يکي از بخشهاي خبري راديو اعلام شد، جانباز محمد رجبي ثاني، پس از تحمل سالها بيماري و مشقت، در بيمارستان شهيد رجايي کرج شربت شهادت نوشيد.

خانواده محمد مي‌گويند، وي هيچ گونه سابقه بيماري عمومي نداشته و سوابق پزشکي او منحصر به بارها بستري شدن در بيمارستان اعصاب و روان است و تنها مشکل وي، جنون آني در نتيجه موج انفجار اعلام شده است.

هزار حيف که هرگز صداي محمد را نشنيديم تا بدانيم به واقع بر او چه گذشته است؟ آيا به گفته خانواده او و طبق اظهارات دوستانش، واقعا دستانش را به عمد سوزانده‌اند؟ چه بر سر دستان او آمده است؟ چه شد که دستاني که در دفاع از مملکت آستين بالا زده بودند با عفونت خود، بلاي جان محمد شدند؟

اصلا ماجراي زنداني شدن او چيست؟ در زندان چه اتفاقي براي او افتاده است؟ چرا در بيمارستان با او اينگونه برخورد شد؟ چرا بدن محمد عفونت کرد؟ چرا او به حالت کما رفت؟

اينها همه سؤالاتي است که ما در پي پاسخ آنها هستيم.

محمد براي هميشه از درد خلاص شد و قدم به وادي سبز جهاني گذاشت که آرزويش را داشت. همسرش مي‌گفت، در آخرين مکالمه تلفني با دوستش در مورد جنگ بحث کرده و گفته بود: اگر لازم باشد باز هم ما آماده‌ايم. اما امروز ديگر محمد نيست تا فرزندانش با تمام وجود به بيماري او افتخار کنند و او را تحمل نمايند. تا همسر فداکارش افتخار کند که همسر يک جانباز است. امروز محمد رفته است تا بنياد جانبازان، تقاضاي کالبدشکافي او را پيگيري نمايد و معلوم شود او به شهادت رسيده يا خير؟

به راستي چه بر سر محمد آمد؟ چه کسي مسئول است؟ و چه کسي پاسخگوي خانواده محمد خواهد بود؟ اين سرنوشت در انتظار چه کس ديگري خواهد بود؟

همسر محمد رجبي مي‌گويد: به من گفتند او بايد در زندان بماند تا ادب شود.

وي در توضيح ماجراي به وجود آمده براي همسرش مي‌گويد، شما فکر کنيد چه بر سر ما آوردند؟ شوهرم را به خاطر دو تا شيشه ماشين به زندان فرستادند و به او برچسب خلافکار زدند. از زندان هم مرده او را به بيمارستان فرستادند. الان چه کسي مسئول است؟ شوهر من کاملا سالم به زندان رفت.

در روزهايي که محمد رجبي ثاني بستري بود، بعد از چند روز رفت و آمد و پيگيري در بيمارستان موفق شديم، مليحه خدمتخواه ساران، همسر جانباز محمد رجبي ثاني را ببينيم و از او درباره ماجراي زنداني و بستري شدن محمد سؤال کنيم. آنچه در پي مي‌آيد حاصل گفت‌وگوي او در ايامي است که هنوز محمد به آسمان پر نکشيده بود.

مليحه خدمتخواه، وقايع منجر به بستري شدن محمد اين گونه توضيح داد: حدود يک ماه و نيم قبل محمد براي خريد مايحتاج خانه به سوپرمارکتي که هميشه از آن خريد مي‌کرديم رفت. در آنجا دو برادر به نامهاي علي و عباس ش، که در محل سابقه خوبي ندارند، محمد را مسخره کرده و او را دست انداختند. محمد هم که تعادل رواني‌اش به هم خورده بود با آنها درگير شد. دو برادر با چوب به محمد حمله کردند تا او را بزنند. اما او چوب را ازآنها گرفته و شيشه‌هاي خودروي آنان را که در جلو مغازه پارک شده بود، شکست. آن شب با حال بسيار پريشان به خانه آمد و پس از خوردن قرصهايش، اندکي آرامش يافت.

وي افزود: آن دو برادر از محمد شکايت کردند. فرداي آن روز ازکلانتري 128 نيرو هوايي به دنبال او آمدند و به جرم شکستن شيشه‌هاي آن خودرو محمد را دستگير و در کلانتري بازداشت کردند. بعد از يک هفته قاضي در شعبه دوم بازپرسي دادگاه رسالت او را موظف به پرداخت صد ميليون ريال وجه نقد به عنوان وثقيه کرد که ما نداشتيم، سند خانه هم در اختيارمان نبود در نتيجه محمد راهي زندان اوين شد و يک روز بعد به زندان قزل حصار کرج انتقال يافت.

همسر شهيد رجبي ثاني ادامه داد: محمد که جانباز 35 درصد اعصاب و روان است در حدود 11 سال است که روزانه 25 عدد قرص اعصاب مصرف مي‌کند و اگر از زمان مصرف اين قرصها اندکي بگذرد حال او وخيم مي‌شود و مجبور مي‌شويم او را در بيمارستان بستري کنيم. در پرونده پزشکي محمد نيز «جنون آني» قيد شده و قاضي عليرغم تمام اصرار و التماس که در روز دادگاه به او کرديم اين مسئله را ناديده گرفت و حکم زندان رفتن را صادر کرد.

خدمتخواه متذکر شد: در مدت يک هفته‌اي که محمد در کلانتري به سر مي‌برده روزانه 25 عدد قرص اعصاب که همراه داشته استفاده مي‌کرده است. اما در زندان به دليل ممنوعيت مصرف قرص توسط زندانيان قرصها به محمد نرسيد. حال او روز به روز بدتر شد و بالاخره از حالت عادي خارج شد.

وي افزود: اولين باري که به ديدن محمد رفتيم، شش روز از حضور محمد در زندان قزل حصار مي گذشت. حال وي اصلا خوب نبود و دستهايش رعشه داشت و در حرف زدن نيز تعادل چنداني نداشت. بار سومي که در زندان قزل حصار به ملاقات محمد رفتم حال او وحشتناک بود، رعشه تمام بدنش را فراگرفته بود و به درستي حرف نمي‌زد. از او پرسيدم قرصهايت را مي‌خوري، گفت: نه اينجا به من قرص نمي‌دهند و من مي‌خواهم پيش پزشک زندان بروم.

همسر محمد رجبي ادامه داد: به مسئولان زندان گفتم که اگر او قرصهايش را نخورد حالش بسيار بد خواهد شد و آنها گفتند: ما اجازه نداريم به زنداني قرص بدهيم مگر اينکه قاضي پرونده در حکم وي قيد کند که مجاز به مصرف قرص است و اين در حالي بود که من در روز دادگاه به قاضي يادآوري کره بودم که همسرم دچار جنون آني است و اگر قرصهايش را مصرف نکند دچار مشکل مي‌شود اما قاضي به من گفت: تأييد اين مطلب در صلاحيت پزشکي قانوني است و عليرغم اينکه در پرونده پزشکي محمد بيماري جنون آني قيد شده بود، قاضي بدون توجه به تقاضاي من حکم زنداني شدن محمد را صادر کرد.

وي با اشاره به اينکه مسئولان زندان تنها راه مصرف قرصهاي محمد را اجازه قاضي دانستند گفت: بارديگر همراه عليرضا (پسر جانباز) به قاضي مراجعه کرديم و با التماس وضعيت محمد را به او گزارش داديم و گفتيم که اگر چنين مجوزي ندهد وضعيت محمد وخيم‌تر خواهد شد و حتي پرونده پزشکي محمد و نامه‌اي از بنياد جانبازان را براي قاضي برديم که در آن ذکر شده بود که اگر آقاي رجبي قرصهايش را که شامل 25 قرص است هر روز مصرف نکند دچار جنون آني مي شود و بايد در بيمارستان بستري شود. اما در مقابل التماسهاي پي‌درپي من به قاضي وي گفت: او بايد در زندان بماند تا ادب شود وتهديد کرد که اگر يک کلمه ديگر حرف بزنم مرا هم نزد همسرم خواهد فرستاد.

مليحه خدمتخواه ادامه داد: در نهايت اين قضايا منجر به اين شد که در زندان محمد همه را عاصي کرد و گروهي از زندانيان بر سر او ريختند و او را کتک زدند. زيرا حال وي به حدي نامساعد شده بود که با پاي برهنه به دستشويي مي رفت و مدام از جنگ و جبهه براي زندانيان حرف مي زد.گاهي مي خنديد و گاهي عصبي مي شد. پس از آن به جاي بررسي قضيه وي را از بند 2 به بند 12 زندان قزل حصار که مخصوص ديوانگان است فرستادند.

وي افزود: در آنجا علاوه بر حال روحي، حال جسمي محمد هم وخيم شد. چون آنها فکر مي کردند محمد مي فهمد و به طور عمد آنها را اذيت مي کند. در حالي که او در اثر مصرف نکردن داروهايش از حالت طبيعي خارج شده بود. در نهايت بر سر او ريخته و او را کتک زده بودند بعد هم که حال او بد شده و به کما فرو رفته بود و وقتي کاملا بيهوش شد او را به بيمارستان شهيد رجايي آورده و گفته بودند، اين زنداني دچار مرگ مغزي شده است.

همسر محمد اظهار داشت‌: من فکر مي‌کنم که دستهاي محمد را به عمد سوزانده‌اند و ضربه‌اي به سرش خورده که او را به حال کما انداخته است.

وي درمورد آخرين مراجعه اش به زندان جهت ملاقات گفت: دفعه چهارم که به ملاقات رفتيم بعد از کلي سرگردان کردن ما ، بواسطه اشکهايي که پسرمان ريخت به ما گفتند محمد را از آن بند به جاي ديگري برده اند و امروز روزملاقات نيست. خلاصه با اصرار که کرديم معلوم شد حال محمد وخيم شده و او را به بيمارستان شهيد رجايي برده اند و معاون زندان ما را به سمت بيمارستان هدايت کرد.

خدمتخواه درباره وضعيت محمد رجبي ثاني در بيمارستان اظهار داشت: وقتي در بيمارستان سراغ محمد را گرفتيم او را در يک اتاق ديديم که مثل انباري بود. چهار تخت روي هم انباشته و دو ويلچر در آن بود. قيافه وي طوري بود که براي پسرش قابل شناسايي نبود. تمام بدن وي مجروح و زخمي و دستانش تا آرنج سوخته بود و تاولهاي بسيار بزرگي روي آنها وجود داشت. صورتش به شدت کبود و لبهايش متورم بود و باور اينکه وي همسر من و پدر فرزندان ماست ممکن نبود. در مدت چهار روزي که در بيمارستان بوده به حال وي رسيدگي نشده و حتي التماس سربازهاي همراه وي بي ثمر بوده است. فردي با چنين اوصافي دست و پايش هم مطابق قوانين زندان با زنجير به تخت بسته شده و در کما به سر مي برد.

همسر محمد با چشمان پر از شک افزود: شما فکر کنيد چه بر سر ما آوردند، شوهرم را به خاطر دو تا شيشه ماشين به زندان فرستادند و به او برچسب خلافکار زدند. از زندان هم مرده او را به بيمارستان فرستادند. الان چه کسي مسوول است؟ شوهر من کاملا سالم به زندان رفت فردي که مدام از جبهه و جنگ حرف مي زد و اين اواخر که در مورد جنگ عراق با يکي از دوستانش صحبت مي کرد شنيدم که مي‌گفت: اگر جنگي رخ دهد ما هنوز هستيم و بايد جز اولين کساني باشيم که به جبهه مي رويم. آيا با فردي که بعد از سالها هنوز پايبند ارزشهاي دفاع مقدس بود، بايد اين گونه رفتار مي کردند. الان هم که در بيمارستان است تمام کارهايش را من پيگيري مي کنم و حتي آزمايش‌هايي را که لازم است انجام دهند با هزينه خودم انجام داده و جواب را براي بيمارستان مي آورم.

مليحه خدمتخواه در پايان گفت: شما بگوييد اگر ما پيگير قضيه نبوديم محمد تا کي در آن انباري دوام مي آورد و آيا کسي پيدا مي شد که از او مراقبت ويژه کند؟ اگر محمد دوام بياورد حداقل بايد 4 تا 6 ماه در بيمارستان بستري شود تا به حال عادي برگردد.

... اما محمد دوام نياورد. آن روز که با همسر محمد رجبي ثاني صحبت کرديم، او اميد داشت که همسرش زنده بماند. اما امروز ديگر محمد در اين دنيا نيست. اين گزارش در حالي منتشر مي‌شود که مراسم شب هفت آن شهيد در حال برگزاري است.

منبع: خبرگزاري مهر ـ گروه دفاع مقدس

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : پنجشنبه 1387/07/04 | 22:43 | نویسنده : اشک |

رمضان، نامى از نام هاى خدا

رمضان، نامى از نام هاى خدا

 

 

رمضان از اسماء الله است

رمضان اسمى از اسماء الهى مى‏باشد و نبايست‏به تنهائى ذكر كرد مثلا بگوئيم، رمضان آمد يا رفت، بلكه بايد گفت ماه رمضان آمد، يعنى ماه را بايد به اسم اضافه نمود، در اين رابطه به سخنان حضرت امام محمد باقر (عليه السلام) گوش فرا مى‏دهيم. 

هشام بن سالم نقل روايت مى‏نمايد و مى‏گويد: ما هشت نفر از رجال در محضر حضرت ابى جعفر امام باقر (عليهما السلام) بوديم، پس سخن از رمضان به ميان آورديم. 

 

امام عليه السلام فرمود: نگوئيد اين است رمضان، و نگوئيد رمضان رفت و يا آمد، زيرا رمضان نامى از اسماء الله است كه نمى‏رود و نمى‏آيد كه شى‏ء زائل و نابود شدنى مى‏رود و مى‏آيد، بلكه بگوئيد ماه رمضان، پس ماه را اضافه كنيد در تلفظ به اسم، كه اسم اسم الله مى‏باشد، و ماه رمضان ماهى است، كه قرآن در او نازل شده است، و خداوند آن را مثل و عيد قرار داده است همچنانكه پروردگار بزرگ عيسى بن مريم (سلام الله عليهما) را براى بنى اسرائيل مثل قرار داده است،  

و از حضرت على بن ابى طالب (عليه السلام) روايت‏شده كه حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لكن قولوا شهر رمضان فانكم لا تدرون ما رمضان‏» شما به راستى نمى‏دانيد كه رمضان چيست (و چه فضائلى در او نهفته است). واژه رمضان و معناى اصطلاحى آن رمضان از مصدر «رمض‏» به معناى شدت گرما، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است، انتخاب چنين واژه‏اى براستى از دقت نظر و لطافت‏خاصى برخوردار است. 

چرا كه سخن از گداخته شدن است، و شايد به تعبيرى دگرگون شدن در زير آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بى امانش،زيرا كه رمضان ماه تحمل شدائد و عطش مى‏باشد، عطشى ناشى از آفتاب سوزان يا گرماى شديد روزهاى طولانى تابستان

و عطش ديگر حاصل از نفس سركشى كه پيوسته مى‏گدازد، و سوزشش براستى جبران ناپذير است. 

در مقايسه اين دو سوزش، دقيقا رابطه عكس برقرار است، بدين مفهوم كه نفس سركش با چشيدن آب تشنه‏تر مى گردد، وهرگز به يك جرعه بسنده نمى‏كند، و پيوسته آدمى را در تلاش خستگى ناپذير جهت ارضاى تمايلات خود وا مى‏دارد. و در همين رابطه است كه مولوى با لطافت هرچه تمامتر اين تشبيه والا را به كار مى‏گيرد و مى‏گويد:

 

آب كم جو تشنگى آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست تا سقا هم ربهم آيد جواب تشنه باش الله اعلم بالصواب زين طلب بنده به كوى حق رسيد درد مريم را به خرما بن كشيد اما از سوى ديگر، عطش ناشى از آفتاب سوزان سيرى پذير است، و قانع كننده.

 


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : پنجشنبه 1387/07/04 | 22:39 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 5 مهرماه

 

تاریخ در چنین روزی 5 مهرماه

 

شکست حصر آبادان

 پس ازتجاوزعراق به مرزهای کشورمان درشهریور1359بخش هایی ازشهرهای مرزی کشورپس ازچهل روزمقاومت جانفشانه مردم به دست دشمن بعثی افتاد که دراین میان شهر آبادان نیزبه محاصره کامل نیروهای بعثی درآمد. درهمین زمان ارتش عراق هشتم آبان 1359 وارد آبادان شد . به دنبال صدورفرمان امام خمینی( ره) درچهاردهم آبان 1359مبنی براینکه حصرآبادان باید شکسته شود، این مساله اهمیت خاصی برای نیروهای نظامی کشوریافت . بدین طریق بود که طرح عملیات ثامن الائمه در پانزدهم شهریور1360 تکمیل شد . دراین عملیات پس ازایجاد معابرازسوی لشکرهفتاد وهفت خراسان ، زمان حمله ، ساعت یک بامداد  روز پنجم مهر 1360 به واحدهای عمل کننده اعلام شد . در این زمان بود که با استفاده از اصل غافلگیری دشمن ،  حمله رزمندگان اسلام شکل وسیعتری به خود گرفت و از ساعت شش بامداد همان روز نیروی هوایی ارتش موفق شد پوشش هوایی خود را در منطقه نبرد برقرار سازد و نیروهای  بعثی را مجبور به عقب نشینی سازد .

پس از 42 ساعت مبارزه مستمر نیروهای ایثار گر ارتش جمهوری اسلامی ایران و تلاش مداوم نیروهای لشکر 77  خراسان و جانفشانی های نیروهای مردمی ،  نیروهای دشمن پا به فرار نهادند و عقب نشینی را ترجیح دادند . پس از این عملیات و نزدیک به یک سال بعد  آبادان از محاصره کامل رژیم بعثی خارج شد . متاسفانه بعد از این عملیات پیروزمند چندتن از فرماندهان عالی رتبه ارتش و سپاه به هنگام عزیمت باهواپیما به تهران به فیض عظیم شهادت نایل آمدند. طی  عملیات ثامن الائمه ،  بیش از 150 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده کشور  آزاد شد و بیش از سه هزار نفر از نیرو های دشمن کشته  و زخمی شدند . همچنین  1656 نفر نیز به اسارت در آمدند .  علاوه بر این در این عملیات ،  نود دستگاه تانک و نفربر،  صد دستگاه انواع خود رو ، وتعداد 3 فروند هواپیما و یک چرخبال عراق سرنگون شد و شماری  نیز به غنیمت رزمندگان اسلام در آمد .   صدام پس از این عملیات هفت تن از فرماندهان ارشد خود را تیر باران کرد. در  عملیات ثامن الائمه 250 کیلومتر از اراضی شمال و غرب آبادان آزاد شد و تلفات سنگینی به ارتش مزدور بعث وارد آمد.صدام که انتظار نداشت نیروهای وی علی رغم در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و امکانات گسترده ، دچار شکست شود شخصا فرمانده لشکر سوم عراق به نام  " سعد شیته" را اعدام  کرد .

این عملیات هشداری برای رژیم بعث عراق بود و به همین دلیل صدام تلاش کرد تا از طریق یک بسیج عمومی نیروهای زیادی را به جبهه های جنگ  اعزام کند و حتی 18 هزار مزدور را ازکشورهای  مختلف عربی بکار گیرد .  برخی ژنرال های بازنشسته مصری و اردنی نیز در طرح و عملیات  به ارتش صدام کمک کردند .در مرحله دوم جنگ که از عملیات فتح المبین، بیت المقدس و طریق القدس آغاز شد  منجر به آزاد سازی پنج هزار کیلومتر مربع ازاراضی شمال و غرب خوزستان شد.

دراین مرحله صدام از شرکت های غربی برای تولید سلاح های شیمیایی کمک خواست و در این زمینه تعداد زیادی کارخانه تولید سلاح های شیمیایی در عراق احداث شد .  طبق آماری که پس از سقوط بغداد توسط نیروهای آمریکایی منتشر شد رژیم بعث عراق در طول جنگ تحمیلی حدود هشت هزار گلوله شیمیایی علیه رزمندگان اسلام به کار گرفت.

 

 

تسلیم کنسرسیوم به مجلس

 درچنین روزی درسال 1333هجری شمسی علی امینی نخست وزیروقت ایران لایحه قرارداد کنسرسیوم راکه درواقع طریقی در جهت چپاول سرمایه های ملی ایران بود ، تقدیم مجلس شورای ملی کرد . وی دردوران نخست وزیری دکترمصدق وحسن علی منصورپست وزارت  اقتصادی راعهده دار بود . او پیش از آن به عنوان نماینده مجلس درکمیسیون دارایی یاریگراحمد قوام بود . وی همچنین بعدها به وزارت دارایی دوران نخست وزیری زاهدی منصوب شد . امینی دراین دوره توافقنامه با کنسرسیوم نفتی آمریکا امضا کرد . وی یکی ازعوامل مرموز نفوذی آمریکا درایران بود. اودردوران طرح انقلاب شاه ومردم موسوم به انقلاب سفید نخست وزیرشاه بود.آمریکایی ها با گزینش چنین وزیری برای شاه پس ازحسن علی منصورقصد داشتند به طریقی اصلاحات دروغین امینی را درجامعه ایرانی به منصه ظهوربنشانند .

 

 

آزادی بیت المقدس

درچنین روزی درسال 1146میلادی ودرمیانه جنگ های صلیبی سپاهیان اسلام به فرماندهی صلاح الدین ایوبی بیت المقدس را آزاد کردند .

به نقل ازکتاب تاریخ دولتهاى اسلامى وخاندان حکومتگر ج 1 ، نویسنده: استانلى لین‏پل :

مؤسس دولت ایوبیان، صلاح الدین یوسف بن ایوب مشهوربه صلاح الدین ایوبى است.ایوب و برادرش شیرکوه دراواسط قرن ششم هجرى به خدمت اتابک نور الدین محمد زنگى در آمدند وپس از مدتى شیرکوه و برادرزاده‏اش صلاح الدین، از طرف نور الدین براى سرکوبى با شورشهائى که در مصر بروز کرده بود به آن دیار روان شدند.شیرکوه و صلاح الدین براى اولین بار در سال 559 ه ق و براى دومین بار در سال 562 ه ق  به مصر رفتند تا آنکه العاضد آخرین خلیفه‏ى فاطمى ـ شیرکوه را براى جبران خدماتش به وزارت خود برگزید .پس از مرگ ناگهانى شیرکوه، صلاح الدین در سال 564 هجرى وزارت را در دست گرفت و به الملک الناصر ملقب گردید.او بزودى زمام کارها را در دست گرفت و پس از مدتى العاضد را در سال 567 ه  از خلافت خلع کرد و فرمان داد که به نام خلیفه‏ى عباسى المستضى‏ء بالله خطبه بخوانند.با وجود آنکه این تغییر عظیم با آرامش تمام انجام یافت، اما باعث شد که بین صلاح الدین و فرمانده‏اش یعنى اتابک نور الدین اختلافاتى بظهور رسد. اگر نور الدین در سال 569 ه  وفات نکرده بود، بدون تردید نبردى میان آندو بوقوع مى‏پیوست.پس از مرگ نور الدین، صلاح الدین ایوبى ظاهرا نسبت به الملک الصالح اسماعیل بن نور الدین اظهار اطاعت کرد ولى پس از مدتى استقلال کامل خود را اعلان نمود.در دوران صلاح الدین مذهب اهل تسنن به جاى تشیع که در دوران خلافت فاطمیان رسمى شده بود شایع شد و مکه و مدینه نیز که قبل از او تحت نظارت و حکومت خلفاى مصر قرار داشت در این دوران همچنان در دست صلاح الدین باقى ماند.در سال 569 ه صلاح الدین، برادرش تورانشاه را به حکومت یمن منصوب کرد و شعبه‏ى ایوبیان یمن به همین ترتیب بوجود آمد  .صلاح الدین پس از آن متوجه‏ى سوریه شد و در سال 570 هجرى وارد دمشق گردید و علیرغم وجود خاندان نور الدین زنگى، متصرفاتش را وسعت داد تا آنکه بین سالهاى 570 تا 572 ه (1174 ـ 1176 م) حدود مملکت خود را تا رود فرات تثبیت کرد.صلاح الدین تا قبل از وفات الملک الصالح، پسر نور الدین زنگى در سال 579 ه (1183 م) برحلب دست درازى نکرد

 

 

آغاز هفته گردشگری

گردشگری دردنیای امروز یکی ازمهمترین ابزارهای تبادل وتعامل فرهنگی درجهان به شمارمی رود. براساس کنوانسیون بین المللی ترانسپورت و جهانگردی ، جهانگرد به کس اطلاق می شود که به منظور تفریح ، بازدید از مناطق دیدنی ، معالجه ، تجارت ، ورزش و زیارت به کشور دیگر سفر می کند  ،  مشروط بر این که مدت اقامت او از بیست و چهار ساعت کمترو از شش ماه بیشتر نباشد و همچنین  در فاصله ای کمتر از هفتاد کیلومتر ، این سفر  انجام نگیرد . بی شک گردشگری به عنوان یک صنعت مهم درجهان امروز تلقی می شود و نام گذاری هفته ای به این نام ،  اهمیت امر را برای مسوولان جلوه بیشتری خواهد بخشید . همچنین روز هفتم مهر به عنوان روز جهانگردی نام گذاری شده است .

 

 

طولانی ترین سخنرانی جهان

درچنین روزی درسال 1960 میلادی فیدل کاسترورهبرکنونی کوبا طولانی ترین سخنرانی تاریخ را ایراد کرد. این نطق که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایراد شد  4 ساعت و نیم  به طول انجامید .

 

 

تولد موسی مندلسون

مندلسون فیلسوف بر جسته آلمانی در چنین روزی در سال 1729 میلادی به دنیا آمد . او برای نخستین بار در آلمان  کتاب مقدس را به آلمانی ترجمه کرد .

 

 

تولد ایسوار چاندرا وید یسیگار

 وید یسیگار پدر نثر زبان بنگالی در چنین روزی در سال 1820 میلادی به دنیا آمد . تبعید سیتا عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

تولد تی اس الیوت

 

الیوت ، شاعر ، نمایشنامه نویس و منتقد ادبی در چنین روزی در سال 1888 میلادی در شهر سنت لوییز آمریکا متولد شد و در آکسفورد و سوربن به تحصیل علم پرداخت . وی  با انتشار اشعار سرزمین ویرا ن  شهرت زیادی را از آن خود کرد . کتاب مرد ان توخالی او تا حدودی از سر خوردگی وی نسبت به زندگی عصر جدید حکایت دارد . وی بعدها به انگلیس مهاجرت کرد و تبعه این کشور شد . چهار کوارتت ، قتل در کلیسا و کوکتیل پارتی عناوین مهمترین آثار ادبی اویند . وی به سال 1948 میلادی جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد .

 

 

 

تولد مارتین هایدگر

مارتین هایدگر فیلسوف بر جسته  آلمانی در چنین روزی در سال 1889 میلادی به دنیا آمد . وی در نزد هوسرل فلسفه آموخت و مقامش در فلسفه چون مقام گروترودستاین در ادبیات بود . او چنان دشوار گوی است که اغلب افکارش در پرده ای از ابهام باقی مانده است . ها ید گر در کتاب خود با عنوان هستی و زمان خواننده خویش را به مرداب پیچیدگی ها و ابهامات می کشاند که غور در آنها بسیار مشکل می نماید . بسیاری از فیلسوفان عصر جدید به خاطر پیچیدگی افکارش او را ستوده اند و بسیاری از روشنفکران  نیز دنباله رو او شده اند . هایدگر میان وجود کلی و وجود جزیی فرق قائل است . در باب وجود کلی او معتقد است که چیزی نمی داند زیرا فهم بشر در این باب قاصر است اما در باب وجود جزیی عقیده دارد که این وجود تجربه بی ارزشی است میان دو خواب . اگزیستانسیالیست های فرانسوی بعدها پیرو افکار و اندیشه های هایدگر شدند .

 

 

تولد پاپ پل چهارم

این پاپ کلیسای کاتولیک روم  در چنین روزی در سال 1897 میلادی به دنیا آمد. وی بین سالهای 1963 تا 1978 میلادی در این سمت ایفای وظیفه می کرد  .

 

 

تولد جرج جرشوین

 جرشوین آهنگساز توانمند آمریکایی در چنین روزی در سال 1898 میلادی دیده به جهان گشود . حماسه  آبی عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد ولادیمیر رمک

رمک نخستین فضا نورد چک در چنین روزی در سال 1948 میلادی به دنیا آمد . او با سایوز 28 به فضا مسافرت کرد .

 

 

درگذشت پاتریشیولافکادیو هیرن

هیرن نویسنده و مترجم آمریکایی  در چنین روزی در سال 1904 میلادی دار فانی را وداع گفت . وی در طول عمر خود توانست فرهنگ و ادبیات ژاپنی را به غرب معرفی کند .

 

 

درگذشت آلبرتوموراویا

موراویا نویسنده بر جسته ایتالیایی در چنین روزی در سال 1990 میلادی در گذشت . او در داستانهایش به مسایل اجتماعی توجه خاصی نشان می داد . موراویا را به عنوان بزرگترین نویسنده قرن بیستم ادبیات ایتالیا می شناسند . زن سرخ پوش عنوان مهمترین اثر داستانی اوست .

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : پنجشنبه 1387/07/04 | 22:35 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضانتاريخ : چهارشنبه 1387/07/03 | 21:5 | نویسنده : اشک |

فرا رسيدن لحظه انتظار

 فرا رسيدن لحظه انتظار

عصر روز بيست و يكم اسفند ماه سال 63 بود . كليه اقدامات جهت انجام يك عمليات بزرگ صورت گرفته بود . تمامى فرماندهان لشكر از اولين نيروهايى كه جهت‏خنثى كردن كمين‏هاى آگاه كننده دشمن عازم بودند، بازديد كردند . گروه ما ماموريت داشت‏يكى از كمين‏هاى دشمن را خنثى كند . با ذكر صلوات از زير قرآن عبور داده شديم و پس از آن، بر قايق‏هاى پارويى - كه اصطلاحا به آن «بلم‏» مى‏گويند - سوار شديم . پنج نفر بوديم و دو بلم به ما دادند; يكى، دو نفره و ديگرى، سه نفره . فرمانده ما كه يكى از نيروهاى واحد 110 اطلاعات و عمليات بود، راهنمايى و هدايت گروه را بر عهده گرفت . ساعت‏حدود 4 بعدازظهر بود كه حركت نموديم .

از دل آب راه‏ها و نى‏زارها عبور كرديم، هر چه بيشتر مى‏رفتيم هوا رو به تاريكى مى رفت و آثار حضور دشمن آشكار مى شد تا بالاخره حدود ساعت شش و نیم بعد از ظهر به نزديكى هاى كمين مورد نظر رسيديم . 

هوا كاملا تاريك شده بود، وقت نماز مغرب شد، داخل همان بلم‏ها نماز را نشسته خوانديم . صداى رفت و آمد و صحبت كردن عراقى ها كاملا به گوش مى‏رسيد . حدود يك ساعت و نيم در حالت انتظار نشستيم تا اين كه از طريق بى‏سيم به ما خبر دادند كه كارمان را شروع كنيم .  

يكى از بلم ها كه فرمانده داخل آن بود به سمت كمين دشمن حركت كرد . وقتى بلم نزديك دشمن شد با آرپى‏جى به سمت آنان شليك شد، ولى اصابت نكرد، از همين جا درگيرى شروع شد . 

من به همراه دو نفر ديگر در محل اوليه باقى مانديم، پس از درگيرى مختصرى از فرمانده خبرى نشد چون در حين درگيرى تير به بلم اصابت كرده بود و پس از سوراخ شدن غرق شده بودند و ما هم قبلا قرار گذاشته بوديم به محض افتادن اتفاقى به محل اصلى ماموريت‏برويم . 

بعد از لحظاتى با ديگر افراد مشورت كرديم كه به سمت كمين حركت كنيم، ولى منطقه براى ما خيلى آشنا نبود و براى همين، وقتى ما چند قدمى جلو رفتيم به منطقه‏اى برخورديم كه ديگر نيزار نداشت تا پشت آن‏ها مخفى شويم، لذا دشمن كاملا از وجود ما آگاه شده بود و شروع به پرتاب خمپاره منور كرد . ما از طرف دشمن كاملا شناسايى شده بوديم و خود را سريع به آن طرف آب‏راه رسانديم . وقتى به نيزارها رسيديم با سيم تلفن صحرايى دشمن برخورد نموديم و بلافاصله با سيم چين آن را قطع كرديم، و خواستيم كه به سمت جلو حركت كنيم ولى همين كه به سمت چپ خود نگاه كرديم، ديديم سنگر دشمن در بيست مترى ما قرار دارد و دو نفر در آن جا در حال صحبت كردن بودند . كمى صبر نموديم تا متوجه شديم به چه زبانى حرف مى‏زنند كه صحبتشان قطع شد و تير اندازى هم نمى‏شد، شايد آنها هم نمى‏دانستند كه ما نيروى خودى هستيم يا ايرانى، نفس‏ها در سينه‏هايمان حبس شده بود، نمى دانستيم چه بكنيم، نهايتا تصميم گرفتيم رمز عمليات را بگوييم . 

لحظه سرنوشت

وقتى رمز عمليات را گفتيم، عراقى‏ها شروع به تيراندازى كردند ما هم يك موشك آرپى‏جى به سمت دشمن شليك نموديم ولى با كمى فاصله، در كنار آن‏ها زمين خورد و به هدف اصابت نكرد . چندين خشاب فشنگ به سمت دشمن خالى كرديم، در اوج تيراندازى ناگاه احساس نمودم چيزى به بدنم خورد و بلافاصله ضعف عجيبى به من دست داد كه حتى نمى‏توانستم خشاب را از اسلحه بيرون بياورم و احساس كردم یکی از پاهایم ديگر حالت قبلى را ندارند و اين همان لحظه‏اى بود كه ترکش به پایم خورده بود و درگيرى تمام شده بود . البته از طرف دشمن هم چنان تيراندازى ادامه داشت و از طرف ما خير . چون يكى از بچه‏ها از ناحيه سر و صورت زخمى شده بود و نفرى كه سالم مانده بود بلم را حركت مى‏داد . كم‏ كم از محل درگيرى خارج شديم و به سمت محل اوليه حركت كرديم كه فرمانده گروه را داخل آب ديديم . خود را به زحمت داخل بلم كشيد، كمى عقب‏تر آمديم .

عمليات كاملا شروع شده بود و نيروهاى اصلى در حال حركت‏بودند . قايق‏هاى موتورى وقتى از كنار ما حركت مى‏كردند، با موجى كه ايجاد مى‏كردند، مى‏توانست چندين بار بلم پارويى ما را غرق كند ولى خواست‏خدا بود بلمى كه در حالت عادى با كمترين انحرافى غرق مى‏شد، با اين همه موج ايجاد شده غرق نشود كه اگر غرق مى‏شد ما سرنوشت ديگرى داشتيم . بلم چهار نفره ما، در حالى كه فقط ظرفيت دو نفر را داشت در دل آب‏ها حركت مى‏كرد . بالاخره با مشكلات زيادى ما را داخل يك قايق موتورى انداختند و به اسكله رساندند . و بعد از آن با آمبولانس به بيمارستان صحرايى انتقال دادند . در تمام لحظات بعد از مجروحيت كاملا به هوش بودم . همه مراحل و مكان‏هايى كه در آن حركت مى‏كرديم به خوبى به ياد دارم .

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : چهارشنبه 1387/07/03 | 20:55 | نویسنده : اشک |

چرا اولياي خدا از رسيدن ماه رمضان خرسند مي‌شدند؟

چرا اولياي خدا از رسيدن ماه رمضان خرسند مي‌شدند؟

رهبرمعظم انقلاب 

ماه رمضان، فرصت بسيار استثنايي و بزرگي است و به لطف خداي متعال، امسال هم اين فرصت به ما داده شد كه بتوانيم در اين ماه مبارك بر سر سفرة ضيافت الهي حاضر بشويم. اين فرصت استثنايي در طول سال، نظير ندارد. در ماه رمضان براي ما خاكيان و زمينيان چه سعادت بزرگي است كه با ملائكة الهي و با روح امين هم‌نشين بشويم: «تنزّل الملائكه والرّوح فيها باذن ربّهم» .ليله‌القدر در ماه رمضان، شب هم‌نشيني خاكيان با فرشتگان ملأ اعلاست. 

همان‏طور كه كاروان بشري به سوي نهايتي در حال حركت دائمي است، هر فرد انسان هم در طول زندگي خود در حال حركت به يك منتها، غايت و سرمنزلي است: «انّك كادح الي ربّك كدحا فملاقيه». اين مسير طولاني و پر فراز و نشيب از گذرگاه‌هاي گوناگوني مي‏گذرد؛ رنج‌ها در آن هست، بلاها در آن هست، سختي‌ها هست، گشايش‌ها و فرج‌ها و شادي‏ها در آن هست:«بلوناهم بالحسنات و السّيئات»؛ همة اين‌ها هم آزمايش است. افراد بشر اين راه طولاني را بايد طي كنند و سعي كنند خود را به اوج نقطة كمال انساني، يعني به لقاءاللَّه برسانند، حركت در بعضي از قطعات اين راه دشوار است؛ مثل مسيرهاي زندگي معمولي؛ گاهي انسان از گذرگاه دشواري عبور مي‏كند؛ گاهي از جادة سختي، در گردنه‌اي مجبور است بالا برود؛ گاهي سر راه انسان باتلاقي قرار مي‏گيرد؛ گاهي هم راه، راهِ گسترده و مركب، مركب همواري است.  

ما در طول سال و در مسير طولاني حركت خودمان در چالش با هواهاي نفساني، با گناهان، با فضاهاي تاريكي كه خودمان به‏دست خودمان به‏وجود مي‏آوريم، با مشكلاتي مواجه مي‏شويم. گاهي انسان براي اين‏كه حال دعا پيدا كند، مشكل دارد؛ گاهي براي اين‏كه قطرة اشكي بفشاند، مشكل دارد؛ چون راه دشوار است، به‏وسيلة خلاف‌ها و گناه‌هاي خود احاطه مي‏شويم؛ اما قطعة ماه رمضان، آن قطعه‏اي است كه حركتِ در آن قطعه آسان است؛ مثل اين است كه در راه دشواري كه مي‏خواهيد به محلي يا به شهري برسيد، گاهي مجبوريد پياده راه را طي كنيد؛ گاهي مجبوريد از آب بگذريد؛ گاهي مجبوريد از باتلاق بگذريد؛ يك‏جا هم مي‏رسيد به فرودگاهي كه هواپيماي مجهزي آماده است تا شما را بي‏دردسر و با خيال راحت و پس از طي مسير طولاني به مقصد برساند. آغاز ماه رمضان، رسيدن به همين فرودگاه است.  

خداي متعال راه را در ماه رمضان هموار كرده است. اين روزه‏يي كه شما مي‏گيريد، نفس و هواهاي نفساني را به زنجير مي‏كشد؛ اين عباد‌ت‌ها، اين دعاها، اين خشوع‌ها، اين ذكرها و اين ليله‌القدر همان وسايل همواري است كه شما را فرسنگ‌ها جلو مي‏برد؛ راهي را كه در طول سال و در ماه‌هاي ديگر گاهي يك متر يك متر، بايد طي كنيم؛ مي‏توانيم اگر همت كنيم و اگر خودمان را برسانيم، در ماه رمضان اين راه را فرسنگ‌فرسنگ طي كنيم؛ لذاست كه شما مي‏بينيد اولياي خدا از مژده‏ي رسيدن ماه رمضان خرسند مي‏شدند و از فراق ماه رمضان اشك‌هايشان سرازير مي‏شد


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : چهارشنبه 1387/07/03 | 20:41 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 4 مهرماه

تاریخ در چنین روزی 4 مهرماه

 

درگذشت راجربیکن

 درچنین روزی درسال 1296 میلادی ، راجر بیکن فیلسوف مشهورانگلیسی دارفانی را وداع گفت . وی علاوه برفلسفه درحوزه علم شیمی نیزصاحب رای و اندیشه است . اوبرای نخستین بار توانست فرول شیمیایی باروت رابنویسد .  

الوس ریمر

 این دانشمند بزرگ دانمارکی درچنین روزی درسال 1644 میلادی به دنیا آمد ،  وی اولین کسی بود که توانست سرعت نوررا اندازه گیری کند .  

تولد ژان فیلیپ رامو

راموآهنگسازتوانمند فرانسوی درچنین روزی درسال 1683 میلادی به دنیا آمد غسل تعمید داده شدهعنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .  

تولد نیکلاس ژوزف کونیو

 کونیو مهندس بر جسته فرانسوی ،  سازنده نخستین اتو مبیل در جهان در چنین روزی در سال 1725 میلادی به دنیا آمد . او با طراحی نخستین خودروی جهان ، محصولی  عظیم الجثه و سنگین که با سوخت بخار کار می کرد را به جهانیان  عرضه داشت   .  

تولد توماس هانت مورگان

مورگان زیست شناس برجسته آمریکایی در چنین روزی درسال 1866 میلادی به دنیا آمد . او درسال 1933نوبل این رشته را ازآن خود کرد .  

تولد ویلیام فاکنر

ویلیام فاکنر درچنین روزی درسال 1897  دیده به جهان گشود . وی درطول زندگی خود به کشورهای مختلفی ازجمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا وانگلستان سفرکرد. حاصل این سفرها وتجربیات زندگی درکشورهای مختلف به وضوح درآثارمختلف اونمایان است . روشنایی درماه اوت،  گل سرخی برای امیلی ومیراث زشت نژادی ازمهمترین آثارداستانی این نویسنده بزرگ است . وی 65 سال زندگی کرد ودراین مدت یک بارنیزبرنده جایزه نوبل ادبی شد .  

تولد دیمیتری شوستاکوویچ

شوستاکوویچ آهنگسازبرجسته روس درچنین روزی درسال 1906میلادی به دنیا آمد . نهمین عنوان مهمترین اثرموسیقایی اوست .  

تولد رابرت برسون

برسون کارگردان معروف فرانسوی  در چنین روزی در سال 1907 میلادی به دنیا آمد . جیب بر و موشت عناوین مهمترین آثار سینمایی اویند .  

تولد سرژی بوندار چاک

 بوندارچاک کارگردان بر جسته اوکراینی درچنین روزی درسال 1920 میلادی به دنیا آمد .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : چهارشنبه 1387/07/03 | 20:33 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : سه شنبه 1387/07/02 | 20:20 | نویسنده : اشک |

تنها و غریبانه

 تنها و غریبانه

 

آن روز زینب کوچولو همه اش دلشوره داشت . خودش هم نمی دانست این همه نگرانی برای چیست ؟ آخر زینب آن روز امتحانش را خوب داده بود . دیکته هم بیست شده بود ولی به جای اینکه خوشحال باشه اصلا احساس خوبی نداشت . با خودش فکر می کرد : نکند باز هم حال بابا بد شده باشد ؟ نکند باز هم ...آخه صبح که از خانه می آمد حال بابا تعریفی نداشت . توی همین فکرها بود که ناگهان خانم معلم از او پرسید : زینب جان چی شده ؟ حالت خوب نیست ؛ زینب جواب داد : « نه خانم حالم خوبه . » خانم معلم گفت :  « بلند شو دخترم ، برو حیاط ، آبی به صورتت بزن و بیا . »  خانم معلم خیلی به زینب علاقه داشت و برای پدر و مادر او احترام زیادی قائل بود .  او همیشه می گفت ، اگر امروز ما آزاد زندگی می کنیم ، این آزادی را مدیون رزمندگانی هستیم که جان خود را در کف  دست قرار دادند و در راه اسلام ، از همه چیز خود گذشتند .

زنگ مدرسه که خورد ، زینب با خوشحالی به طرف خانه دوید تا نمره ی امتحان دیکته اش را به با با و مامان نشان دهد . ولی آن دلشوره دست از سر او بر نمی داشت .  به وسط کوچه که رسید دید جلوی خانه شان شلوغ است ، یک دفعه دلش ریخت ، قلبش مثل قلب یک گنجشک تند تنتد می زد . گام های کودکانه اش سست شد . از دور نگاه می کرد ؛ ولی با خودش می گفت : « نه انشاالله که چیزی نیست .مگر هر شلوغی جلوی خانه ما باشد به خاطر باباست ؟ » زینب با این حرف ها می خواست به خودش دلداری  دهد ؛  ولی یک کسی یا چیزی ته دلش می گفت : « نه باز حتما حال بابا بد شده است . » بدون این که بخواهد از سینه اش بیرون بزند ، نفس عمیقی کشید و ناگهان تصمیم گرفت . با سرعت به طرف خانه بدود . همین کار را کرد . در راه چند بار نزدیک بود به زمین بیفتد . بیفتد . نزدیک خانه رسید ، صدای بابا را شنید . انگار دنیا روی سرش خراب شد . آن دل شوره ها ، آن تپش قلب و آن نفس کشیدن ها بی دلیل نبود . گام هایش شل شد ، کیف از روی دوشش افتاد . خسته و کشان کشان خودش را به دیوار پشت خانه رساند . صدای بابا را  به خوبی می شنید .  با با فریاد میزد : « حاجی جون ، پس چی شد ؟ عراقی ها قیچی مون کردند . قایق ها توی تله ی خورشیدی ها مانده اند . بچه ها دارند تکه تکه می شوند . حاجی جون چرا توپخانه این جا را به آتش نمی کشد ؟ » . جمعیت دور بابا جمع شده بودن . بعضی از بزرگتر ها گریه می کردند . جوان ها هم بعض هاشان می خندیدند .

مامان گفت : « رضا جون ؛ آقا رضا دیگه بسه ، بیا به خانه برویم . « ولی بابا خودش را محکم به دیوار زد و بعد مامان را هل داد و خودش را روی زمین پرت کرد و گفت :

« بخوابید ، خمسه خمسه می زنند . »  مادر به دیوار خورد و بعد روی زمین افتاد و خون پیشانیش را پوشاند . زینب روی زمین ، پشت دیوار زانو زده بود و گریه می کرد . جمعیت که ترسیده بودند کمی عقب رفتند . هنوز بعضی از جوان ها می خندیدند . زینب به طرف مادردوید و فریاد زد  : « مامان جونم  چی شده ؟  » و بعد اشک مثل سیل از چشمان قشنگش سرازیز شد . پیرمردی از وسط جمعیت به طرف بابا رضا رفت و با صدای بلند گفت : چه چیزی را نگاه می کنید ؟!  «در بین شما یک مسلمان نیست که بیاید کمک کند تا این مرد را به خانه اش ببریم ؟ » چند تا از جوان ها جلو آمدند . که یک دفعه عمو احمد از میان جمعیت خودش رابا سرعت  به بابا رساند و به پیر مرد گفت : « حاج اکبر خدا خیرت بدهد ؛ تا شنیدم به سرعت دویدم ؛ ولی دیر رسیدم . « اشک در چشم عمو ، مثل مروارید غلتان می درخشید ؛  سر بابا را در آغوش گرفت و بوسید . بعد به کمک حاج اکبر بابا را بلند کردند که به خانه ببرند ، در همین موقع زن عمو و عمه نرگس رسیدند و مامان را از زمین بلند کردند .

ولی زینب هنوز داشت گریه می کرد . که دست مهربانی سر او را نوازش کرد و صدایی با مهربانی گفت : : « زینب جان ! از روی زمین بلند شو ، بلند شو تا به خانه برویم . زینب صدارا می شناخت . سرش را که بلند کرد ، صورت مهربان خانم معلم را دید . بی اختیار خودش را در آغوش او اندخت و گریه کرد . خانم معلم هم اورا در آغوش گرفت و بوسید . جمعیت کم کم پراکنده شد . زینب با خشم و غصه از خانم معلم پرسید : «خانم ، اینها چرا می خندیدند ؟  مگر بابای من همان رزمنده ای نیست که وقتی به جبهه می رفت ، برای او گل می آوردند و اسپند دود می کردند ؟ مگر وقتی از اسارت آمد ، تمام کوچه را چراغانی  نکرده بودند ؟ » دوباره گریه کرد . خانم معلم اورا آرام کرد و به خانه برد .

خانه به هم ریخته بود . عمو احمد ، بابا را در رختخواب خوابانده بود و داشت داروهایش را می داد . عمه نرگس داشت پیشانی مامان را پانسمان می کرد . زن عمو هم داشت  شیشه خورده ها را جارو می کرد . زینب گوشه ی اتاق نشست وقتی که کوچکتر بود ، مامان عکس های بابا را به او نشان می داد و از گذشته ی با با برایش تعریف می کرد .

مامان می گفت : « تازه ازدواج کرده بودیم که بابا به جبهه رفت . بار اولش که نبود . من هم این را می دانستم ؛ ولی این دفعه فرق داشت . و غم عجیبی در سینه ام جا گرفته بود . او رفت و دیگر نیامد » . یک سال از پایان جنگ گذشته بود که گفتند ، بابایت می آید . همه خوشحال بودند . تمام کوچه را چراغانی کرده بودیم . همه می آمدند و می رفتند . در خانه و محل غلغله ای بود ؛ ولی رضا ، رضایی نبود که به جبهه رفته بود .  مدتی که گذشت ، کم کم دوستانش هم او را تنها گذاشتند . مدتی سر کار رفت . یک روز با دنیایی از غم به خانه آمد و گفت : « گفتند باید بازنشسته بشوی ، گفتم : خوب این غصه نداره رضا جون ، می آیی خانه و با هم یک زندگی آرام و راحت درست می کنیم . امید وار بودم که با استراحت بیشتر ، حالش بهتر بشود ؛ ولی نشد . »

از آن روز ، روز به روز حالش بدتر شد . عمع پیشانی مامان را پانسمان کرده بود و خون صورتش را پاک می کرد . مادر نگاهی به زینب کرد و او را در آغوش کشید . زینب در آغوش مادر آرام گرفت و دائم صورت مامان را می بوسید .

00000000

بابا که از خواب بیدار شد ، دید همه چیز به هم ریخته و مامان پیشانی اش را با دستمال بسته است . گفت « زهرا جان ، باز هم قاطی کرده بودم ؟ » مامان با لبخندی که یک دنیا محبت را در خود جا داده بود گفت : « نه ، چیزی نشد . »  بعد در حالی که لیوان چای را جلوی بابا می گذاشت ، دستی به موهای بابا کشید و بابا دست او را گرفت و گفت : « زهرا جان ، مرا ببخش و مامان بازهم خندید و به آشپزخانه رفت . » بابا گفت : « من می دانم این قرص ها فایده ای نداره ، من باید کار کنم ، آن طوری راحت ترم . ولی نمی دانم چرا هر چه می گویم هیچ کس گوشش بدهکار نیست . به خدا این طوری روز به روز بدتر می شوم و شما را بیشتر اذیت می کنم . به خدا دلم نمی خواهد شماها را هم از دست بدهم . »

زینب وقتی که بابا این طوری حرف می زد، خیلی دوستش داشت ؛ ولی خیلی دلش برای او می سوخت . آخر بابا وقتی حالش بد می شد ، نمی توانست جلوی خودش را بگیرد . زینب دلش گرفته بود . او با خودش می گفت : « خدایا چرا دوستان بابای من سراغ او نمی آیند ؟ چرا نمی گذارند بابا سرکار برود ؟ » زینب جوابی برای این سؤالها نداشت .

یک روز از بابا پرسید : « بابا شما چرا اینقدر تنها هستید؛چرا کسی به خانه ی ما نمی آید؟ مگر شما تو جبهه دوست نداشتید؟ » بابا لبخندی زد و پیشانی زینب را بوسید و گفت : « آخه دخترم دوستان من همه شهید شدند . دعا کن من هم شهید بشوم . »

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : سه شنبه 1387/07/02 | 20:14 | نویسنده : اشک |

تحیر بشریت در برابر علی علیه السلام

 تحیر بشریت در برابر علی علیه السلام

 

علی كیست؟!

به راستی او كیست كه همگان محو كمالات و صفات اویند؟ او كیست كه بعضی در مقام تمجید او از حد فراتر رفته اند و او را خدا خطاب كرده اند و برخی دیگر در مقام دشمنی در برابر ایشان برخاستند. او كیست كه دشمن مكارش - عمر و عاص- در مقام تمجید او می گوید: علی در بین مردم مثل طلا در بین خاكستر بی ارزش است.

علی كیست؟!

آیا انسانی را سراغ دارید كه در روز، مانند شیر به دنبال رزق حلال و رسیدگی به امور معاش مسلمین باشد و در شب از خوف خدا در حال جان دادن باشد، به راستی علی علیه السلام نوری است كه در بطن انسانیت و این زمین خاكی نمی گنجد و این بدن گنجایش نور الهی او را ندارد.

 

"لوانزلنا هذاالقرآن علی جبل لرایته خاشعاً متصدعاً من خشیة الله." آری بدن علی علیه السلام در حال انفجار بود، همچون كه اگر آیات الهی در دل كوه خوانده شود كوه طاقت شنیدن آیات قرآن را ندارد.

آیا انسانی را سراغ دارید كه در روز، مانند شیر به دنبال رزق حلال و رسیدگی به امور معاش مسلمین باشد و در شب از خوف خدا در حال جان دادن باشد؟ به راستی علی علیه السلام نوری است كه در بطن انسانیت و این زمین خاكی نمی گنجد و این بدن گنجایش نور الهی او را ندارد.

علی علیه السلام كسی است كه شب ها را به عبادت و مناجات با خدای خویش مشغول بود و دعای معروف مناجات كوفه حاكی از سوز دل آن حضرت و مقام و رتبه اعلی او می باشد، همان دعایی كه خطاب به پروردگار می فرماید: "اللهم انی اسئلك الامان یوم لاتنفع مال ولا بنون الا من اتی الله بقلب سلیم." و در ادامه زمزمه ها "مولای یا مولای انا السائل الا المعطی" ؛ خدایا من گدا و تو بخشنده ای و عطا كننده بینوایان و چه كسی بر گدا رحم می كند الا بخشنده و عطا كننده.

 

آری، به راستی "متحیرم چه نامم شه ملك لا فتی را".

كیست این علی علیه السلام كه همگان را به ثنا و ستایش خود در آورده است. چه دوست و چه دشمن! هم دوست در عزایش گریست و هم دشمن. نقل است كه معاویه بعد از شهادت علی علیه السلام  بر تخت پادشاهی خود بر مظلومیت علی علیه السلام گریست.

علی كیست؟!

علی علیه السلام كسی است كه در اوج قدرت فرمانروایی خود را با نان جو و نمك سیر می كرد.

 

چه كسی به مسند قدرت به نان جو بسازد

 

 كند قناعت، چونان امیر خسته جگر

 

او كسی است كه حكمران خود را (عثمان بن حنیف) به خاطر شركت در مجلس اغنیا مواخذه می كند.

آری، علی علیه السلام عمل به تظاهر نمی كرد، بلكه وجودش با حق اتصال و پیوند خاصی داشت.

همچو او كیست كه در جنگ ها بازوان پیغمبر(ص) باشد و جبرئیل در خطاب به او بگوید:

"لافتی الاعلی لاسیف الا ذوالفقار"

همچو او كیست كه پیغمبر(ص) خطاب به او گوید: "علی ابیطالب كروحی من جسدی"؛ علی مثل روح من برای بدنم است.

شجاعتش بس وصف ناپذیر است، زره او پشت نداشت و در جواب این عمل می گفت كه هیچگاه پشت به دشمن نمی كنم تا دشمن بتواند بر من از پشت غلبه كند.

 

به گاه رزم چه بسیار كافران عنود

 

 كشد به خاك، چون مردان آهنین  پیكر

 

آری كیست مانند او، كه هدف از شمشیر زدنش فقط رضای حق باشد و برای این كه كارهایش در جهت حق اعتلا یابد، عمر بن عبدود را به خاطر خشم خود نمی كشد و صبر می كند تا خشمش فرو نشیند و بعد او را به هلاكت می رساند آری "از علی آموز اخلاص عمل".

علی كیست؟!

او كسی است كه شب ها، هنگام تاریكی قدم در كوچه های پر فتنه و خیانت كوفه می گذاشت تا مبادا یتیم و مستضعفی گرسنه بخوابد و چیزی برای خوردن نداشته باشد و عمل را آنقدر پنهانی انجام می داد كه مردم كوفه تازه پس از شهادت آن حضرت، فهمیدند چه كسی طعام را به فقیران و یتیمان می رسانده، در حالی كه خود به نان و نمك و  كفش وصله دار بسنده می كرد.

 

به شام تیره غربت، پناهگاه یتیم

 

به روز معركه، سردار جنگ و نام آور

 

علی كیست؟!

او كسی است كه اگر آفریده نمی شد كسی لیاقت همسری زهرا(س) را نداشت. او كسی است كه فرزندی تربیت كرد تا خاندان و یاران خود را فدای حق كند و خود نیز به مقام "ذبیح الله" و به مقام مطمئنه رسد و سوره فجر خطابی به او باشد. (یا ایتها النفس المطمئنه)

 

علی كیست؟!

او كسی است كه در مكتبش شاگردانی را تربیت كرد كه تا پای جان در راه حق استقامت ورزیدند. شاگردانی داشت همچون مالك، كمیل، میثم تمار، مقداد و ... كه هر كدام خود بحر معرفتی بودند كه هر كس را یاری غوطه ور شدن در امواج این دریاها نیست.

 

علی كیست؟!

در كمال صراحت از مظلومیت خود می گوید: "به من به اندازه ریگ های بیابان و كرك های بدن حیوانات ظلم شده است." آری، جز او چه كسی می تواند در برابر غصب خلافت الهی كه حق اوست برای حفظ اسلام و شوكت آن سكوت اختیار كند و 25 سال خانه نشین شود.

 

آری، همچو او مظلوم كیست كه علامه امینی برای اثبات این كه ولایت و امیری بر مسلمین، حق علی علیه السلام است، چهل سال زحمت بكشد و خون دل خورد؛ صدق گفتار كلام اوست كه می فرماید: "برای نوشتن الغدیر ده هزار جلد كتاب خطی را مطالعه كردم و به صد هزار جلد مراجعه مكرر داشته ام."

 

پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود:

"والذی نفسی بیده، ان هذا و شیعته هم الفائزون یوم القیامة"؛ قسم به او كه جان من در دست اوست، این (علی) و شیعیان او رستگاران روز قیامت هستند."

و در جای دیگری می فرماید:

"هر گاه پشت میزی نشستم كه الغدیر را بنویسم، مثل این كه علی علیه السلام را كنار میز می دیدم كه مطالب را به من دیكته می فرمود."

 

علی كیست؟!

او كسی است كه در منبر وعظ و سخنرانی، سخنانش به جان نفوذ می كرد و موجب روشنایی دل و جان می شد و دلیل آن شد كه سیدرضی آن را جمع آوری كند و لقب "نهج البلاغه" به آن دهد و دیگران آن را "اخ القرآن"؛ ( برادر قرآن) نامند.

سیدرضی خود در این مورد می گوید: "بعد از تمام شدن كتاب چنین دیدم كه نامش را (نهج البلاغه) بگذارم. زیرا این كتاب درهای بلاغت را بر روی بیننده می گشاید."

 

زبان علم و خرد، الكن از فضائل اوست

 

كه كسی علی نشناسد، به غیر پیغمبر(ص)

 

كجا به وصف كمالات او توان پی برد

 

 قلم شوند درختان و بحرها، جوهر

 

آری، واقعاً علی علیه السلام را نتوان شناخت كه اگر علی علیه السلام را كس بشناسد، انسان كامل را شناخته است.

 

او كسی است كه شب ها، هنگام تاریكی قدم در كوچه های پر فتنه و خیانت كوفه می گذاشت تا مبادا یتیم و مستضعفی گرسنه بخوابد و چیزی برای خوردن نداشته باشد و این عمل را آنقدر پنهانی انجام می داد كه مردم كوفه تازه پس از شهادت آن حضرت، فهمیدند چه كسی طعام را به فقیران و یتیمان می رسانده، در حالی كه خود به نان و نمك و  كفش وصله دار بسنده می كرد.

كجاست آن ظرفی كه گنجایش وجود علی علیه السلام و ولایتش را داشته باشد، وجودی كه ولایت علی علیه السلام را بپذیرد و سر تعظیم در برابر ولایت او به زیر آورد؟ كجایند آنها كه لیاقت درك حدیث پیغمبر(ص) را در خطاب به علی علیه السلام و یارانش داشته باشند:"والذی نفسی بیده، ان هذا و شیعته هم الفائزون یوم القیامة"؛ قسم به او كه جان من در دست اوست، این (علی) و شیعیان او رستگاران روز قیامت هستند." هر چه در وجود او فكر می كنیم بیشتر پی به عظمت او می بریم. درآخر به گفته یك نویسنده مسیحی پیرامون علی علیه السلام اكتفا می كنیم :

همه كمالات انسانی و تمامی عناصر فضیلت در وجود پیغمبر(ص) و بهترین بنده اش علی بن ابیطالب مجسم شده است."

 

 

 


موضوعات مرتبط: حضرت علي (ع)

تاريخ : سه شنبه 1387/07/02 | 20:0 | نویسنده : اشک |

تاریخ د رچنین روزی 3 مهرماه

تاریخ د رچنین روزی 3 مهرماه

 

درگذشت محمد علی سیاح

درچنین روزی درسال 1304هجری شمسی محمد علی سیاح سفرنامه نویس برجسته ایرانی دارفانی را وداع گفت ، از او در حوزه سفر نامه نویسی آثار مختلفی به جای مانده است که از میان آنها می توان به سفرنامه حاج سیاح و خاطرات حاج سیاح  اشاره کرد .

 

 

بمباران ورشو توسط هواپیماهای آلمانی

درچنین روزی درسال 1939 میلادی وهمزمان با آغازجنگ جهانی دوم ، هواپیماهای های آلمان نازی دریک اقدام وحشیانه به مدت سه روزشهرورشو درلهستان را به منظور تسلیم این کشوربمباران کردند. بیش ازپانزده هزارنفرکشته ، حاصل این بمباران بود . پس از این اقدام لهستان تسلیم آلمان نازی شد .

 

 

 

هفته جهانی دریانوردی

همه ساله دوم تا هشتم مهرماه به عنوان هفته جهانی دریا نوردی گرامی داشته می شود . بی شک دریا ومسایل مربوط به آن از مسایل مهم زیست محیطی است وشغل دریانوردی نیزبه عنوان یکی ازمسوولیت های مهم درجهان ، با توجه به حجم گسترده نقل و انتقالات کالا ومسافر بسیارمهم تلقی می شود .

 

 

نخستین پرواز انسان با بالن درچنین روزی درسال 1852میلادی برای اولین بارانسان توانست با بالن برفرازشهروروستا پرواز کند وازبالا نظاره گرجهان زیرین باشد. دراین پروازکه درفرانسه انجام شد ، گیفاد، یک مهندس پاریسی دربالنی که خود آن را ساخته بود ازپاریس به سمت یکی ازشهرهای دیگرفرانسه پرواز کرد .

 

 

تولد جیرو لامو کاردانو

کاردانوریاضیدان وستاره شناس برجسته ایتالیایی درچنین روزی درسال 1501 میلادی دیده به جهان گشود . آرس مانیاعنوان مهمترین اثراوست .

 

 

تولد هوراس والپول والپول نویسنده توانمند انگلیسی درچنین روزی درسال 1717میلادی به دنیا آمد . قلعه ا ترا نتو عنوان مهمترین اثرداستانی اوست .

 

 

تولد جرج کلود کلود ، مخترع آمریکایی درچنین روزی درسال 1870 میلادی به دنیا آمد . اولامپ نئون را اختراع کرد .

 

 

تولد سرآلن هربرت

هربرت نویسنده وروزنامه نگارانگلیسی درچنین روزی درسال1890 میلادی دیده به جهان گشود . پانچ وهلنعناوین مهمترین آثارداستانی اویند .

 

 

تولد اف اسکات فیتز جرالد

فیتزجرالد نویسنده مشهورآمریکایی درچنین روزی درسال 1896 میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد. گتسبی بزرگعنوان مهمترین اثرداستانی اوست .

 

 

تولد بارون فلوری

بارون فلوری ،  پزشک  و مرض شناس بر جسته استرالیایی در چنین روزی در سال 1898 میلادی به دنیا آمد . او پنی سیلین را دوباره مورد بررسی قرار داد و محصول عالی تری را به جهان پزشکی ارایه کرد . وی در سال 1945 میلادی نوبل پزشکی را از آن خود کرد .

 

 

 

تولد آندری پانو فینیک

پانوفینیک آهنگساز بر جسته لهستانی در چنین روزی در سال 1914 میلادی به دنیا آمد . اورتور تراژیک عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

 

 

تولد واسلاونلی بل نلی بل آهنگساز بر جسته چک در چنین روزی در سال 1919 میلادی به دنیا آمد . هرکس عنوان مهترین اثر موسیقایی وی است .

 

 

تولدجان بارنر

بارنرنویسنده داستانهای علمی - تخیلی انگلیس درچنین روزی درسال 1934میلادی دیده به جهان گشود . گوسفند چشم می گشاید عنوان مهمترین اثرداستانی اوست .

 

 

درگذشت فیلیپوس بارسلوس بارسلوس فیزیکدان و شیمیدان آلمانی - سوییسی درچنین روزی درسال 1951 میلادی دارفانی راوداع گفت . وی نقش علم شیمی را درپزشکی توسعه داد . او کتاب بزرگ جراحی را به رشته تحریردرآورد .

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : سه شنبه 1387/07/02 | 19:46 | نویسنده : اشک |

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان


موضوعات مرتبط: ماه رمضان

تاريخ : دوشنبه 1387/07/01 | 20:6 | نویسنده : اشک |

لحظه‏هاى ماندگار يك عروج

لحظه‏هاى ماندگار يك عروج  

بعد از عمليات كربلاى 1، به مدت 10 شب، با 50 نفر از بچه‏هاى تخريب، منطقه بين قلاويزان عراق و پاسگاه بهرام آباد را كه تقريبا 2 كيلومتربود، مين‏گذارى كرديم . بعد از تمام شدن كار، همه رفتند مرخصى و فقط من و 4، 5 نفر ديگر مانديم . چند روز بعد، مسئولین اعلام كرد ند: تمام مين‏هايى كه جلوى خط مقدم كاشته‏ايم، منفجر شده است . مين‏ها، ضد تانك و غير استاندارد بودند و مدت زيادى هم از عمرشان گذشته بود . مدل مين‏ها را عوض كرديم، از 15 نفر از افراد گردان هم كمك گرفتيم و شب اول براى كاشتن مين‏ها رفتيم . آن شب 700 متر مين گذارى كرديم و كار تا ساعت 30: 1 نيمه شب طول كشيد . هوا كه مهتابى شد، براى اين كه عراقى‏ها ما را نبينند، كار را تعطيل كرديم و برگشتيم سوار تويوتا شديم . نه سقف داشت نه چراغ . . . من بودم و رحمت‏الله يعقوبى و قربانعلى پوراكبر و محمدرضا جعفرى .

در همين حال يكى از بچه‏ها روكرد به من و گفت: « روضه وداع حضرت زينب (عليهاالسلام) باامام حسين (عليه‏السلام) را بخوان‏» . من هم شروع كردم; از گودال قتلگاه و حلقوم بريده و كهنه پيراهن و . . . گفتم و همه گريه كرديم . به مقر كه رسيديم، همه نماز شب خواندند و خوابيدند .

شب دوم هم 700 متر مين‏گذارى كرديم و ساعت 30: 1 كار را تعطيل كرديم . آن شب هم يكى ديگر از بچه‏ها با التماس از من خواست روضه وداع بخوانم . . . من هم همان حرف‏هاى شب قبل را دوباره تكرار كردم و بچه‏ها عجيب گريه مى‏كردند .

اين بار هم وقتى به مقر رسيديم همه نماز شب خواندند و خوابيدند . و شب سوم هم مثل دو شب قبل تكرار شد . اين بار هم در حال برگشت، گفتند: روضه وداع بخوان و باز هم مثل 2 شب گذشته ، بعد از رسيدن به مقر، نمازخوانديم و خوابيديم .

آن شب تعدادى مين اضافه در خط جا مانده بود . فرمانده  مافوقم از من خواسته بود ، 3 نفر را به عنوان تشويقى بفرستم مشهد . به يعقوبى و پوراكبر و جعفرى گفتم: كه با ماشينى كه از تداركات مى‏آيد، بروند مين‏هايى كه در خط جا مانده را برگردانند و بعد هم به سمت مشهد حركت كنند .

موقع خداحافظى، چهره رحمت‏الله خيلى تغيير كرده بود . گفتم: رحمت! خواب عجيبى ديدى ؟ چرا اينقدر رنگ صورتت تغيير كرده؟

جوابى نداد فقط لبخندى زد و سوار ماشين شد . حال يعقوبى را كه ديدم ، بند دلم پاره شد و دلم به لرزه افتاد .  

×××  

تازه چشمهايم بسته شده بود كه يكى از بچه‏ها با گريه كنارم آمد و گفت: « پاشو، بچه‏ها منفجر شدند! . . . هر چه مى‏گرديم، پيدايشان نمى‏كنيم . . .» . بااضطراب از جا پريدم . باورم نمى‏شد . تا به خودم آمدم، نگاهم افتاد به عروسكى كه گوشه چادر بود .

عجيب‏تر از اين نمى‏شد . بعد از شنيدن اين خبر، بغض گلويم شكست و اشكم سرازير شد .

همين چند روز پيش به رحمت‏الله خبر داده بودند، خداوند دخترى به او عطا كرده و رحمت‏با چه شوقى براى خريدن اين عروسك رفته بود . با شهيد محمد رضا شفيعى سوار موتور شديم و حركت كرديم . نزديكى مهران، انبار مهماتى قرار داشت كه ظاهرا گلوله‏اى به آن اصابت كرده و 800 مين ضد تانكى كه داخلش بود، منفجر شده بود; آن هم زمانى كه بچه‏ها آنجا بودند . . . . انفجار اين تعداد مين، گودال بسيار عظيمى را به وجود آورده بود .

با محمدرضا رفتيم داخل گودال . قدم كه از قدم برمى‏داشتيم، كنار پايمان، بند انگشتى، ياتكه گوشت، يا پوستى افتاده بود . چفيه‏ام را باز كردم و دو نفرى هر چه گوشت و پوست و استخوان مى‏ديديم، داخل آن مى‏گذاشتيم . 3 ساعت داخل گودال قدم زديم و تكه‏هاى پيكر عزيزانمان را جمع كرديم!

يك لحظه به خودم آمدم و ديدم پا برهنه در گودال سرگردانم . بى‏آن كه متوجه شده باشم، اشك‏هايم روى زمين مى‏چكيد و زمزمه مى‏كردم: گلى گم كرده‏ام مى‏جويم او را . . . .  

×××  

محمد رضا سوار موتور شده بود و من هم پشت‏سرش، چفيه به دست . چفيه كوچكى كه پيكر 4 مرد را در آن، جا داده بودم; يعقوبى، پوراكبر، جعفرى و راننده تويوتا . . . محمد رضا حركت كرد، اما چند قدم كه جلو مى‏رفت ، روى شانه‏اش مى‏زدم و مى‏گفتم: نگه‏دار .

چفيه پر بود و از گوشه‏هايش تكه‏هاى گوشت‏بيرون مى‏ريخت . تكه گوشتى را كه افتاده بود، برمى‏داشتم و سوار مى‏شدم و چند قدم جلوتر، باز فرياد مى‏زدم: محمدرضا! نگه‏دار . . . .

با همين وضع تا تعاون رفتيم . آنها هم مقدارى گوشت پيدا كرده بودند . يك تكه حلقوم بود . اما هر چه دست زدم و زير و رو كردم، نتوانستم بفهمم گوشت كدام يك از آن عزيزان است .

ناگهان نگاهم افتاد به گوشه‏اى از گوشت كه تكه پارچه سوخته‏اى به آن چسبيده بود . پارچه‏اى با راه راه آبى و سفيد . يادم آمد، زير پيراهن پوراكبر سفيد بود و خطهاى آبى داشت . از پيراهن پوراكبر آن تكه گوشت را شناسايى كردم و كنار گذاشتم .

شهيد جعفرى را هم كه 15 ساله بود، از پنجه‏هايش شناختم و شهيد يعقوبى را از دستش . كارم كه تمام شد و آمدم اين طرفتر، ناگهان حال عجيبى پيدا كردم . برگشتم و كنار پيكرهاى پاره‏پاره‏شان نشستم . تمام وقايع چند شب گذشته در ذهنم مرور شد .

به خاطر آوردم كه آن 3 شب با چه اصرارى از من خواسته بودند كه روضه وداع حضرت زينب ( عليها السلام) و امام حسين ( عليه السلام) را برايشان بخوانم . من از گودى قتلگاه برايشان گفتم و آنها را در گودى بسان گودى قتلگاه پيدانمودم . از حلقوم بريده و كهنه پيراهن حسين (عليه‏السلام) گفتم و حلقوم بريده پوراكبر را ديدم . اگر زينب از پيراهن برادر، او را شناخت، من هم از پيراهن سوخته قربانعلى او را شناختم . من از بدن پاره‏پاره حسين (عليه‏السلام)، برايشان گفتم و بدن تكه‏تكه‏شان را ديدم . ديگر نمى‏توانستم خودم را و بغض مانده در گلويم را نگه دارم . تا مى‏توانستم گريه كردم و گلايه: «3 شب پياپى به من گفتيد كه روضه وداع بخوان . . . فقط مى‏خواستيد به من بفهمانيد كه چگونه شهيد مى‏شويد؟ مى‏خواستيد بگوييد وقتى بر سر جنازه‏مان آمدى چه مى‏بينى و چه طور بايد ما را بشناسى؟ تمام روضه‏هايى را كه مى‏خواندم، مى‏ديديد و اينگونه به من هم نشان داديد . . . .»

حالا من مانده بودم و تصويرى از مصيبت فراق; تصويرى كه نمايانگر وداع زينب (عليهاالسلام) و حسين (عليه‏السلام) در گودى قتلگاه بود . تصويرى از كربلا كه در كربلاى 2 ديدم . . . .  

خدا بود و ديگر هيچ نبود  

اى حسين! اى شهيد بزرگ! آمده‏ام تا با تو راز و نياز

 كنم . دل پردرد خود را به سوى تو بگشايم . از انقلابيون

 دروغين گريخته‏ام . از تجار ماده ‏پرست كه به اسلحه

 انقلاب مسلح شده‏اند، بيزارم . از كسانى كه با خون

 شهيدان تجارت مى‏كنند، متنفرم . از اين ماكياول صفاتى

 كه به هيچ ارزش انسانى پاى‏بند نيستند منزجرم

. 

درد دل یک به جا مانده از کاروان عشق

 

 

 


موضوعات مرتبط: دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه 1387/07/01 | 20:3 | نویسنده : اشک |

امام علی (علیه السلام) از دیدگاه اندیشمندان غیرمسلمان

امام علی (علیه السلام) از دیدگاه اندیشمندان غیرمسلمان

 

 

حضرت علی (علیه السلام) شخصیتی بزرگ و بی بدیل است که در طول تاریخ همواره مورد مدح و ستایش بزرگان قرار گرفته و حتی  کسانی که به امامت علی (علیه السلام) باور ندارند نیز ، او را در نوع خود یگانه و بی نظیر می دانند؛ مطلبی که پیش رو دارید نمونه‌ای است از گفتار اندیشمندان غیر مسلمان درباره علی (علیه السلام) ... :

 

 

"جبران خلیل جبران" که از علمای بزرگ مسیحیت، مرد هنر و صاحب ذوق بدیعی است لب به ستایش علی گشوده و چنین می گوید: "به عقیده من علی بن ابیطالب (پس از پیامبر) نخستین مرد از قوم عرب است که وجودش، همه فضائل کامل بودن را در قوم خویش دمید و آهنگ آن را به گوش مردمی رسانید که پیش از آن مانند آن را نشنیده بودند و در بین تاریکی‌های جاهلیت از روش روشن او متحیر ماندند؛ پس کسی که طریق علی را پسندید به فطرت سلیم بازگشت و آن که از باب خصومت وارد شد جاهیلت را ترجیح داد."

 

جبران معتقد بود که: "دو طایفه شیفته روش علی بودند یکی خردمندان پاکدل و دیگری نیکو سرشتان با ذوق، علی بن ابیطالب شهید عظمت خویش گشت او از دنیا رفت در حالی که نماز بر زبانش جاری و دلش از شوق خدا لبریز بود. مردم عرب، حقیقت مقام او را درک نکردند تا گروهی از مردم کشور همسایه آنها (ایران) برخاسته، این گوهر گرانبها را از سنگ تشخیص داده و او را شناختند."

جبران اضافه می کند که : "علی (علیه السلام) مانند پیغمبران درگذشت، مقام و شأن او در بصیرت و بینایی چون پیغمبران، مختص شهر ، بلد ، قوم ، زمان و مکان نبوده و شخصیتی بین المللی داشت."

 

جبران همیشه نام علی (علیه السلام) را در مجالس خاص و عام به زبان می آورد ، تعظیم می‌کرد و می گفت علی از جهان رفت در حالی که هنوز رسالتش را به کمال، تبلیغ نکرده بود.

 

 

"شبلی شمیل" دانشمندی است که در سال 1335 هجری درگذشت ، وی شاگرد برجسته مکتب داروین بود و نخستین کسی است که نظریه "قوه" را در شرق منتشر کرد سپس برخلاف مکتب استاد خود که فردی الهی بود، به انکار مقدسات و جهان ماوراء طبیعت برخاست و تا لحظه مرگ از مکتب مادیگری پیروی نمود.

وی با اصراری که در انکار توحید داشت، در برابر شخصیت علی (علیه السلام) سر تعظیم فرود آورده و در مورد او چنین می‌گوید: "امام و پیشوای انسان‌ها علی بن ابیطالب بزرگ بزرگان و یگانه نسخه‌ای است که با اصل خود «پیامبر(صلی الله علیه و آله)» مطابق است هرگز اهل شرق و غرب، سخنرانی نظیر او در گذشته و حال ندیده است."

 

 

"میخائیل نعیمه" که از دانشمندان مسیحی است در مقدمه‌ای که بر کتاب "صوت العدالة الانسانیة" نوشته درباره حضرت علی (علیه السلام) چنین می‌گوید: "پهلوانی امام (علیه السلام) تنها در میدان جنگ نبود بلکه او در روشن‌بینی، پاکدلی، بلاغت، سحر بیان ، اخلاق فاضله ، شور ایمان، بلندی همت ، یاری ستمدیدگان و ناامیدان، متابعت حق و راستی و بالجمله در همه صفات پهلوان بود. اگرچه مدت زیادی از حضور او گذشته، اما هرگاه بخواهیم بنیاد زندگی نیکو و سعادتمندی را بگذاریم باید به روش او رجوع کرده و دستور و نقشه را از او بگیریم."

 

"جرج جرداق" مسیحی، نویسنده معروف لبنانی در کتاب "صوت العدالة الانسانیة " درباره علی (علیه السلام) چنین می‌نویسد: ای دنیا چه می‌شد اگر همه نیروهایت را در هم می‌فشردی و دوباره شخصیتی مانند علی با آن عقل، قلب، زبان و شمشیر نمودار می‌کردی؟"

 

"کارلایل" فیلسوف انگلیسی ، هر گاه به نام علی (علیه السلام) می رسید بزرگی علی چنان او را به وجد می آورد و نیروی عظمت آن حضرت چنان تحریکش می‌کرد که از بحث علمی بیرون می‌شد و بی اختیار شروع به مدیحه سرایی او می‌کرد ، او درباره علی چنین می‌گوید: "ما نمی‌توانیم علی را دوست نداشته باشیم و به وی عشق نورزیم زیرا هر چه خوبی هست که ما آن را دوست داریم همه در علی جمع است. او جوانمرد شریف و بزرگواری بود که دلش سرشار از مهر و عطوفت و دلیری بود، از بشر شجاع‌تر، اما شجاعتش آمیخته با مهر و عطوفت و لطف و احسان بود.

پیش از رحلت خود درباره قاتلش از او نظر خواستند ، فرمود: اگر زنده ماندم خود می‌دانم چه کنم و اگر درگذشتم اختیار با شماست، اگر می‌خواهید او را قصاص کنید یک ضربه بیشتر به او نزنید و اگر عفو کنید به تقوا نزدیکتر است."

 

 

"لامنس" یک کشیش بلژیکی است که در زبان عربی و تاریخ عرب مهارت داشت. او درباره علی (علیه السلام) می‌گوید: "برای عظمت علی این بس که تمام اخبار و تواریخ علمی اسلامی از او سرچشمه می‌گیرد. او حافظه و قوه شگفت انگیزی داشت. علمای اسلام از مخالف و موافق، از دوست و دشمن مفتخرند که گفتار خود را به علی مستند دارند چه گفتار او حجیت قطعی داشت، او باب مدینه علم بود و با روح کلی پیوستگی تام داشت."

 

"مادام دیالافوا" ، در مقام تعریف حضرت علی (علیه السلام) چنین می‌نویسد: "احترام علی (علیه السلام) در نزد شیعه به منتهی درجه است و حقاً هم باید این طور باشد زیرا این مرد بزرگ علاوه بر جنگها و فداکاری‌هایی که برای پیشرفت اسلام کرد، در دانش ، فضائل ، عدالت و صفات نیک بی نظیر بود و نسلی پاک و مقدس نیز از خود باقی گذارد. فرزندانش نیز از او پیروی کردند و برای پیشرفت مذهب اسلام مظلومانه تن به شهادت دادند. علی (علیه السلام) کسی است که در قضاوت به منتها درجه عدالت رفتار می‌کرد و در اجرای قوانین الهی اصرار و پافشاری داشت. علی کسی است که اعمال و رفتارش نسبت به مسلمانان منصفانه بود، او کسی است که تهدید و نویدش قطعی بود. "

 

 

"مادام دیالافوا " در ادامه این بحث می گوید:" چشمان من گریه کنید، اشک‌های خود را با آه و ناله من مخلوط نمایید و برای اولاد پیامبر که مظلومانه شهید شدند، عزاداری کنید."

 

"پطروشفسکی" استاد دانشگاه لنینگراد می‌گوید: "علی (علیه السلام) تا سرحد شور و عشق پای بند دین، صادق و راستگو بود... و مقام صفات اولیاءالله در وجودش جمع بود."

 


موضوعات مرتبط: حضرت علي (ع)

تاريخ : دوشنبه 1387/07/01 | 19:49 | نویسنده : اشک |

روز شمار دفاع مقدس 2 مهرماه

روز شمار دفاع مقدس 2 مهرماه

 

  ۰2/07/64

شهادت «سید کاظم کاظمی»معاون اطلاعات کل سپاهدر منطقه ی طلاییه.

 

02/07/65

آغاز عملیات انصار

 

 

 


موضوعات مرتبط: روز شمار دفاع مقدس

تاريخ : دوشنبه 1387/07/01 | 19:42 | نویسنده : اشک |

تاریخ در چنین روزی 2 مهرماه

تاریخ در چنین روزی 2 مهرماه

 

شب قدر 

بر اساس روایات ماثوره هریک از شب های نوزدهم ، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان ممکن   است شب قدر باشند اما در میان همین روایات  ، شب بیست و سوم  ماه مبارک رمضان مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است . شب قدر از آن جهت به " قدر"  نامیده شده  است که  این شب در میان شب های خداوند از ارج و رتبه ای بالا بر خوردار است . بر خی ازعلمای اسلامی  نامگذاری چنین شب هایی را به " قدر"  به این دلیل دانسته اند   که در این شب ها سختی و مشقت بر انسان بار می شود تا قدری از سنگینی بارامانت الهی را دریابد . برخی نیز ارج و رتبه  شب های پر فیض را نزول قرآن کریم می دانند .  نزول قرآن بر دو گونه است: نزول دفعى و نزول تدریجى. در نزول دفعى  قرآن بطـور کامل در شب قدر بر قلب رسـول اکرم(ص) نازل شد ودر  نزول تدریجی قـرآن کریم در مـدت بیست وسه سـال به تـدریج و به مناسبت ها و طبق رویدادها بر قلب پیامبر اکرم ص نازل گردید . در تفسیر على بـن ابراهیم از امام کاظم(ع) نقل شده که در تفسیر آیه انـا انزلنـاه فـى لیله مبارکه فـرمود: هـى لیله القـدر انزل الله عزوجل القـرآن فیها الى البیت المعمور جمله واحده ثم نزل مـن البیت المعمور على رسول الله فى طـول عشریـن سنه -  لیله مبارکه همان شب قدر است که خداوند قرآن را در آن شب بـربیت معمـور یک جـا نازل کـرد سپـس از بیت معمور در طـول بیست سال بر رسـول خدا صلى الله علیه و آله نازل شد. محمد بـن مسلـم از حمران روایت کرده که از امام باقر علیه السلام درباره ایـن آیه مى پرسـد. امام مـى فرماید: آرى  منظور شب قدر است که هر سال در دهه آخر ماه رمضان تکرار مـى شـود.

 

در این شب فضایل اعمال نیکو چند برابر می گردد چنانکه بر انجام اعمال حسنه دراین شب های زیبای الهی تاکید فراوان شده  است   . امام صادق(ع) در تفسیر آیه شریفه لیله القدر خیر من الف شهر  و در بیان  دلایل تفضل شب قدر به امت اسلام  فرمودند: مراد این است که انجام کار خوب در آن شب برابر عمل صالح در طول هزار ماه در غیر شب قدر است.  امام باقر(ع)  نیز در تبیین  فلسفه شب قدر بیان داشته اند : اگر خداوند کارهاى مومنان را چند برابر نکند به سر حد کمال نمى رسند ،  اما از راه لطف در شب قدر  کارهاى نیکوى آن ها را چند برابر مى فرماید تا کاستى هایشان جبران شود.

شب قدر شب نزول قرآن کریم است . شبی که در آن سرنوشت یک سال آدمی رقم می خورد . شبی که در آن ترنم باران عشق و عبادت  چهره های عابدان را نمناک می سازد . شبی که برابر با هزار ماه است . 

 

 

 

محاصره منزل امام خمینی (ره) درنجف اشرف

درچنین روزی درسال 1357 ه ش منزل امام خمینی (ره) درنجف اشرف توسط رژیم بعث عراق به محاصره درآمد. مقامات عراقی این عمل را به منظورحفظ روابط خود با رژیم ستمشاهی انجام دادند. دراین حال رژیم بعث عراق امام را ازمصاحبه با خبرنگاران ممنوع کرد .اما امام ره همچنان به وظیفه الهی خویش عمل می کردند .

سابقه تبعید امام خمینی ره باز می گردد به سیزدهم آبان سال 1343 ه ش .پس از آنکه رژیم پهلوی نتوانست حضرت امام خمینی  را از تبلیغ اصول دین اسلام و احیای اندیشه حکومت اسلامی بازدارد تصمیم گرفت که ایشان را تبعید کند . به همین دلیل پس از قیام 15 خرداد 1342 رژیم به دنبال بهانه ای برای حذف شخصیت حضرت امام خمینی ره می گشت ،  غافل  از اینکه اندیشه های آن حضرت دردل وجان مردم نفوذ یافته بود. به نظر تصمیم گیران رژیم پهلوی دراین حوزه تنها گزینه ای که معقول به نظر می رسید ، تبعید حضرت امام بود، چراکه شخصیت آن حضرت به حدی بزرگ و شناخته شده درمیان آحاد مردم بود که آنان حتی نمی توانستند اجازه تصورحذف فیزیکی آن حضرت را به خود بدهند. براین اساس بود که درشب سیزدهم 1343ه ش صدها کماندوچتربازمسلح به همراه ماموران ساواک به سرپرستی سرهنگ مولوی رییس  ساواک تهران، بیت  امام را محاصره کردند وازبام ودیواروارد منزل امام شدند وپس ازضرب وشتم حاضران درمنزل ، امام خمینی (ره) را دستگیرکردند وایشان را به تهران انتقال دادند. رژیم فردای آن روزنیزامام خمینی را ازفرودگاه تهران به ترکیه تبعید کرد . ساواک به همین مناسبت دراطلاعیه ای اعلام داشت  :" طبق اطلاع موثق و شواهد کافی چون رویه روح الله  موسوی خمینی وتحریکات مشارالیه علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی تشخیص داده شد لذا در تاریخ 13 آبان 1343 از ایران تبعید گردید." جرم امام خمینی ره در آن روزگار تنها  پایداری و حمایت از استقلال و آزادی ملت مسلمان ایران ، مخالفت با اصلاحات ارضی شاه - که بیشتر یک مانور سیاسی در جهت تحمیق توده ها بود - ، مبارزه با احیای کاپیتولاسیون و مبارزه با انحرافات  سیاسی  رژیم  بود .  پس از انتشارخبر تبعید امام تظاهرات وسیعی درنقاط گوناگون ایران به نشانه اعتراض به این عمل شاه برپا شد.

 

 

تعیین اولین اعضای هیات منصه مطبوعات

در چنین روزی در سال 1370 ه ش اعضای نخستین هیات منصفه مطبوعات پس از انقلاب اسلامی ،  انتخاب و معرفی شدند . طبق قانون اساسی  جمهوری اسلامی ایران باید به کلیه جرایم سیاسی و مطبوعاتی با حضور هیات منصفه رسیدگی  شود . نهاد هیات منصفه یکی از نهاد های بر گرفته از حقوق غرب است که  در حقیقت به عنوان وجدان جمعی  جامعه تلقی می شود . این هیات در باره گناهکار بودن و یا عدم گناهکاری متهم  تصمیم می گیرد و در برخی موارد نیز متهم را در صورت گناهکار تشخیص دادن ، مستحق تخفیف و یا تشدید مجازات معرفی  می کند  اما با این حال در حقوق اسلامی صدور و اعلام حکم نهایی با قاضی رسیدگی کننده است .

 

 

بمباران شدید پالایشگاه آبادان

 در چنین روزی در سال 1359  پالایشگاه آبادان که در زمان خود ،  بزرگترین پالایشگاه نفت در دنیا ، به شمار می آمد  توسط نیروهای رژیم بعثی عراق  مورد حمله قرار گرفت . این پالایشگاه پس از بمباران به شدت  آسیب دید و در میزان تولیدات نفتی آن تغییراتی حاصل شد  .

 

 

روز ملی عربستان

عربستان کشوری است در نیمکره شمالی – شرقی در جنوب غرب آسیا و در منطقه غرب آسیا . این کشور از کشور های مهم منطقه خاور میانه به شمار می رود و در همسایگی کشور هایی چون کویت ، عراق ، اردن ، یمن ، امارات متحده عربی و قطر  قرار دارد . پایتخت این کشور ریاض بوده و از میان مهمترین شهر های آن می توان به مدینه منوره ، مکه معظمه ، طائف ،  جده و ظهران اشاره کرد . بیشتر مردم این کشور از نژاد عرب بوده و اکثریت قریب به اتفاق آنان مسلمان اند . زبان رسمی و خط   مردم این کشور عربی است . حکومت عربستان پادشاهی و واحد پول رایج در این کشور ریال سعودی می باشد . همه  ساله چنین روزی به عنوان روز اتحاد پادشاهی عربستان سعودی در سال 1932 میلادی جشن گرفته می شود . عربستان در سال 1945 میلادی به عضویت سازمان ملل متحد در آمد .

 

 

تولد اوریپید

اوریپید نمایشنامه نویس یونان باستان در چنین روزی در سال 484  قبل از میلاد به دنیا آمد . وی به عنوان یکی از سه نمایشنامه نویس بر جسته عصر یونان  باستان مشهور است و در ردیف سوفوکل و آشیلوس قرار می گیرد . همسر تروجان عنوان مهمترین اثر اوست .

 

 

تولد اکتاوین ( آگوستوس سزار )

اکتاوین( آگوستوس سزار)  نخستین امپراطور روم در چنین روزی در سال 63 قبل از میلاد متولد شد . او در بین سالهای 27 تا 14 قبل از میلاد بر مردم کشور روم حکومت کرد .

 

 

تولد فردینان چهارم

فردینان چهارم ، دومین پادشاه اسپانیا در چنین روزی در سال 1713 میلادی به دنیا آمد . او در بین سال های حکومتش که از 1746 تا1759 ادامه داشت ، سیاست اصلاح طلبی و بی طرفی را پیشه خود ساخت .

 

 

تولد ادگار لی ماسترز

لی ماسترزشاعر و نویسنده آمریکایی  در چنین روزی در سال 1869 میلادی دیده به جهان گشود . مهمترین اثر وی مجموعه بوسه های رودخانه نام  دارد .

 

 

تولد لوییس نولسون نولسون مجسمه ساز آمریکایی در چنین روزی  در سال 1900 میلادی متولد شد . صومعه آسمانی عنوان مهمترین اثر هنری اوست .

 

 

تولد سولیما استراوینسکی استراویسنکی آهنگساز و موسیقیدان برجسنه روس در چنین روزی در سال 1910میلادی قدم به عرصه گیتی نهاد . او در نواختن پیانو بسیار ماهر بود . پسر ایگور عنوان مهمترین اثر وی است .

 

 

تولد سیلوی گرانت

گرانت نمایشنامه نویس و بازیگر بر جسته کانادایی در چنین  روزی  در سال 1957 میلادی متولد شد . نوامبر 1979 عنوان مهمترین اثر نمایشی اوست

 

 

در گذشت زیگموند فروید

فروید استاد علم روانشناسی ودانشمند بزرگ روانشناسی اطریش  در چنین روزی در سال 1939 میلادی دار فانی را وداع گفت . فروید در طول عمر خود توانست رهیافت جدید از علم روانشناسی را پایه گذاری کرده  و علم روانکاوی را بطور مدون به جهانیان عرضه سازد . او در بسیاری از آثار خود مبنای عقده های فروکوفته افراد را ناشی از فروکوفتگی میل جنسی در اشخاص می دانست و معتقد بود تا در این مسیر تحولاتی رخ ندهد عقده های روانی در  درون شخص باقی خواهند ماند  . وی حتی بسیاری از امیال روحی انسان ها را ناشی از همین میل جنسی می دانست . فروید در سن هشتاد و سه سالگی  دار فانی را وداع گفت .

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تاریخ در چنین روزی

تاريخ : دوشنبه 1387/07/01 | 19:38 | نویسنده : اشک |
پاسخ سوال روزانه تبیان زنجان یکشنبه 24شهریور
پاسخ مسابقه هفتگی راه بهشت شماره 105
جواب سوالات مسابقه كتابخواني رسم آفتاب (وي‍‍ژه دهه كرامت) – روز هشتم
جواب سوالات مسابقه فرهنگی به مناسبت میلاد حضرت امام رضا (علیه السلام) سایت حضرت عبدالعظیم حسنی
پاسخ سوال هفتگی تبیان مازندران23 شهریور
جواب سوال مسابقه جشنواره از میلاد تا میلاد 2 (ویژه دهه کرامت)
پاسخ روزانه تبیان شنبه 23شهریور
پاسخ سوال هفتگی تبیان شنبه 23 شهر یور ماه 93
جواب سوالات مسابقه آواژنگ
پاسخ روزانه تبیان زنجان شنبه 23شهریور
پاسخ مسابقه هفتگی راه بهشت شماره 104
مسابقات نیمه شعبان 1434 -سوالات کتاب پاداش انتظار
پاسخ مسابقه كتابخواني رسم آفتاب (وي‍‍ژه دهه كرامت) - روز هفتم
سال نو مبارک
بهار آمد
چهل نکته خواندنی در مورد حرم مقدس رضوی
بررسی دلایل محدث نوری درباره انکار حضور اهل‌بیت علهیم‌السلام در کربلا در اربعین اول
تاریخ در چنین روزی جمعه 30 اسفند ماه 87
«بهار»
داستان نفت
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.